babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Nejčastější dětské nemoci > Virová sezona je za dveřmi. Jak se bránit?
Virová sezona je za dveřmi. Jak se bránit?
Tak už je to zase tady. Rýma, kašel, bronchitidy, angíny a další virová a bakteriální onemocnění provázející zimní měsíce nás bohužel obšťastní i letos. Jak se bránit?
Dětské kolektivy
Rizikovým terénem jsou školy i školky, kde se zimní choroby šíří jako divé. Zabránit se tomu dá jen stěží. Jakmile se dítě nakazí v kolektivu, nastává zpravidla domácí kolečko, při němž onemocní sourozenci a potažmo rodiče. Nejnáchylnější jsou však ti nejmenší, jejichž organismus oslabují nízké teploty a zimním virózám a bakteriálním infekcím se obtížně brání.
Vitamíny, šála i větrání
I když rýma a kašel nejsou žádnou katastrofou, dokážou přesto znepříjemnit život. To nejjednodušší, co proti nim můžeme dělat, je prevence a posilování organismu vitaminy. Pravidlem by mělo být pět porcí čerstvého ovoce a zeleniny denně.
Pokud se dítě zdráhá chroupat čerstvou mrkev nebo zakousnout se do jablka, musíme ho oblafnout. Nakrájet mu ovoce, nabídnout mu šťávu z něj, zamíchat zeleninu do rýže nebo těstovin.
Riskantním terénem je zima, respektive přechod z tepla do zimy. Proto se postaráme o to, aby měly děti v teple především hlavu, končetiny a také krk. Odmala je učíme odkládat si, když přijdou ze zimy to tepla, a naopak na sebe hodit bundu, když běží ze školy přes dvůr do jídelny na oběd.
K prevenci patří i rychlé a účinné větrání bytu, aspoň 10 minut denně. Taky dohlédneme na to, zda se náš malý neodkopává v noci. Pokud tomu tak je, navlékneme mu teplé pyžamo.
Horečka při chřipce
Dobře si umýt ruce je základ
Nepřítelem číslo jedna virů je teplá voda a mýdlo. Naučíme děti si správně mýt ruce, nejen je jen tak ošplouchnout, ale důkladně namydlit ve všech záhybech, i kolem nehtů a pak spláchnout. Mělo by to být samozřejmostí před jídlem a po toaletě. Vybereme nějaká nedráždivá mýdla bez konzervantů, nejlépe tekutá. Použití je jednodušší a děti víc baví.
Ve škole to s hygienou na toaletách nebývá slavné, neuškodí, když přibalíme našemu školákovi do batohu vlhčené ubrousky a papírové kapesníčky. Ty menší naučíme správně smrkat, i to se občas podceňuje.
Pokud naučíme děti, jak si správně umývat ruce, vyřešíme tím většinu problémů. Důležité je také naučit je mýt si ruce před jídlem, po příchodu domů, ale také pokud jsou nachlazené a na ruce si kýchnou či zakašlají.
Čtěte také:
- Nosní hygiena snižuje nemocnost dětí
- Posilování imunity dětí přírodní cestou
- Největší mýty o imunitě
Přemíra hygieny škodí
Strach z virů a bakterií vede mnohé dospělé k tomu, aby proti nim urputně bojovali. Úzkostlivá čistota a důkladná hygiena však nemusí být jen přínosem. Některé mikroorganismy totiž hrají důležitou roli pro náš imunitní systém. Proto by před nimi neměly být děti úzkostlivě chráněny jako skleníkové rostlinky.
Naopak pokud jsou jim vystavované odmala, budou odolnější. Ovšem najít tu správnou míru není lehké.
Přemíra hygieny, kvanta čisté vody, tepelná izolace obydlí, ale i důraz na očkování, užívání antibiotik, to vše vede k tomu, že náš organismus je méně vystavený mikroorganismům příznivým pro náš imunitní systém. A tak netradičně reaguje na látky, jež mu v minulosti neškodily – prach, pyl, roztoče, plísně.
Důsledkem je rozšíření různých typů alergií, astmatu.
Vzhůru na zvířecí farmy?
Ze studií také vyplynulo, že děti, které jejich matky dávají do jeslí nebo vyrůstají na venkově, poblíž zvířat, trpí méně astmatem nebo alergickými onemocněními. Těhotným farmářkám se rodí méně alergiků.
Také přemíra císařských řezů, pokud nejsou samozřejmě nezbytné, dětské imunitě neprospívá. Dnes už se ví, že průchod dítěte vagínou při přirozeném porodu je určující a přínosný pro jeho budoucí mikrobiotu, tedy společenství mikroorganismů v různých orgánech.
Rozumné hygienické zásady
- Sterilizace kojenecké láhve není nutná. Stačí jen pečlivě omýt všechny její jednotlivé součásti štětkou na mytí lahví v teplé mýdlové vodě. Samozřejmě kromě případů, kdy pediatr doporučí láhve sterilizovat, například u předčasně narozených dětí.
- Žádný strach z pískoviště. Naopak hra s kyblíčkem a lopatkou dítě příjemně zabaví. Po návratu domů stačí mu umýt ruce vodou a mýdlem, žádná další hygienická opatření nejsou nutná.
- Také si může hrát se zvířátky, pokud ovšem netrpí alergií na ně.
- Vyvářet dětské prádlo nemusíme, pokud to nedoporučí lékař. Stačí prát na 40 stupňů nebo na 60, pokud je doma někdo nemocný.
- Dezinfekce stop. Není nutné dezinfikovat své obydlí, stačí i méně drastický prostředek při úklidu. Taky klidně necháme lézt dítě po čtyřech po podlaze. Neběháme za ním a neutíráme mu ustavičně ruce vlhčenými ubrousky.
- Dudlík můžou rodiče olíznout. Nedávná švédská studie potvrdila, že děti, jejichž rodiče olíznou dítěti dudlík, když mu třeba spadne na zem, méně trpí alergiemi a ekzémem. Samozřejmě ho nestrkáme do pusy, když jsme nemocní.
- Hydroalkoholový dezinfekční gel na ruce užíváme jen v urgentních případech. Při chřipkových epidemiích se rozmohlo užívání tohoto dezinfekčního prostředku, který se používá bez vody na suché ruce. Pozor, jen dezinfikuje, ale nečistí. Nadměrná užívání může vést k alergiím. Dbáme také na to, aby ho dítě neolizovalo.
- Omezit kontakt s nemocnými. Upevňovat imunitní systém dítěte kontaktem s viry a bakteriemi, které vyvolávají onemocnění, rozhodně nebudeme. V případě zimních epidemií se vyhneme s dítětem rodinným sešlostem, veřejné dopravě, nákupním centrům a taky přátelským objetím a polibkům.