babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Úrazy dětí > Auto se v letních vedrech může změnit ve smrtící past
Auto se v letních vedrech může změnit ve smrtící past
Už čtvrt hodina v rozpáleném autě může být životu nebezpečná. Nenechávejte proto děti v létě v zaparkovaném autě ani na chviličku.
V uzavřeném prostoru je kritická hranice 46° C. Taková teplota se může v autě udělat už za necelou čtvrthodinku, kdy auto stojí na prudkém slunci. Dítě klidně spí v autosedačce a pokušení zamknout vůz a dojít si nakoupit je velké. Vždyť to bude jen chvilka. Ale nedělejte to.
Toto se děje v rozpáleném automobilu
Toto video neobsahuje krvavé záběry, ale každé matce se sevře srdce. Posuďte samy, zda jej chcete vidět.
Čísla z USA jsou alarmující. Kvůli přehřátí organismu v důsledku ponechání v autě ročně zemře až 40 dětí.
Podívejte se na tabulku, která vám ukazuje, jaké teploty dosáhne vnitřek vozu, pokud jej necháte na prudkém slunci 5, 10, 30 nebo 60 minut. Červeně označené teploty jsou pro dítě život ohrožující.
Co se děje s tělem
Termoregulace u dětí ještě příliš nefunguje a fatální může být už čtvrthodinka v rozžhaveném autě. Záleží i na tom, kdy dítě naposledy pilo a zda má na sobě světlé nebo tmavé oblečení. Dětské tělíčko se přehřívá, snaží se ochladit rozšířením cév, aby se u povrchu kůže krev ochladila. Své úsilí zvýší také potní žlázy.
Z dítěte upoutaného těsnými pásy v autosedačce pot doslova lije. Jak se ale přidává dehydratace organismu, tak produkce potu klesá a tělo už se nechladí a jeho vnitřní teplota roste. Dítě zrychleně dýchá a za chvíli začne zvracet. Střídavě ho atakují záchvaty horečky a zimnice. Dítě upadá do bezvědomí.
Jak z těla odchází voda, přehřívají se i vnitřní orgány a dítě dostává z horka křeče. Při nich se do krevního oběhu dostává protein myoglobin, který na sebe váže kyslík a syntetizuje jej ve svalech. Normálně jej umí ledviny vyfiltrovat a z těla se vyloučí do moči, ale ledviny selhávají a protein se hromadí v těle.
Následně zkolabují játra, dochází k otoku mozku a minerální nerovnováze. Všechny orgány postupně kolabují
Čtěte také
- Léto s dětmi, jak má být: základem je pitný režim
- Děti a slunění aneb Aby léto nebolelo
- Fotoseriál: Rady pro používání autosedaček
Prevence a první pomoc
- Abyste klidně spící dítě v autě nezapomněli, položte si na zadní sedadlo nějaké věci, které musíte mít nutně s sebou (kabelku, počítač, peněženku).
- Rozhodně v autě nenechávejte dítě mladší tří let. Se starším dítětem se už můžete domluvit a vysvětlit mu, co má dělat. Rozepněte mu pásy, aby se mohlo hýbat a případně se před přímým horkem alespoň schovat, na dosah mu dejte lahev s pitím. Tohle ale skutečně aplikujte jen v nejnutnějších případech. Bezpečnější je dítě vzbudit a vzít s sebou.
- Pokud v nějakém opuštěném autě spatříte dítě, ujistěte se, že vás vnímá, navažte s ním kontakt (tlučením do skla, hýbáním s autem, křikem…), okamžitě zavolejte na tísňovou linku a popište situaci. Pokud dítě už nevnímá, jednejte – vyrazte okno a snažte se dítě dostat ven.
- Dítě uložte do chládku a poskytněte mu první pomoc jako při úpalu (chládek, klid).
- Dejte mu buď iontový nápoj, nebo slabě osolenou vodu či lehce oslazený vlažný čaj s citronem.
- Teplotu těla mu snižujte postupně vlažnou sprchou od končetin k hlavě nebo studenými zábaly na končetiny. Vyvarujte se však podchlazení.