babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Život v rodině > Bydlení > Velký úklid – jak na věc
Velký úklid – jak na věc
Můžeme se řídit podle feng-šuej, nebo vlastního selského rozumu: k harmonickému bydlení patří prostor plný světla a čerstvého vzduchu, kde nás nezahlcuje množství zbytečných věcí.
Právě nepořádek (i v naší hlavě) totiž blokuje energii, což způsobuje únavu i problémy ve vztazích. A to stojí za nápravu!
Feng-šuej je velmi staré učení o harmonii lidského života, o vytvoření šťastného domova i pracoviště. Opírá o všudypřítomný tok energie ČCH. Ta,vyživuje prostor kolem nás, jejím zdrojem je neustálá dynamická přeměna energií Jin a Jang. Množství a kvalita energie ČCHI mají přímý vliv na naše zdraví a vitalitu.
Jak začít? Měli bychom být obklopeni jen těmi věcmi, které nám skutečně způsobují radost. Těch ostatních je výhodnější se zbavit:
- odkliďte nepotřebné krámy a harampádí
- vyhoďte nepotřebné papíry
- zbavte se „emocionální veteše“
Když už jednou uděláte velkou očistu, smýčení bytu nebudete muset přehánět, postačí občasné menší poklízení.
Šatník
Kdy jste měli naposledy na sobě tyhle džíny, svetr, halenku, kravatu, oblek…? Dejte se s vervou do třídění a nechte si jen to, co nezbytně potřebujete nebo máte rádi. Zbavte se oděvů, které jste neměli na sobě již více než rok nebo dva.
- Nechtěné oblečení někomu darujte. Třeba udělá radost kamarádce, sestře nebo sestře kamarádky… Věci můžete rozdat u příležitosti „bazarového mejdanu“.
- Stejně protřiďte i skříň s oblečením vašich blízkých – partnera a dětí. Anebo je do celé akce zapojte.
- Kamarádky budou za darované drobnosti vděčny. Můžete také zajít do nejbližší charity, uvítají vás s otevřenou náručí…
Knihovna
Narážíte na knihy, ke kterým se stejně už nikdy nevrátíte? Zbavte se jich. Darujte je do antikvariátu nebo také rozdejte známým.
Prostor pod postelí
- Prach? Krabice se starými časopisy a fotkami? Stará kytara s prasklými strunami? Nepoužívaný stroj na cvičení mučení? To je stagnující energie…
- Pryč se vším! Prostor pod postelí má být volný, aby mohla dostatečně proudit pozitivní energie a měli jste klidný spánek s nerušivými vlivy. Zkvalitní se tak i vaše partnerské a rodinné vztahy.
- Nezapomínejte také pravidelně větrat matrace.
Dětský pokoj pod kontrolou
Dětský pokoj nemá být skladištěm nepořádku. Jsou tam rozbité, nefunkční hračky nebo oblečení, kterému dítě dávno odrostlo?
- Nechte si jen ty hračky, o které dítě ještě jeví zájem.
- Předměty, které vám obzvlášť přirostly k srdci, schovejte do památečného kufříku. Ostatní rozdejte známým, nebo darujte charitě.
- O posteli vašeho baby platí totéž, co o vaší vlastní. Neměl by pod ní být prach ani staré harampádí…
- Místo starých věcí pusťte do života svých dětí nové možnosti, příležitosti. Umožněte jim být hravými a tvořivými.
Koupelna – čisté místo očisty
Baterie protéká? Umyvadlo je ucpané a neodtéká? Toaleta špatně splachuje? Objednejte instalatéra. Vyplatí se vám to.
- Schováváte pro strýčka příhodu staré kelímky se zažluklými krémy a spousty krabiček od sprchových mýdel a šampónů, které stejně nikdy nepoužijete? Vyhoďte je. Hromadí se v nich negativní energie.
- Umyjte a vyleštěte zrcadlo. Ať o sobě nemáte zkreslenou představu. Úsměv, prosím!
- Děsí vás hromada špinavého prádla, na kterou zase „nezbyl“ čas? A taky ta hromada nevyžehleného? Aktivizujte další členy domácnosti nebo si najměte placenou pomoc.
Vchod a chodba
Vchodovými dveřmi vstupuje do domu nebo bytu blahodárná energie. Proto je dobré ji přilákat.
- Co této energii škodí? Ošklivé, oprýskané dveře, nepořádek v předsíni (poházené špinavé boty…).
- Ozdobou naopak může být třeba soška exotického zvířete nebo květiny.
- Pokud je chodba úzká nebo stísněná, lze její prostor rozšířit zrcadlem a celý dojem tak zpříjemnit. Neumisťujte však zrcadlo přímo proti vchodu, spíše na postranní stěnu.
Kuchyně a jídelna
Potravinová spíž, lednice, mrazák… Jsou tam jen čerstvé potraviny? Zboží v rámci záruční lhůty? Žádné divné pachy? Vyvětralá limonáda nebo víno?
- Proberte a vyhoďte vše, co tam nemá co dělat. Celý prostor dobře vytřete vlhkým hadříkem namočeným do vody s trochou octa. Spíž dobře vyvětrejte, vyčistěte od drobků, rozsypané mouky a cukru, nevlídně vyhlížejícího ovoce a zeleniny, otevřených starých konzerv…
- Proč již tak dlouho nemůžete sezvat svou rodinu k společnému obědu či večeři? Je váš jídelní stůl zaházen vším možným, co se hned nestihlo uklidit? Vznikají další a další hromádky?
- Odkliďte vše nepotřené a postavte doprostřed stolu krásnou vázu s čerstvě nařezanými květy. Na kuchyňskou linku postavte květináč s bylinkami, staré koření v kořenkách vyměňte za čerstvé, naaranžujte mísu s čerstvým voňavým ovocem. A pak se těšte na závan čerstvého vzduchu, který vstoupí do vašeho obydlí.
- A ještě jedna rada do kuchyně. Nezapomínejte vynášet odpadkový koš (nejlépe denně).
Úklid minulosti
A co emocionální veteš? Proberte darované předměty a vzpomínky. Máte doma všelijaké suvenýry a dárečky? Od koho jsou? Byl tím dárcem šťastný člověk? Netopí se právě v dluzích? Neublížil vám, ať emocionálně, nebo fyzicky?
- Jsou všechny suvenýry, které doma schováváte, přínosem?
- Co fotky vystavené po bytě i zasunuté vzadu v šupleti? Kdo na nich je? Vyrovnejte se s minulostí.
- A co ta stará kytice sušených růží? Od koho byly?
Nemusíte vyhazovat vše, co máte rádi. Ale u některých věcí je dobré se zamyslet. Vytřiďte věci týkající se vaší minulosti, související s vašimi nezdary a starostmi. Věci, které si opravdu chcete nechat, ukliďte do pěkné krabice a odneste na půdu nebo do sklepa. Jednou se k nim zase můžete vrátit a zavzpomínat.
Úklid bytu i duše uvolní místo pro nové věci a zážitky. Buďte jim otevřeni.
Zdroje: