Veďte děti k tradicím

Těší se vaše děti na svátky a odpočítávají dny, kdy budou mít ve škole „sváteční volno“? České tradice a svátky by ale neměly být jen dny volna, vždyť nás spojují s historií našich předků. Díky její znalosti pak dokážeme propojit minulost se současností a naučit se něco o sobě. A nejlepší je začít právě u dětí.

„Život bez svátků je jako dlouhá cesta bez hospod,“ řekl antický filozof Demokritos. Svátek by měl být chvílí, ve které se zastavíme a ohlédneme zpět, oslavíme život, poučíme se a pomyslíme na to, jaká bude naše budoucnost. V podstatě hlavním smyslem svátků a tradic je neutopit se v šedi běžných dnů. V pohanské době byly svátky hlavně oslavou života a přírody, se vznikem křesťanství byl jejich význam změněn a většině z nich byl přiřknut nějaký náboženský význam. Například Památka zesnulých neboli Dušičky a jejich blízký příbuzný Halloween tedy Svátek všech svatých, mají kořeny v keltském svátku Samhain, který oslavoval konec léta a počátek nového roku.

V kalendáři v současnosti ale najdeme mnohem více svátků, které oslavují významné události národní historie. A ty bývají rodiči často opomíjené, jako by tyto oslavy byly jen věcí státu. Opravdu?

Významné dny našeho státu

K nejvýznamnějším dnům oslavujícím českou historii a národní hrdost patří:

  • 1. leden – Den obnovy samostatného českého státu
  • 8. květen – Den vítězství, kdy si připomínáme konec Druhé světové války
  • 28. září – Den české státnosti, který je spjat s křesťanskou a svatováclavskou tradicí
  • 28. říjen – v roce 1918 vznikla samostatná Československá republika
  • 17. listopad – Mezinárodní den studentů a Den boje za svobodu a demokracii

Proč si připomínat právě tyto dny? Připomínají nám události, bez kterých by náš život mohl vypadat úplně jinak. Správně to vystihl Marce Gardy, jamajský novinář, podnikatel a předchůdce panafrického hnutí bojující za svobodu černochů, když řekl: „Lid, který nezná svou historii, původ a kulturu, je jako strom bez kořenů.“

Když vzniká stát…

Z hlediska historie českého národa by se dalo říci, že 28. říjen je nejdůležitějším datem. Tento den v roce 1918 po dlouhém úsilí o osamostatnění se od Rakousko-uherské monarchie vznikl samostatný Československý stát, v jehož čele stál první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V Den vzniku samostatného českého státu je tradicí položit kytice u památníku na Vítkově a vyznamenat osobnosti kulturního a společenského života. Sociolog Petr Máslík osvětluje, proč je důležité nezapomenout: „Tyto dny by nám měly připomínat, že žijeme díky mnoha předchozím významným osobnostem ve svobodném státě a že je potřeba si této svobody vážit. Sebe i své děti bychom skrze ně měli učit lásce k vlasti, ke vzájemnému respektu, spolupráci a demokracii. Jsou symbolem nejen pro budoucnost, ale také pro naši současnost, protože zachovávají hodnoty minulosti.“

Jak na to aneb 5 kroků k úspěchu:

Inspiraci můžete hledat na skvěle propracované webové stránce www.ceske-tradice.cz, kde najdete nejen seznam svátků, ale také historii jejich vzniku, poutavé příběhy, dětské hry a také inspiraci, co v daný svátek uvařit, a mnoho dalšího. Na základě toho jsme vytvořili seznam kroků, které vašemu dítku usnadní cestu k pochopení významu svátků a tradic.

Vyprávějte!

Děti milují vyprávění a pohádky, zvláště když je vyprávíte vy a trávíte s nimi společně čas. Zkuste proto zapátrat po příbězích spojených s určitými svátky, osvěžit je a dětem je povyprávět jako pohádku. A pokud daný svátek nemá poutavý příběh vymyšlený, vyprávějte dětem, co si z dětství o něm pamatujete anebo rovnou společně vytvořte svůj příběh.

Dodržujte tradice!

Do dětské mysli se snadněji dostanou svátky a tradice, které sami dodržujete a nejlépe jako rodina. Můžete je obohatit také o vlastní zvyky. Třeba společným výletem k památníku a položením kytice nebo výletem do muzea, kde se s danou problematikou děti mohou blíže seznámit.

Neseparujte děti od významných událostí

Sametová revoluce byla velkou a pro mě jako dítě také životní událostí. Společně s rodiči jsem totiž měla možnost „cinkat klíči“. A i když jsem sama tenkrát těžko tušila, o jak významnou událost jde, užívala jsem si té atmosféry, a tak se mi listopadové dny nesmazatelně vryly do paměti. Podobný pocit mohly děti zažít také po úmrtí Václava Havla, kde se z různých míst v republice cinkání zase ozývalo a lidé se nakrátko semknuli.

Zapomeňte na hypermarkety

K učení dětí o smyslech svátků by pak rozhodně neměla patřit návštěva hypermarketu. V dnešní době je velmi běžné, že ve sváteční den hlásají obchodní řetězce, že mají otevřeno, a parkoviště u nich jsou narvaná k prasknutí. Pro letošní rok na to ale zapomeňte. Raději přečtěte dítěti příběh o tom, proč se daný svátek slaví.

Hrajte si s nimi!

Děti, zvláště ty předškolního věku, milují hry. A proto se zaměřte na hraní. Právě na výše zmíněných webových stránkách najdete vhodnou inspiraci, jak na to. Dodržujete-li třeba Dušičky, pak můžete společně s dětmi vytvořit podzimní dekorace z dýní nebo javorových listů. Na prosinec na Mikuláše pak zase postavičky čerta, Mikuláše či anděla. Uvidíte, jak snadno předáte tyto tradice z generace na generaci.

Inspiraci čerpejte v knihách!

České svátky a tradice, Tinková Eva, Hora Jan
Krásně ilustrovaná kniha vás provede historickým vývojem jednotlivých svátků a seznámí vás s legendami, které se k nim pojí.

Rodinné svátky o století zpátky aneb Oslavy a rituály v české domácnosti, Kamila Skopová
Nejen státní svátky je dobré ctít a zachovávat. V každé rodině se vyskytuje mnoho příležitostí a událostí vhodných k slavení.

Dějiny udatného národa, Lucie Seifertová
Originální kniha ve stylu 9 m dlouhého leporela, na jehož stránkách se odehrávají děje z historie naší země. Kniha i pro ty nejmenší milovníky historie.

 

18.10.2012 7:37 | autor: Pavla Maříková
Více o tématu: cestadětikniha

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist