babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Vzdělání a zábava > Co by měl umět předškolák > Je vašim dětem příroda cizí? Díky festivalu Příběhy Země si ji zamilují.
Je vašim dětem příroda cizí? Díky festivalu Příběhy Země si ji zamilují.
Víte, že se mezi ohrožené druhy nově zařadila žirafa? A co se stane, když vyhynou včely? Odpovědi na takové a další otázky nabídne Mezinárodní filmový festival Příběhy Země. Na děti tu čekají dabované dokumenty i tvořivé dílničky. Festival startuje 6. října v Praze, následně se přesune do dalších 40 měst v ČR.
Také vaše děti tráví většinu volného času u počítačových obrazovek, tabletů, chytrých telefonů a „hraní si venku“ je pro ně nezáživné? Podle průzkumu webu TreeHugger.com, do kterého se zapojilo 12 tisíc rodičů z deseti zemí, stráví děti na čerstvém vzduchu v průměru jednu hodinu. To je o neuvěřitelnou hodinu méně, než kolik tráví na vycházce vězni v USA! Aby se to změnilo, měli bychom naše ratolesti vést ke vztahu k přírodě a přesvědčit je, že jim má rozhodně co nabídnout.
Právě o to se snaží i festival Příběhy Země, kde se i ti nejmenší zábavnou formou dozvědí spoustu zajímavých informací – o tučňácích, delfínech, žirafách, ale i o tom, jak ony samy mohou být přírodě nápomocné.
Záživné dokumenty pro všechny
Aby dětem dokázali, že dokumenty nemusí být nudné, vytvořili autoři festivalu speciální dabované snímky, které se budou promítat v sobotu 7. října od 10:00 do 14:00 v Malém sálu Městské knihovny v Praze. „Chtěli jsme tak předat naše poselství i těm nejmenším, je podle nás důležité, aby si budoucí generace uvědomovala, jak lidstvo ovlivňuje přírodu,“ vysvětluje František Štefan, zakladatel a ředitel festivalu.
Na rodiče s dětmi zde čeká série krátkometrážních populárně-naučných dokumentů, například snímek Co se děje podle nás, ve kterém se prolíná pět reálných příběhů živočichů – mláděte bobra, užovky obojkové, divokého prasete, čápa Kamila a vlaštovky Vlaďky, to vše namluvené známými českými umělci. Další snímkem, na který se mohou dětští návštěvníci těšit, je film s názvem Australské kamenné zahrady, díky němuž budou moci nahlédnout do národního parku ve východní Austrálii – do místa překypujícího mimořádnými přírodními krásami, divokou zvěří a starobylým uměním domorodců. A to je jen malá ochutnávka. V rámci festivalu se chystá i samostatný program pro základní a střední školy v podobě interaktivních přednášek, soutěží a promítání dalších dokumentů.
Jednotné vstupné - 50 Kč za 2hodinový filmový blok - 150 Kč za přednášku - Děti do 18 let vstup v doprovodu rodičů zdarma - Studenti 15–18 let bez doprovodu rodičů vstup za 50 Kč - Senioři od 65 let vstup zdarma
Čtěte také:
- Jak si nevychovat počítačového maniaka. Příručka pro rodiče
- Moje dítě je geniální – ovládá tablet lépe než já!
- Hračka roku 2017: Co nesmí chybět v dětském pokojíčku?
Hlídání zajištěno
V Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze bude v neděli od 8. října od 16–18 h k dispozici dílna pro děti s hlídáním zdarma. „Tímto krokem se snažíme rodičům vyjít vstříc, aby se mohli věnovat dokumentárním filmům naplno,“ vysvětluje Josef Kokta, marketingový poradce festivalu. Děti si v kreativních dílničkách mohou vyrobit náramek nebo ozdobu z barevných korálků od české sklářské firmy Preciosa. K ruce jim budou zkušení lektoři. „National Geographic si pro děti připravil obrázky, puzzle a vědomostní kvízy, za jejichž splnění získají věcné ceny,“ dodává s úsměvem Josef Kokta.
Kromě bohatého dětského programu si pořadatelé připravili i zajímavé přednášky a snímky pro rodiče. Mezi významné hosty letošního ročníku se zařadí Američan Thad Lacinak, který návštěvníkům přiblíží trénink exotických zvířat. Jihoafričanka Gabby Harris s přednáškou o záchraně tučňáků afrických nebo světově uznávaný odborník – František Šusta, který dokáže změnit zvířecí chování. O budoucnosti českého školství zase rodičům popovídá Bob Kartous z infomačního centra vzdělávání EDUin.
O festivalu
Filmový festival Příběhy Země (loni pod názvem Ekotopfilm) se bude konat 6.–12. října v Praze a následně i v dalších 40 městech České republiky. Loni si ho nenechalo ujít na 72 tisíc návštěvníků, kdy kampaní „Dochází nám herci“ upozorňoval na vymírání ohrožených druhů. S letošním podzimem přijde podruhé, pod novým názvem Příběhy Země. „Je to lepší vyjádření myšlenky festivalu. Tou je spojení filmu, zábavy a poznání,“ vysvětluje František Štefan. „Filmy, které festival přináší, jsou zejména o nás lidech, kteří máme jedinečnou moc udělat svět lepším, nebo jej zničit. Jsou to příběhy o dobru a zlu, o minulosti i budoucnosti. Jsou to příběhy zahalené tajemstvím, protože se vlastně úplně nedovíme, jak dopadnou. Jejich konec však můžeme ovlivnit, protože my všichni v nich hrajeme důležitou roli,“ dodává.
Více informací o festivalu a filmech najdete na www.pribehyzeme.cz.