Vaše dítě nemá chuť k jídlu? Víme jak na to

Jedno dítě by pořád mělo něco v puse, druhému zase trvá hodinu, než polkne pár soust. Dloube se v talíři, že mámě tečou nervy. Co je lepší, kde se stala chyba? Odpovídá MUDr. Petr Karger, praktický lékař pro děti a dorost.

Chyba se stala hned na začátku

Dítě, které odmítá stravu, nemá dlouhodobě kladný vztah k jídlu, v devadesáti procentech nemá správně nastavené návyky. Rodiče udělali chybu už v počátcích, nenaučili ho rituálům stravování,“ vysvětluje MUDr. Karger.
Vše si žádá své a dítě je velmi konzervativní stvoření, kterému přinášejí klid známé stejné a opakované postupy. Po příchodu ze hřiště nebo procházky proto umýt důkladně ruce, uklidnit se a vědět, že se bude obědvat (svačit, večeřet). To dítěti říká příprava jídla a stolu, při které větší dítě může již pomáhat. Ideální je, když rodiče nebo alespoň maminka stolují s potomkem. Pak se jídlo stává skutečným rituálem, časem, kdy se nespěchá, potravu si vychutnáme, máme příjemný pocit sounáležitosti.

Jen 10 % je nemoc

U velmi nízkého procenta dětí znamená nechutenství nemoc – zažívacího traktu, poruchu trávení. Dítě cítí, že mu určitá potravina nedělá dobře (jde o začínající alergii, špatné trávení potravin?). V takovém případě je dobré navštívit lékaře, dítě komplexně vyšetřit, protože se může jednat např. o celiakii, střevní záněty apod.
Samozřejmostí je přechodné nechutenství při chorobě nebo po ní (angína, viróza…). Zde je namístě krátkodobá lehčí dieta a postupné přidávání dávek stravy. To není nic neobvyklého, naopak. Organismus vyčerpaný nemocí potřebuje klid a velké dávky potravy by zažívání jedině zatížily. „Tady bych se přimlouval za mnohdy zneužívané multivitaminy a potravinové doplňky pro děti,“ dodává MUDr. Petr Karger. „V případě onemocnění, u kterého byla podávána širokospektrá antibiotika, doporučuji probiotika, která upraví narušenou střevní mikroflóru a odolnost vyčerpaného organismu se posílí celkově.“

Rychlý růst

Pak se často zapomíná na skupiny dětí, které jsou právě v období rychlého růstu. Děti se často cítí unavené, vyčerpané a mají pocit, že jim je špatně právě z jídla. Ale ony naopak potřebují příjem potravy zvýšit! Je dobré, aby rodiče na tento případ pamatovali. Dítě za prázdniny vyroste o deset centimetrů a nedokáže ten tělesný trysk zvládnout. Je dobré poradit se s lékařem a opět doplnit nějak potřebné živiny, minerály, stopové prvky, aby tělu nic nechybělo a energii zase získalo. I zde je vhodné použít nějaké potravinové přídavky.

Když se na talíři jídla nedostává

Dětské obezity přibývá stejnou měrou, jakou ubývá pohybu a dodržování pravidel zdravého životního stylu. Příliš brzké seznámení dětí s pochutinami typu párek v rohlíku, hranolky, návštěvy fast-foodů sehrály v tomto procesu zásadní roli. Strava plná „prázdných“ tuků a cukrů na zdraví rozhodně nepřidá, zato se dobře ukládá v tukových zásobách.
Je známé, že množství tukových buněk si člověk vytváří v prvních dvou letech života, pak se už jen zvětšují nebo naopak zmenšují. To by si rodiče měli uvědomit včas.

On to nevyběhá

Devadesát devět procent dětí žije dnes stylem – vysoký příjem potravin a nízký výdej energie. Komentář babiček, on to vyběhá, není namístě. Dítě nic nevyběhá. Buď se samo nehýbá a sedí celý den u počítačových her nebo je styl rodiny takový, že nemá motivaci k fyzické aktivitě. Chce to práci celé rodiny, jedině názorný příklad vede ke změně. Celodenní výlet na kolech, turistický výšlap, návštěva aquaparku. Tak by měla vypadat ideální rodinná sobota. Nikoli návštěva rychlého občerstvení, s lupínky si sednout do kina a potom zpátky na večeři.
„Rozhodně nic nenapraví nějaká „zaručená“ dieta. U dětí jsou diety zcela nevhodné,“ varuje MUDr. Karger.

Jedině včasná změna jídelníčku celé rodiny – ryby, bílé maso, zelenina, méně tuků a cukrů a pohyb. To je řešení. Ani sebelépe sestavená dieta nemá v dětském věku místo. Poslední jídlo by se mělo podávat v 18 hodin a pak už jen napít. Ale vody! Žádné sladké limonády. Ani jablíčko na vyčištění zoubků. I to má v sobě hodně cukru!

18.3.2009 11:39 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist