Vaříte ve zdravém nádobí?

Nejen o zdraví dětí, ale i o plodnosti rodičů se dnes diskutuje v souvislosti se zdravým vařením. Týká se to nejen výběru potravin a jejich uchovávání a přípravy, ale i nádobí a způsobů vaření.

profimedia-0230720764-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Nic se nemá přehánět, ale když se jedna škodlivá látka potká s jinou a další, tak ve výsledku to s námi může pěkně zamávat. Proto se většina maminek snaží co nejvíce škodlivých látek eliminovat. Ale je dobře si u toho zachovat nějaký nadhled. Už tolikrát se stalo, třeba s potravinami, že to, co bylo v nějaké éře zatracované, jako svého času živočišné tuky, se dnes v rozumné míře akceptuje. Zatímco „éčka“ a jiné škůdce v potravinách si hlídáme, ne vždy podrobujeme zkoumání kuchyňského nádobí.

Pozor na teflon

Taková teflonová pánev je prima věc, ale i ona používáním trpí, zvlášť když se s ní nezachází s citem. „Jakmile se opakovaným nešetrným mytím poškodí nepřilnavý povrch, mohou se z nádobí uvolňovat škodlivé látky do potravin. Takže takovou poškrábanou pánev je třeba vyhodit,“ upozorňuje dr. Laurent Chevalier, výživový specialista. Teflon (PTFE – polytetrafluorethylen), který je neškodný při nízkých teplotách, může při těch vysokých kolem 250 stupňů vylučovat toxické plyny. Stačí, když při této teplotě připravujete pokrm na pánvi pět minut. Výpary mohou způsobovat chřipce podobné symptomy, které poměrně rychle odezní. Někteří výrobci nádobí a kuchyňského náčiní už sice tuto ne úplně bezpečnou látku nepoužívají, mnohdy se však o tom, na čem vaříme, moc nedozvíme. Zvlášť to platí pro nádobí nejasného původu. Dalším škůdcem skrytým v nádobí s nepřilnavým povrchem je perfluorooktanová kyselina (PFOA), která má bohatou historii v chemickém průmyslu. Patří mezi látky poškozující hormonální systém.

Proto je lepší dát přednost nerezovému nádobí, které zdraví neohrožuje, potraviny nekontaminuje. Vařit na něm bez tuku je však komplikovanější. Další možností je keramika, ale pozor na to, aby neobsahovala kadmium nebo olovo.

Otloukaný silikon

Nejistota panuje kolem různých silikonových forem na pečení. Jsou praktické, skladné, nemusejí se vymazávat a snadno se čistí, to všechno je velké plus. „O materiálech, z nichž se vyrábějí, se toho moc nedozvíme,“ varuje doktor Chevalier. Z některých se mohu teplem uvolňovat škodlivé látky. Vhodnější je proto keramika nebo sklo, případně zdravotně nezávadnému – nejkvalitnějšímu platinovému silikonu (100 % platiny).

Čtěte také:

Hliník se nekamarádí s kyselým

Nádobí z hliníku už odzvonilo, ale alobal užíváme dost často. Přitom právě o negativách hliníku se ví už dlouho. V kombinaci s takovými potravinami, jako je třeba rebarbora, rajčatové pyré nebo slanečci, může dojít k uvolnění hliníku do pokrmů. Alespoň před tím varuje studie Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. Příčinou je kyselost těchto potravin a jejich obsah soli.

O hliníku se dnes hovoří v souvislosti s jeho neurotoxicitou, tedy že poškozuje nervový systém. Organismus ho sice dokáže z větší části eliminovat, přesto se v těle může akumulovat a být rizikem pro vznik neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Hliník ukrytý mezi dvěma vrstvami z jiného materiálu neškodí, ovšem čistě hliníkové pánve a hrnce by měly z domácnosti zmizet. V každém případě byste měli vyloučit kontakt aluminia a kyselých potravin.

Zavařujte do skla

Ožehavou záležitostí jsou i konzervy. Zpravidla není jasné, z čeho jsou vyrobené jejich obaly. I když se nehovoří o žádné konkrétní škodlivé látce, doktor Chevalier doporučuje, abychom v nich jejich obsah raději neohřívali. A pokud chcete něco zavařovat, tak raději do skla.

Do mikrovlnky vstup zakázán

Mikrovlnná trouba je sice praktický pomocník, ale dokáže pěkně zavařit, pokud ji používáte bez rozmyslu. Třeba když do mikrovlnky strčíte talíř s pozlaceným okrajem, tak začne trouba jiskřit. Opatrně také s plastovými obaly, zvláště neznámého původu. V krajním případě se roztečou a celou troubu můžete vyhodit. Pokud přežijí, tak se z těch necertifikovaných mohou uvolňovat zdraví škodlivé látky (ftaláty, bisfenol A). Mají mj. negativní vliv na mužskou plodnost. Takže s nimi opatrně. Také ze silikonových forem určených speciálně pro mikrovlnky si vybírejte ty, které jsou vyrobeny z platiny.

Ovšem nejvíce se přece jen osvědčilo sklo, kov do mikrovlky nesmí vůbec! Dbejte také na to, aby se do mikrovlnky nevloudil s jídlem kousíček alobalu. Okamžitě se tam objeví ohýnek a vy zažijete okamžiky hrůzy z toho, že za chvíli bude celá kuchyň v plamenech.

13.11.2017 4:28 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist