babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Život v rodině > Vánoce a Silvestr > Vánoce a jejich tradice. Znáte je?
Vánoce a jejich tradice. Znáte je?
S Vánoci se pojí tolik zvyků, pověr a tradic jako snad s žádným jiným každoročním svátkem. Vánoce by skutečně neměly být svátky jídla, dárků a shonu, ale spíše svátky setkávání, klidu a pohody. K té dopomohou i zvyky našich předků.
Málokdo ví, že mnoho vánočních obřadů pochází ještě z předkřesťanských dob, kdy byly spojeny spíše se slavením zimního slunovratu a s Vánoci neměly vlastně nic společného. V tehdejších dobách se více než cokoliv jiného řešila bohatá úroda, a tak se většinou předpovídalo, jaká bude sklizeň, počasí apod.
Až časem přišly další pověry a rituály, které se točily i okolo témat vztahů, budoucnosti, peněz a jiných.
Dnes tyto zvyky vnímáme ve velké většině s nadsázkou a spíše je bereme jako hravé oživení Štědrého večera, popř. předvánočního období. A proč ne? Společně s historií dodávají těmto chvilkám prvek tajemna, který je atraktivní především pro děti. Dopřejte jim ho!
Zlaté prasátko
Hned na začátek zařadíme zvyk ne příliš oblíbený, ale o to častěji zmiňovaný. Říká, že kdo se vydrží po celý Štědrý den postit, uvidí na nebi s první noční hvězdou Zlaté prasátko. Vy tento zvyk můžete dětem trochu zmírnit a za odměnu jim zlaté prasátko pověsit jako ozdobu třeba na vánoční stromek. Kromě radosti prý totiž přináší i štěstí po celý následující rok.
Lodičky
Asi nejznámější tradice – pouštění lodiček – má mnohem více významů než jen – kdo s kým zůstane apod., jak se nejčastěji tento zvyk vykládá. Zásadní podmínkou je, že každý si svou „lodičku“ z ořechové skořápky musí vytvořit sám.
Ve chvíli, kdy ji vypustíte na vodu a zapálíte svíčičku, položte jakoukoliv otázku týkající se vztahů, financí nebo zdraví. Zde je výklad (pouze několika) významů podle pohybu lodičky:
- Lodička zůstane u břehu – nečekejte žádné výrazné změny
- Točí se v kruhu – značí bezradnost, nejasné východisko
- Potopí se – veškerá snaha cokoliv zlepšit je marná
- Dopluje k druhému břehu – splní se vám vše, co si přejete
Krájení jablíček
Jde o další oblíbený zvyk dodržovaný v mnoha rodinách. Jablíčko se musí překrojit napůl (ne přes stopku). Pokud uvidíte hvězdičku, navíc bez překrojených jadérek, budete další rok plni zdraví a síly. Překrojená jadérka nebo dokonce křížek značí zdravotní problémy nebo úraz.
Jablko a zápalky
A ještě jeden „jablečný“ zvyk. Jde o pověru vhodnou především pro případ, kdy si žena/dívka vybírá mezi několika nápadníky. Do jablka zapíchněte tři zápalky, kdy každá z nich představuje jednoho vyvoleného. Ta, která pak hoří nejdéle, označuje toho „pravého“.
Přečtěte si:
- Co dělat s nechtěnými vánočními dárky?
- Vdám se – nevdám se aneb Milostné vánoční tradice
- Jak to udělat, aby si děti užily dárky?
Lití olova
Olovo se odlévá již málokde, přitom jde o zvyk velmi zajímavý a zvláště děti celý proces velmi rády sledují. Plíšky olova roztavte nad plotnou (je třeba dbát výšenou pozornost na bezpečnost) a pak rychle vlijte do nádoby se studenou vodou. Jakmile olovo ztuhne, můžete ho vyndat a pozorně prozkoumat tvar. Přinášíme opět výklad některých tvarů:
- Čtverec – harmonický život, pohoda
- Květina – láska a rodinné štěstí
- Uzavřený kruh – výrazný finanční zisk, odměna
- Dva kruhy navzájem propojené – svatba, zasnoubení
- Strom – dlouhý život
- Had – zrada, ublížení
Netradiční zvyky a pověry
Předchozí tradice jsou pravděpodobně většině z vás známé a možná jste je potřebovali jen tak trochu připomenout. Říká vám ale něco sekera pod stolem, věštění ze stínu svíčky či třídenní zbytky jídla pro zemřelé duše? Ne? Přinášíme vám několik poněkud kurióznějších zvyků, jejichž praktikování necháme čistě na vašem uvážení.
Sekyra pod stolem
Nechcete, aby vás příští rok bolely nohy? Dejte si pod stůl na Štědrý večer sekyru a nezapomeňte na ni před usednutím zlehka došlápnout. Zdůrazňujeme slovo „zlehka“… Lehký a svižný krok máte příští rok zaručený.
Stín ze svíčky
Zapalte si při vánoční večeři svíčky a pečlivě prostudujte stín, který vy sami díky nim vrháte. Jde o stín bez hlavy? Pak pozor… příští rok by se vám nemuselo dařit právě nejlépe.
Zbytky jídla nevyhazujte
V dřívějších dobách se tvrdilo, že během svátků se duše zemřelých vrací domů. Proto i na místě, kde zesnulý sedával, bylo nachystáno jídlo. Chcete i vy tento zvyk dodržet do důsledku? Pak se smiřte s tím, že jídlo by zde mělo zůstat minimálně další tři dny… kdyby se pro ně duše zemřelého vrátila.
Jak komunikovat s dětmi
Co vám o Vánocích přinese štěstí a co naopak smůlu?
Štěstí
- Pokud Boží hod připadá na pátek, věští to horké léto a krásný podzim.
- Je-li Štědrý den v úterý, znamená to hodně dobrého vína.
- Podaří-li se vám na 25. 12. upéct doma chleba, bude mít kouzelnou moc.
Smůla
- Na Štědrý den neperte, přináší to prý neštěstí a smůlu do domu.
- Nepište ani zamilované dopisy (v dnešní době možná spíše e-maily…), jinak by to mohlo předpovědět rozchod.