Vakcína proti covid-19. Je bezpečná v době těhotenství a kojení?

V posledních dnech se nemluví o ničem jiném, a pokud jste zrovna těhotná, nejspíš neustále přemýšlíte, co bude s vámi. Je možné se nechat v době těhotenství očkovat? Je to bezpečné? A jak je to s očkováním dětí? Na tyhle a další otázky se vám pokusíme v našem článku odpovědět.

vakcina-covid-19-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Těhotenství s sebou nese kromě krásných pocitů naplnění a těšení se na miminko, také občas strach z neznámého i z toho, co se děje kolem nás. A upřímně řečeno, v posledním roce se toho kolem nás děje kvůli onemocnění covid-19 tolik, že není divu, když občas propadneme strachu, zvláště když námi zmítají těhotenské hormony. Řešením tohoto problému by měla být vakcína.

V prosinci loňského roku schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) první vakcínu proti covid-19 pro nouzové použití. Vakcínu vyrobily společnosti Pfizer a BioNTech a v klinických studiích prokázala účinnost 95 %. S druhou vakcínou přišla společnost Moderna a byla schválena pro použití o týden později. I tato vakcína vykazuje velkou míru účinnosti – 94,1 %.

Jsou vakcíny testované i pro těhotné?

Historicky výrobci léčiv do svých klinických studií nezapojují těhotné ženy, dokud není prokázáno, že vakcína je bezpečně přijímána u ostatních očkovaných jedinců. Důvod je prostý –  výrobci se bojí, aby těhotným ženám neublížili. Ani výrobci vakcíny proti covid-19 na sebe nevzali takové riziko, aby testovali vakcínu na těhotných ženách.

Obecně nejsou živé vakcíny, tedy vakcíny, ve kterých je oslabená forma viru, těhotným a kojícím ženám doporučovány kvůli riziku přenosu na plod. Vakcína na covid-19 je však tzv. mRNA vakcína, která neobsahuje živý virus a odborníci tvrdí, že nepředstavuje riziko ani pro matku, ani pro dítě, protože nehrozí přenos na nenarozené dítě nebo kojence. Jisté však je jen to, že zatím nejsou k dispozici žádné údaje o bezpečnosti, tudíž není možné s jistotou říct, jestli jsou nebo nejsou vakcíny bezpečné pro těhotné a kojící matky.

Vakcína versus nákaza

Pokud však jde o porovnání vakcíny s nebezpečím nákazy těhotné ženy, pak se odborníci přiklánějí k tvrzení, že vakcína může být menší riziko, než jaké hrozí těhotné ženě při nákaze nemocí covid-19. Onemocnění by mohlo vést až k předčasnému porodu nebo dokonce k potratu.

Kdy určitě očkovat?

Přestože Světová zdravotnická organizace z důvodu nedostatečných údajů o bezpečnosti vakcíny pro těhotné a kojící matky, vakcínu prozatím těhotným ženám nedoporučuje, činí jednu důležitou výjimku. Ta je pro ženy, které pracují ve zdravotnictví nebo v domovech pro seniory či sociálních zařízeních, kde je mnohem vyšší riziko nákazy. Těm očkování doporučuje, protože podle ní přínos očkování pro těhotné ženy převáží potenciální rizika očkování. Pokud jste tedy těhotná a pracujete na některém z rizikových pracovišť a máte právě teď na očkování nárok, pak se poraďte se svým gynekologem, který zhodnotí rizika. Konečné rozhodnutí ale bude stejně nakonec jen a jen na vás.

Pokud nepracujete ve zdravotnictví, pak se vás v současné době očkování netýká. A až se vás týkat bude, bude jistě k dispozici více údajů o bezpečnosti vakcíny.

Jak je to s očkováním kojenců a batolat?

Vakcína společnosti Pfizer/BioNTech byla schválena pro nouzové použití od 16 let výše a vakcína společnosti Moderna dokonce od 18 let. Do klinických studií byly zahrnuty děti teprve nedávno, takže očkování kojenců a batolat v nejbližší době určitě nebude realizováno. Pokud ano, tak řádově až za několik měsíců, ne-li déle.

Vakcíny jsou totiž obvykle testovány na zdravých dospělých, poté na dospívajících, a teprve když se vakcína ukáže jako bezpečná a účinná, přistupuje se k testování dětí ve věku od 5 do 11 let. Po nich pak přichází na řadu mladší děti a kojenci.

Co byste ještě měli vědět o vakcíně proti covid-19?

I když bude pravděpodobně ještě dlouho trvat, než budou kojenci a děti očkované proti COVID-19, mohou z toho mít nepřímý užitek. Tedy pokud jsou všichni kolem nich očkovaní, budou částečně izolovaní proti virům, a proto je méně pravděpodobné, že se nakazí.

I když je pravděpodobné, že vakcína bude hrát hlavní roli při ukončení celosvětové pandemie, virus z našich životů už nezmizí. Proto i nadále chraňte sebe i své blízké nošením roušky, dodržováním sociálního odstupu a nezapomínejte na hygienu, především pak časté mytí rukou.

20.1.2021 3:16 | autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist