V čem jsou dnes rodičky jiné?

„Dnes jsou jiné nejen maminky, ale i děti,“ přiznává primářka MUDr. Janka Bambasová z porodnice v Břeclavi. „Dřív bylo čtyřkilové dítě raritou, dnes není výjimkou čtyř a půl nebo pětikilové dítě. Je prostě jiná doba,“ dodává.

Výjimkou dnes také nejsou ani hodně velké maminky, a to s váhou 100 až 120 kilogramů. Spolupráce s maminkou je pak pro všechny mnohem náročnější.

Proč je porod pro maminku s velkou nadváhou těžší?

  • hůře se pohybuje
  • mívá větší dítě
  • má riziko zánětu žil a vzniku trombózy
  • musí zásobit krví sebe i plod, a to je zátěž na srdce
  • kondice a pohyblivost je zhoršená

Po porodu záleží jen a jen na ženě samotné, co se sebou udělá. Zhubne jen ten, kdo opravdu chce. Stává se, že některé maminky k nám příště přijdou zrovna takové, jaké minule odešly.

Ulehčí porod dobrá tělesná kondice?

Ano, maminka lépe porod snáší, je šikovnější, může si vybírat úlevové polohy. Také to lépe udýchá.

V dnešní době však na konci těhotenství má většina žen neschopenku, protože je hodně rizikových rodiček kvůli věku a s tím spojenými nemocemi. Žena pak sedí doma, dívá se na televizi, papá a kondice je pryč. Hodně to souvisí s rozhledem a postojem k životu.

Tatínci u porodu

Nic by nemělo podléhat módní vlně, upozorňuje primářka. Někteří lidé jsou odolní, jiným krev a řev vadí. Někdo chce pomoct, a nemůže. Někdy jsou muži naopak překvapivě tvrdí a maminku hecují :“Co chceš jiného dělat?!“ Jindy naopak maminky podporují tatínky, aby se nebáli.

K porodům chodí asi padesát procent tatínků. Někteří pomáhají, jiní jsou tam zbytečně. Dvě třetiny jsou u porodu vlastně k ničemu.

Někdy si maminky berou k porodu kamarádku nebo maminku. Duly v břeclavském regionu moc nevídají.

A porodní plán?

Proč ne. Porodní plán ne vždy respektujeme, ale diskutujeme o něm. Lidé však často ani nevědí, co tam mají napsáno, protože jim to někdo zkrátka bez vysvětlení poradil.

„V porodnici zásady fyziologického porodu běžně dodržujeme, není nutné to psát do porodního plánu,“ upozorňuje primářka.

Pomáhá i humor

K uvolnění je humor dobrý. „Personál si však musí dávat pozor, protože je to citlivá situace a někoho by mohlo to, co bychom my považovali v tu chvíli za vtipné, urazit,“ přiznává lékařka. „Někteří lidé jsou dobře nastaveni a slovní přestřelky mezi maminkou, tatínkem a personálem fungují.“

Někdy je dobré smích udusit. Třeba když jedna maminka nedávno chtěla „spirituál“ místo epidurálu. Anebo na otázku: „Kde vám dělali ten první císařský řez?“ místo aby uvedla porodnici, ukáže si na podbřišek a odpoví: „Tady.“

10.4.2009 5:11 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist