babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Koronavirus (covid-19) > Jak ustát koronavirovou karanténu?
Jak ustát koronavirovou karanténu?
Problematika koronaviru se skloňuje ve všech pádech, plní noviny, koluje internetem a výrazně ovlivnila život každého z nás. Jak se nezbláznit a zachovat si chladnou hlavu? Máme pro vás několik tipů.
Mimořádná situace kvůli šíření nového typu koronaviru budí pozornost a také obavy. Omezení volného pohybu, lidé s rouškami, prázdné ulice a zvyšující se počty nakažených. Podle odborníků je strach v tomto případě zcela přirozený, avšak není vhodné se jím nechat paralyzovat.
Nečíhejte na zprávy
Nemá smysl neustále sledovat nové zprávy ohledně koronaviru, to se týká i sociálních kanálů, kde panuje na vlas podobná situace. Zbytečně se tím stresujete. V rámci prevence jistě už znáte vše, dodržujte doporučená opatření a věnujte pozornost aktuálním vládním nařízením. Po zbytek času se od této kauzy oprostěte.
Užívejte si volný čas společně
Činnost zabíjí nejen nudu, ale dokáže účinně stopnout chmurné myšlenky a začínající depku. Využijte jindy nevídaný dostatek času pro dlouho odkládané aktivity. Zbavte se nepotřebných věcí, získáte tak prostor pro ty nové a navíc si uspořádáte myšlenky. Nejmenší vám budou zdatně sekundovat a vůbec nevadí, že s nenechavýma ručkama to bude trvat mnohem déle. Času totiž máte dostatek. Jakmile přijde řada na úklid šatníku, při té příležitosti s dětmi uspořádejte módní přehlídku. Užijete si spoustu zábavy.
Kouzlete v kuchyni
Dobré jídlo umí vykouzlit dobrou náladu. Co takhle kynuté knedlíky s borůvkami a tvarohem, buchty nebo nějaká exotická specialita? Sbíhají se vašemu puberťákovi sliny na sushi? Pusťte se do domácí přípravy. A pokud milujete puding a zároveň vás zaběhnutá klasika nudí, zkuste tapiokovou verzi s mangem a jahodami.
Hrajte si
Nemáme teď na mysli počítačové hry, ani ty mobilní. Pozvěte na stůl ty deskové. Večer najednou nebude nekonečný, uteče raz dva. Společné aktivity rodinu stmelují a zlepší náladu. Schválně se zamyslete, kdy naposledy jste prožili rodinný večer? I když to není na první pohled patrné, tak karanténa má i své výhody.
Buďte v kontaktu
Návštěvy a rodinná setkání nejsou na pořadu dne, rozhodně však s rodiči či prarodiči zůstávejte v kontaktu alespoň skrze mobilní telefony. Využívejte různé komunikační platformy, které jsou dostupné zdarma. Vhod přijde také webkamera. Chatujte s přáteli a kolegy, ať přijdete na jiné myšlenky.
Udělejte inventuru
Zamyslete se nad životem, uvažujte o tom, co byste rádi změnili a zlepšili. Co se vám naposledy povedlo, v jaké fázi jste byli šťastní, co vám schází k plné spokojenosti? Vraťte se také k neúspěšným zážitkům a nahlédněte na ně z jiného úhlu. Možná z dávno minulé situace načerpáte poučení, možná návod, jak to příště udělat lépe.
Domácí výuka
I když školy zavřely, neznamená to, že dětem nastaly prázdniny. Dodržujte pravidelný řád, ponocování a vyspávání do dopoledních hodin netolerujte. Zatímco na školáky čeká nespočet domácích úkolů, na vás zase úloha domácího učitele. Nebuďte ale příliš pedantští a především u menších školáků se snažte uchopit výuku mnohem zábavněji. Procvičujte látku, pusťte se do zadaných úkolů, dejte dítěti mimo jiné na výběr, jakým předmětem chce začít a který pro dnešek přeskočit. Domácí výukový blok se neobejde bez přestávek, malé občerstvení přijde vhod, nastartuje mysl i znásobí koncentraci. Pokud potomek probíranému učivu neporozumí, zachovejte klid a pusťte se do vysvětlování znovu a později. Musíte si od učení odběhnout k plotně či zasednout k notebooku? Ideální čas na zadání samostatné práce. Chyby si společně zdůvodněte, ať máte jistotu, že se nebudou opakovat.
Pro žáky prvního stupně Česká televize spustila zábavně -vzdělávací projekt UčíTelka aneb Když děti učí telka, skrze televizní obrazovky si každý den od devíti hodin procvičí matematiku, češtinu i prvouku. Kromě učení myslete rovněž na pohyb a podle názorných videí na Youtube si společně protáhněte kostru. Schází dětem oblíbený výtvarný kroužek či flétnička? Svátky jara klepou na dveře a hand made ozdoby a dekorace jsou na pořadu dne. Z vrbového proutí upleťte věnec, zasaďte osení a namalujte kytičky. K tvoření si zazpívejte, doprovod s flétničkou malého hudebníka zabaví.
Home office
Začít zničehonic pracovat z obývacího pokoje se alespoň z počátku jeví jako oříšek. Základem je vyhradit si pracovní prostor, zcela postačí psací stůl. Dětem vysvětlete, že i když do práce nechodíte, musíte i nadále pracovat. Pracovní náplň si rozplánujte do několika 45 minutových celků a stanovte si denní plán.
Jak být prospěšní?
Obecně lze říci, že v této době už jen zodpovědným přístupem. Nemusíte se nutně naučit šít roušky, pomáhat lze i jinak. Nabídněte starším sousedům pomoc s venčením čtyřnohého chlupáče, zaskočte jim na nákup potravin a léků, ať se zbytečně nevystavují riziku. Přišli jste vlivem koronaviru o práci či brigádu? Nespočet firem a organizací ruce navíc rozhodně ocení. Ideální příležitost stát se dobrovolníkem nebo si sednout na pár hodin za kasu v supermarketu, i když primárně působíte v jiném oboru. Změna je život.
Co dál?
- Předčítejte dětem každý večer pohádky. Blahodárný vliv pocítíte také vy.
- Mazlení násobí intimitu a dává pocit bezpečí.
- Zasmějte se ve dvou. Smích léčí a špatné myšlenky vezmou za své.
- Ideální období pro sledování filmů a seriálů.
- Vyrazte na čerstvý vzduch do přírody.
- Proměňte obydlí na domácí spa. Hýčkejte se pleťovými maskami, zábaly a pečujte o namáhanou pokožku na rukou.