Uf, to je tíha! Jak těžký může být školní batoh?

První školní den je zdárně za námi a postupně se školní taška začne plnit sešity a knížkami a aktovka začne těžknout. Kolik už je moc?

profimedia-0010404828-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Hmotnost prázdné aktovky určuje státní norma – konkrétně ČSN 79 6506 – podle ní nesmí prázdná aktovka pro školáka 1. stupně vážit víc než 1200 gramů, u 2. stupně 1400 gramů. Váhu plné aktovky tedy už neupravuje. „Váha brašny s učebními pomůckami by neměla přesáhnout 10–15 % váhy dítěte,“ Státní zdravotní ústav (SZÚ) při tomto doporučení vychází i ze zkušeností německých ortopedů.

Podívejte se do tabulky, jaká váha aktovky je přípustná:

Hmotnost dítěte (v kg) Hmotnost brašny (v kg)
18–22 2,2–2,8
24–28 2,9–3,4
29–33 3,5–4,0
34–38 4,1–4,6
39–43 4,7–5,2
44–48 5,3–5,8
49–53 5,9–6,4
54–58 6,5–7,0

Správná aktovka by se neměla pro dítě stát těžkých břemenem ohrožujícím jeho zdravý vývoj. Nepřiměřená déle trvající zátěž ovlivňuje držení těla, což může v pozdním věku přispět k bolestem zad. Na ty si stěžuje téměř polovina všech školou povinných. Kontrolujte proto namátkově, co vše váš školák do školy nosí a zaměřte se také na správné rozložení váhy.

Tady jsou doporučení pro zoptimalizování váhy školní aktovky:

  • Do aktovky patří jen ty učebnice a sešity, které bude dítě ten určitý den potřebovat. Navíc by tam už měla být jen svačina a pití.
  • Třípatrový penál je krásný, dítě s ním určitě udělá dojem, ale je poměrně těžký a hlavně zbytečný.
  • Pokud to jde, ať se dítě domluví se svým sousedem v lavici a učebnice ať sdílejí.
  • Těžké a velké učebnice patří dozadu co nejblíže k zádům.
  • Váhu v aktovce rozdělte rovnoměrně, abyste předešli jednostrannému zatížení páteře. Proto je lepší místo jedné velké lahve s pitím vzít dvě menší a dát je po stranách aktovky.
  • Aktovka patří jen na záda. Popruhy by měly být těsné, tak aby aktovka spočívala na obou ramenou.
  • Zeptejte se ve škole, zda je možné třeba některé školní materiály nechávat ve třídě nebo alespoň ve škole.
  • Učitel by měl vždy dostatečně dopředu upozornit dítě, jaké pomůcky a materiály bude potřebovat na příští hodinu.
  • Při plánování školního rozvrhu by měla škola častěji zařazovat dvouhodinové vyučovací bloky.

Pokud se podaří dodržet výše uvedená doporučení, neměla by váha školní aktovky nikdy přesáhnout 5 kilogramů. „Pokud je dítě drobnější postavy nebo má vadné držení těla, případně je nuceno nosit každý den brašnu delší dobu, věnujte váze a obsahu brašny každodenní pozornost,“ uvádí SZÚ.

Čtěte také:

Jak správně vybrat školní aktovku

Při výběru brašny se snažte dítě usměrnit ohledně výběru vzhledu aktovky. Děti by nejraději na aktovce měly vyobrazené své hrdiny, ale také by se mohlo stát, že je po dvou měsících přestanou bavit a budou vyžadovat novou aktovku.

Brašna pro první a druhou třídu by měla mít rozhodně pevné nepromokavé dno a stabilnější (pevnější) tvar. Měla by být z voděodolného materiálu a měla by být vybavena bezpečnostními reflexními prvky. Záda aktovky by měla být vyztužená, v místě opory vypolstrovaná, aby se dokázala přizpůsobit anatomickému tvaru zad. Velkým pomocníkem pro udržení pořádku v aktovce je vnitřní členění aktovky.

Při výběru aktovky se také zaměřte na velikost brašny. Orientujte se podle tělesné stavby školáka. Subtilní školačka by s obřím batohem vypadala poměrně nepatřičně. Šířka brašny by rozhodně neměla být širší než ramena dítěte a vrchol by nikdy neměl přesahovat linii ramen a dole by neměl sahat pod linii boků.

Popruhy aktovky by měly být široké alespoň 4 centimetry a dlouhé alespoň 70 centimetrů. Měly by být zakončené zarážkou, aby se nemohly vyvléci z přezky a měly by mít protiskluzovou úpravu. Popruhy aktovky by měly být dlouhé tak, aby zaručily symetrické umístění aktovky na střed zad. Pokud jsou popruhy správně nastavené a velikost brašny a zátěže přiměřená, je dítě nuceno chodit zpříma.

„K prevenci poruch pohybového aparátu školáků by významně přispělo i každodenní jednoduché cvičení, které by kompenzovalo velkou zátěž dlouhodobého sezení v lavicích. Jednoduchý pohyb prolínající výukou může pobyt ve školních zařízeních zpestřit a napomoci tak k lepšímu zapamatování probírané látky,“ doporučil na svých stránkách SZÚ.

5.9.2017 3:33
Více o tématu: pohybškolaváha

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist