babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Tvrdnutí bříška v těhotenství
Tvrdnutí bříška v těhotenství
Bezproblémové těhotenství je pro mnohé ženy nejkrásnějším obdobím v životě. V mnoha případech však v těhotenství nastávají i určité těžkosti. Poměrně častou komplikací je tvrdnutí bříška.
Když se jenom občas stáhne břišní svalovina, stahy, resp. tvrdnutí břicha se neopakuje a trvá jenom chvíli, pak můžete být klidná. Během těhotenství se budete často cítit nepříjemně, stále bude cosi vadit, tahat, tlačit. Je to zapříčiněné růstem dělohy a samotného plodu. Těhotenství si vyžaduje hodně trpělivosti a sebezapření.
Jak poznám, že mi tvrdne bříško?
Tvrdnutí bříška není bolestivá záležitost. Je to spíš nepříjemný pocit, kdy se napíná svalstvo dělohy. Je to něco podobného, jako když například napnete svaly na ruce. V klidu jsou svaly na dotek měkké, po napnutí jsou však tvrdé jako kámen.
Totéž se děje v těhotenství s vaším bříškem, jenom s tím rozdílem, že ho nenapínáte vy – svou vůlí, nýbrž děloha – svými stahy. Za normální se obyčejně považuje, když bříško tvrdne při déle trvající namáhavé činnosti, například při zvedání těžších předmětů nebo při intenzívním uklízení, vysávaní, mytí oken (což se však v těhotenství vůbec nedoporučuje).
POZOR! Určitě by nemělo bříško tvrdnout, když jste v klidu.
Čtěte dále
Čtěte také:
- Jste těhotná? Vaše tělo čeká spousta změn
- Stručný průvodce obrany před těhotenskými nevolnostmi
- Devatero proti těhotenským nevolnostem
Kdy je potřeba zajít k lékaři?
Stahy dělohy (kontrakce), které se často opakují, mohou být předzvěstí předčasného porodu. O tvrdnutí bříška je vždy potřeba informovat vašeho gynekologa. Jsou-li stahy občasné, nezapomeňte na to při nejbližší kontrole. Jsou-li stahy intenzívní, časté a nepřestávají, okamžitě navštivte lékaře.
„Počet tvrdnutí za den by neměl převyšovat 20 tvrdnutí, po 34. týdnu, kdy je gravidita již v dostatečně vysokém stádiu, je akceptovatelných až 30 tvrdnutí,“ vysvětluje MUDr. Radka Vetešníková-Koubová.
Lékař po vašem upozornění zjistí, jestli se nemění délka krčku dělohy. Kdyby se krček zkracoval, je třeba nasadit léčbu podle celkového stavu. Většinou se zavádí medikamentózní léčba pomocí magnézia. Je-li však stav pacientky vážnější, je hospitalizována a léčena infuzemi. Takové těhotenství pak považujeme za rizikové a pacientky jsou pozorované důsledněji a častěji než ty, které jsou bez problémů.
Tvrdnutí nebo poslíčci?
Čím víc spěje těhotenství ke konci, tím častěji se tvrdnutí bříška může objevovat. Dva až tři týdny před vypočítaným termínem porodu se většinou začnou objevovat tzv. „poslíčci“. Jsou to děložní stahy – kontrakce, které už bývají pravidelnější. V tomto období se někdy může ke stahům přidat i velmi mírná bolestivost.
Tyto tzv.Braxton-Hicksovy kontrakce jsou cvičnými kontrakcemi, děloha se tak připravuje na svou činnost při porodu. Tyto stahy trvají jenom pár minut v intervalu ne větším než dvě až tři hodiny a zejména se nezvyšuje jejich intenzita, jak je tomu u samotného porodu.
„Pokud si stále ještě nejste jistá, zkuste se osprchovat v teplé vodě a jestliže jde o poslíčky, měly by zmizet. Když kontrakce nepřestávají ani po horké koupeli a doprovázejí je stupňující se bolesti, jde už s největší pravděpodobností o samotný porod.
Počkejte, až porodní kontrakce dosáhnou pravidelných pětiminutových intervalů a pak se vydejte do porodnice,“ radí MUDr. Radka Vetešníková-Koubová.
Nezapomeňte…
Tvrdnutí bříška nikdy nepodceňujte, zejména když nemizí nebo se objevuje často. Je vysoké riziko, že může jít o předčasný porod, který by nemusel skončit šťastně. A hlavně nikdy nezapomínejte na nejdůležitější zásadu v těhotenství:
Raději jít k lékaři stokrát zbytečně než jednou a pozdě!