Top hry pro děti do tří let. Vede vykukovaná

Máte první dítko a nemůžete si vzpomenout na žádnou z prvních děckých her? Zeptali jsme se maminek z Babywebu a vybrali neoblíbenější děcké hry.

11-shutterstock_768620344-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Hra první: Vykukovaná

Hra je testována na potěru všech kontinentů a stala se naprostým výhercem našeho testu. Pozornost dítěte bude upoutána za průměrný čas půl vteřiny a vydrží mnohem, mnohem déle než vy.

Pomůcky: Dítě 1 ks, dospělý 1 ks, neprůhledná zástěna 1 ks
Čas na přípravu: 0 min.
Věk: 0-3
Délka hry: neomezeně

Návod:

Umístěte dítě tak, aby mezi vámi a jím byla zástěna. Zástěnou může být cokoliv, můžete vykukovat zpoza rohu, lézt kolem kočárku, být za záclonou. Vykoukněte zpoza ní a řekněte „kuk“. Opět se schovejte. Vykoukněte zpoza zástěny na jiném místě a řekněte „kuk“. Opět se schovejte. A znovu. A znovu.

Varianty:

Místo „kuk“ můžete říci „baf“. Nebo „hu“. Vykukovat může i dítě na vás (od věku cca 2 let).

Hra druhá: Lechtaná

Hra je též nesmírně populární, nicméně poněkud fyzicky náročná. Počítejte opět s tím, že dítě vydrží hrát mnohem déle než vy. Hra nemá na rozdíl od vykukované neomezené použití. Dá se hrát jen ve chvíli, kdy dítě nepláče. Výsledky některých testů ukazují, že ji lze použít na dítě zuřící.

Pomůcky: Děti v neomezeném počtu (záleží na vaší odolnosti), dospělí min. 1 ks, může být i více, měkká podložka, například postel, matrace, louka apod.
Čas na přípravu: 0 min.
Věk: 1-18
Délka hry: Neomezeně

Návod:

Podívejte se na dítě rozverně a zařvěte: „A teď tě zlochtám!“ Vrhněte se na ně a šetrně je dovlečte na podložku. V tomto okamžiku je dítě zlákáno ke hře a NEBUDETE je muset lechtat. Plně postačí naznačovat, stejně se bude smát jako blázen. Po celou dobu hry je potřeba kontrolovat, zda dítě může dýchat (občas pro smích zapomene) a zda se nepočuralo. Hru okamžitě ukončíme v případě, že potomek začne modrat. Lechtání doporučujeme provádět nosem, eventuálně bříškem prstu.

Varianty:

Dítě může lechtat vás. V některých rodinách se hra hraje pod názvem „Masení“ nebo „Bitva“.

Poznámka:

Je potřeba zkontrolovat, zda se hra dítěti líbí. Provedete to tak, že ji krátce po začátku přerušíte a začnete se tvářit, že se už hrát nebude. Pokud dítě pokračování vyžaduje, pak se mu líbí. Hra je obzvláště vhodná pro utužování vztahů a hrát mohou i celé rodiny i celé hodiny.

Čtěte také:

Hra třetí: Honěná a schovávaná

Pro starší děti jde o dvě hry, v testech se však ukázalo, že do tří let se schovávaná hraje jinak, jak je uvedeno dále. Schovávání lze sice vypustit, ale hra pak ztrácí důležitý rozměr.

Pomůcky: Dospělí i děti dle dostupnosti
Čas na přípravu: 0 min
Věk: 1-3
Délka hry: neomezeně

Návod:

Zavolejte „Teď tě chytím!“ A vyrazte za dítětem. Dělejte kratičké kroky a dejte si dobrý pozor, za žádnou cenu NESMÍTE dítě chytit. Čas od času se však přiblížte na dotek a pošimrejte potomka (nebo i cizí děcko, záleží na tom, s kým hrajete) po zádech. Jako že ho už už máte. Po nějaké době pronásledování najděte vhodnou skrýš a ukryjte se. Děcko se začne vracet a rozhlížet, kde jste. Pokud se schováte například za dveřmi, nechte potomka projít. Když vás mine, vyhrňte se s hurónským řevem ze skrýše a pokračujte v pronásledování.

Varianty:

Dítě pronásleduje vás, schováváte se však opět vy. Též lze po nějaké době přejít plynule do hry druhé.

Hra čtvrtá: Co je to?

Hra je poněkud vyčerpávající, zvláště pokud chybně vyberete podnětovou plochu. Autor tohoto textu v rámci jednoho pokusu při certifikaci vybral obrázek slona stojícího u kytičky a byl nucen dvacetkrát říci „slon“ a třicetkrát „kytička“.

Pomůcky: Dítě 1 ks, dospělý 1 ks, cokoliv dalšího
Čas na přípravu: 0 min (nebo mnohem déle?)
Věk: 2-15
Délka hry: neomezeně

Návod:

Většinou spontánně začíná dítě otázkou z názvu hry. Lze ji však též iniciovat tak, že se první zeptáte vy, eventuelně exponujete dítěti něco velmi zajímavého, co nikdy nevidělo. A pak už jen odpovídáte a odpovídáte a odpovídáte.

Varianty:

Děti většinou nahradí otázku „co je to?“ zkrácenou verzí „a to?“ Během testů vyšlo najevo, že jedinou obranou proti věčnému opakování hry je aktivní obrana: Začněte se vyptávat sami.

Hra pátá: Stavitelé a ničitelé

Hra je výborná i pro dospělého, jen je poněkud frustrující, zvlášť pro ty z nás, kdo jsou na své výtvory hrdi a dávají si na nich záležet. Výhodou je, že se dá hrát kdekoliv a kdykoliv. V lese po dešti, pravda, musíte mít něco nepromokavého, ale zase se otužujete.

Pomůcky: Písek, kostky, bahno, klacíky…
Čas na přípravu: 1 min
Věk: 2-60
Délka hry: vydrží cca 60 min, s rostoucím věkem se prodlužuje

Návod:

Posaďte se na zem (je jedno kde, doma si musíte předem připravit stavební materiál). Během tří až čtyř desetin vteřiny je dítě u vás. Zprvu vás bude bedlivě sledovat, po chvíli se přidá. Stavěcí fáze většinou spočívá na vás, ničící na potomkovi (testováno na dětech 1-4). Stavte cokoliv.

Testy ukázaly, že důležitá je spíše výška než rozlehlost. Vezmeme-li klasickou věž, pokud vydržíte dost dlouho, ničení po chvíli přestane být zajímavé tolik jako stavění a děti jsou do tvoření zcela vtaženy. Domečky v lese, hrady z písku, hráze z bahna, věže z kostek… Co vás jen napadne.

22.3.2024 5:25 | autor: Martin Prokeš | zdroj: Článek vznikl na základě průzkumu mezi maminkami z komunity Babywebu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist