čkoliv správné držení těla může ovlivnit celý budoucí život dítěte, přesto bývá tato problematika rodiči často opomíjena. Tuto skutečnost dokazují statistiky Státního zdravotního ústavu.
„Dlouhodobé obtíže pohybového aparátu má asi 30 % populace v produktivním věku, bolesti páteře uvedlo 40 % dospělých. U dětí byl zaznamenán vyšší výskyt bolestí hlavy, krční a zejména bederní páteře (1,8x vyšší) a celkově vyšší výskyt dlouhodobých zdravotních obtíží (1,9x).
Mezi nejčastěji se vyskytující odchylky od správného držení těla patřily odstálé lopatky (50 % dětí), zvýšená bederní lordóza (32 %) a posturální kyfóza (kulatá záda, 31 %). Mezi faktory významně ovlivňující vznik vadného držení těla patřila kulatá záda, asymetrie v oblasti ramen a patologické postavení pánve (zejména šikmá pánev). Bolesti hlavy bez ohledu na frekvenci uvedlo téměř 30 % dětí.“
ČAS HRAJE VELKOU ROLI
Svalová funkčnost se dá nejlépe ovlivnit v prvních měsících života. V pozdější době se již jedná o napravování následků.
„Přesto, že se v úzké vazbě rozumových schopností a pohybového vývoje miminko nachází minimálně do svých patnácti měsíců, fixace abnormálních motorických modelů začíná už kolem 6. týdne života a vrcholu dosahuje po šestém měsíci věku,“ upozorňuje Mgr. Ivana Slavíková z Rehabilitační ambulance Nemocnice x trench run Mělník.
Proto je velmi důležité sledovat pohybový rozvoj miminka primárně v tomto období a nepodceňovat ani obcházet časové hledisko. „Čím je děťátko starší, tím hůře se náhradní pohybové vzory ovlivňují,“ doplňuje Mgr. Ivana Slavíková.