Tělo v době šestinedělí – na co se připravit

Šestinedělí, období šesti týdnů po porodu, je pro tělo i psychiku matky jedno z nejtěžších období. Na co se připravit?

pexels-rdne-stock-project-6849532-1100x618.jpg Zdroj: Pexels

V bříšku se vše vrací na své místo

Je zcela přirozené, že v bříšku matky se nevrátí vše na své místo ihned po porodu. Než se vše ustálí, trvá několik týdnů. Právě v období šestinedělí probíhá celý proces nejintenzivněji. Oblast bříška je ještě zesláblá, objevit se mohou i křeče nebo bolesti. To je zcela přirozené a nejde o nic, čeho byste se měla obávat (nejde-li o bolesti časté, velmi intenzivní a těžko snesitelné, v případně pochybností vždy raději kontaktujte lékaře).

Opatrný návrat k pohybu

Během šestinedělí by se maminka neměla aktivně snažit bříško „zatlačit“ cvičením a posilováním. Dejte prostor přirozené regeneraci a případnému zpevňování břišních svalů se začněte věnovat až po tomto období.

Postupný návrat k pohybu je ale žádoucí. Po návratu z porodnice pomalu začněte s krátkými procházkami.

Také „tam dole“ probíhá regenerace

Je takřka nevyhnutelné, že po porodu budete mít otoky či bolesti v oblasti pánevního dna. Objevit se mohou i problémy se zadržením moči. Jsou-li intenzivnějšího charakteru, možná budete muset alespoň na čas oblékat inkontinenční kalhotky. Po regeneraci a opětovném posílení pánevního dna by se ale potíže měly postupně zmírňovat.

Hormonální změny

Po porodu nastává v těle matky hormonální bouře. Kromě štěstí a lásky ale mohou přijít také pocity úzkosti a depresí. Poporodní deprese jsou zejména v šestinedělí poměrně častým jevem. Necítíte-li se tedy vnitřně zcela v pořádku, mluvte o svých pocitech s partnerem nebo se svými rodiči a požádejte je případně o maximální možnou podporu a výpomoc.

Během šestinedělí se váš život obrátí kompletně naruby a chvíli bude trvat, než si na svou novou životní roli zvyknete.

Kojení a nedostatek spánku

S hormonálními změnami souvisí i kojení. Zejména v prvních týdnech až několika měsících života potomek potřebuje mléko každé 2 až 4 hodiny přes den i v noci. Opět platí, že pokud se u vás dostaví spánková deprivace, je na místě požádat o spolupráci partnera nebo další členy rodiny, abyste si mohla odpočinout.

 

6.6.2023 12:33 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist