babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Nákupy > Nákupy během těhotenství > Těhotenský pás do auta > Těhulky, v autě se vždy připoutejte
Těhulky, v autě se vždy připoutejte
Ve voze musíme být vždy připoutány. Platí to i pro těhotné. Zde je ale důležité správné připoutání, které v případě nehody předejde odtržení placenty a tedy předčasnému porodu nebo dokonce ztrátě dítěte.
Náraz při autonehodě je velmi nebezpečný: placenta se může předčasně odloučit a plod může poškodit například airbag, který přímo narazí na břicho těhotné ženy,“ upozorňuje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová.
„Je zde velké riziko, že náraz poškodí hlavičku. Plod je také ohrožen odlučující se placentou, protože postupně klesá zásobení kyslíkem, takže i když plod nehodu přežije, může mít poškozený mozek.“
Nelze říci, která fáze těhotenství je při autonehodě více či méně riziková. Riziko odloučení placenty existuje vždy, výjimkou je první trimestr těhotenství, kdy placenta ještě není vytvořená. Riziko poškození plodu nárazem na airbag je tím větší, čím pokročilejší je těhotenství,“ dodává.
Když je budoucí matka špatně připoutána, je podle odborníků v případě těžších havárií desetiprocentní riziko úmrtí špatně nebo vůbec nepřipoutané ženy a až stoprocentní pravděpodobnost nitroděložní smrti plodu.
Jak postupovat v případě nehody?
- Důležitý je rychlý transport do nemocnice, kde se provede ultrazvukové vyšetření, zkontroluje se stav placenty a stav plodu.
- Pokud jsou známky odlučování placenty nebo známky nedostatečného zásobení plodu kyslíkem, provádí se neprodleně císařský řez.
Jaká další vyšetření čekají ženu v případě, že vše dobře dopadne?
V první řadě je to ultrazvuk, krevní testy a kardiotokografické monitorování plodu.
Další vyšetření záleží na stavu těhotné ženy, například vyšetření chirurgem, neurologem a dalšími lékaři podle potřeby.
Poutejte se vždy
Důvodem, proč se mnohé gravidní ženy v autě nepoutají, je obava, že při havárii může bezpečnostní pás ublížit nenarozenému dítěti. Odborníci ovšem zdůrazňují, že tlak pásu sice může na dítě krátkodobě působit, ale při správném použití je poškození plodu minimální. Pás v případě dopravní nehody chrání matku i dítě.
Těhotné ženy, ať už řidičky či spolujezdkyně, by měly pásy používat vždy, a to na předních i zadních sedadlech, protože i nárazy v nízkých rychlostech, například při jízdě ve městě, jsou velké riziko.
Jak se má správně připoutat těhotná žena?
- Spodní popruh bezpečnostního pásu musí probíhat co nejhlouběji pod břichem.
- Šikmo nahoru vedoucí popruh musí směřovat stranou vedle břicha a procházet mezi prsy.
- Spodní část pásu nikdy nesmí přecházet přes bříško maminky. V takovém případě by totiž mohlo při nárazu dojít k poškození plodu.
- Upnutí musí být pohodlné, ani příliš těsné, ani příliš volné.
- Pás nesmí sklouznout z ramene.
- Je-li je v autě airbag, sedadlo by mělo být posunuté co nejvíc dozadu.
- Ideální je využít k připoutání těhotenský pás do auta.
Podívejte se, jak působí pásy na těhotenské bříško v případě prudkého brzdění. Správné připoutání a využití těhotenského pásu může být v případě nárazu vozu rozhodující.
Řidičky
Mezi břichem a volantem je nutné mít co nejvíce prostoru. Pozor, i tak musí žena sedět pohodlně, dobře vidět z vozu a snadno dosáhnout na pedály.
Ve vyšším stupni těhotenství je dobré zvážit, zda je řízení vozu nezbytné. Lepší je požádat někoho blízkého o svezení.
Zdroj: maž, Novinky