Těhulky, pozor na sinice

Chystáte se vyrazit k přírodní nádrži zchladit vaše rozpálené tělo? Možná vám vodní radovánky překazí sinice, lidově zvané vodní květ. Jak jsou sinice pro těhotné nebezpečné?

1-shutterstock_148343996-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V letním období se každoročně zhoršuje kvalita povrchových vod většiny přírodních koupališť. Souvisí to především se zvýšenou teplotou vody, která podporuje množení planktonu. Plankton jsou drobné, ve vodě se volně vznášející organismy živočišného nebo rostlinného původu. Součástí rostlinného planktonu jsou řasy a již zmíněné sinice.

Řasy jsou pro naše zdraví celkem neškodné, nanejvýš mohou způsobit lehkou alergickou reakci. Ale sinice jsou prastaré jedovaté bakterie, které mohou být pro naše zdraví vysloveně nebezpečné.

Kdy nám hrozí největší nebezpečí?

Nejčastěji je to právě v období letních prázdnin a v září, kdy se chodíme koupat. Zdravotní potíže se mohou objevit i při jednorázovém kontaktu se špatnou vodou. Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, opakovaným koupáním po více dnů nebo týdnů a s množstvím sinic obsažených ve vodě. Pokud dojde k náhodnému polknutí vodního květu, může následovat i vážné poškození zdraví.

Těhulky, pozor na infekci!

Čekáte-li miminko, je jedinou možnou radou koupání co nejvíce omezit a osvěžovat se spíše ve sprše čistou vodou. Podle slov porodníka MUDr. Jiřího Šulce by vám sinice mohly způsobit vaginální infekci. Ta by mohla vést k narušení plodových obalů, což je velký problém.

V počátku těhotenství byste kvůli tomu mohla o miminko přijít a v pokročilejší fázi těhotenství by mohlo dojít k odtoku plodové vody, děložním stahům a předčasnému porodu. Pokud jste se již koupala, raději se nechejte vyšetřit u lékaře, abyste měla jistotu, že jste infekci nedostala.

Jaké potíže mohou sinice všeobecně způsobit?

Sinice obsahují jedovaté látky (toxiny), které mohou poškodit naše játra a nervový systém. Dále také mohou celkově oslabit naši imunitu, spustit alergické reakce jako rýmu, slzení, otoky, svědění, pálení a zarudnutí kůže, dále také astmatické záchvaty, záněty spojivek a nepříjemné bolesti hlavy. Citlivější jedinci mohou mít i vážnější střevní a žaludeční potíže.

Čtěte dále

Nebezpečná voda – jak ji poznáme?

Když se sinice přemnoží, jsou na povrchu vody viditelné pouhým okem jako zelený sliz, který má zblízka tvar malých jehliček nebo krupice. Zelený sliz neznamená vždy přítomnost sinic, ale je vždy ukazatelem špatné kvality vody. Do těla se sinice nejčastěji dostanou při nechtěném polknutí vody. Větší riziko otravy je u malých dětí, které vypijí vody zpravidla více než dospělí.

Jestliže ve vodě nestrávíte více než deset minut a ihned po koupání se důkladně osprchujete čistou vodou, budou následky pravděpodobně minimální, hrozící nebezpečí ale raději nepodceňujte a nazelenalé vodě se vždy vyhněte.

Zkaženou vodu ale nemusíte poznat na první pohled

Pokud se tedy chystáte vykoupat ve volné přírodě, kde vodu pravidelně nekontrolují odborníci, doporučujeme následující postup:

  • Vysloveně nazelenalé vodě se vždy vyhněte.
  • Pokud sinice ve vodě najednou nejsou, s koupáním přesto ještě týden počkejte – jedovaté látky ze sinic se rozkládají ještě dlouho po jejich zmizení.
  • Raději si vodu vždy otestujte: například použitou PET láhev naplňte po okraj vodou a nechejte alespoň 20 minut stát v klidu na světle. Jestliže se u hladiny vytvořil zelený kroužek a voda přitom zůstala čirá, jedná se pravděpodobně o sinice. Rovnoměrně zakalená voda nebo voda zakalená u dna asi obsahuje jen méně škodlivé řasy.
  • Pokud nemáte možnost testovat vodu, doporučujeme vstupovat do vody pomalu, abyste nezvířily usazeniny ze dna, a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Pokud je zahlédnete, uděláte lépe, když z vody rovnou zase vylezete.

Kde se o kvalitě vody dozvíte?

Aktuální informace týkající se hygieny životního prostředí najdete na stránkách hygienických stanic jednotlivých krajů.

 

7.7.2023 4:56 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: http://www.khsbrno.cz/, https://www.bez-alergie.cz/novinky/zdravotni-rizika-kontaktu-se-sinicemi-50455, https://www.sinicearasy.cz/home

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist