babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Těhotenství s astmatem
Těhotenství s astmatem
Máte astma a jste těhotná? Dnes by při správné léčbě nemělo jít o zásadní riziko, říká lékařka MUDr. Bronislava Novotná, Ph.D.
Průduškové astma je nejčastějším vážným chronickým onemocněním v těhotenství. V současné době postihuje 8,4 % těhotných žen. Příznaky rýmy udává v těhotenství až 30 % žen. Více než 20% osob v populaci trpí některým alergickým onemocněním.
Může astma a jeho léčba ovlivnit průběh těhotenství?
Velká řada studií prokázala, že když bylo astma po celou dobu těhotenství správně léčeno a dobře kontrolováno, nebyla u žen s tímto onemocněním prokázána výšená rizika (předčasný porod, porod dítěte s nízkou porodní hmotností, úmrtí dítěte, častější vedení porodu císařským řezem).
Naopak při nedostatečné kontrole astmatu během těhotenství je pro vývoj plodu nebezpečný nedostatek kyslíku u matky, přítomnost zánětlivých působků v organizmu matky a snížené prokrvení placenty s omezením přísunu živin plodu. Všechny tyto faktory mohou vést k omezení vývoje plodu a rozvoji perinatálních komplikací.
Průduškové astma
Postup prokázání astmatu se v těhotenství ani mimo ně zásadě neliší. Na onemocnění usuzujeme podle příznaků (dušnost, pískoty při dýchání, tíže na hrudníku, někdy jen kašel), které se vyskytují v době mimo nachlazení. Dále je nutno provést vyšetření poslechem a vyšetření plicních funkcí pomocí spirometru.
Alergologické vyšetření
Vyšetření na alergie samo o sobě nepřispívá k vlastní diagnóze astmatu, ale pomáhá identifikaci jeho příčiny nebo spouštěčů. Většinou odebíráme krev ke zjištění přítomnosti alergických protilátek (IgE) proti daným alergenům (pyly, roztoči domácího prachu, plísně, pes, kočka…).
Může mít těhotenství vliv na astma?
Průběh astmatu během těhotenství je u každé ženy nepředvídatelný, může se zhoršit, zlepšit nebo zůstat nezměněný. U 2/3 žen se tíže astmatu v průběhu těhotenství mění.
U 30 % žen, u kterých bylo astma na začátku těhotenství hodnoceno jako mírné, se v průběhu těhotenství změnilo na astma středně těžké nebo těžké. Za tři měsíce po porodu se astma obvykle (v 75 %) vrací do původního stavu, jak bylo před graviditou.
Je potřeba přestat v graviditě kouřit?
15-37 % žen v těhotenství kouří. Kouření během těhotenství je odpovědné za 15 % všech předčasných porodů a za 150% vzestup novorozenecké úmrtnosti. Kouření přispívá k nízké porodní váze a k ovlivnění rozvoje a funkcí plic plodu. U dětí, jejichž matky v těhotenství kouřily, je prokazován vyšší výskyt astmatu a pískotu při dýchání ve srovnání s dětmi žen, které v těhotenství nekouřily.
Jaké jsou cíle péče o astma v těhotenství?
Cílem léčby těhotné astmatičky je zajistit optimální éčbou astmatu, jeho kontrolu, a tak zabezpečit podmínky pro normální vývoj dítěte. Péče o bronchiální astma během těhotenství by měla být zajišťována zkušeným týmem lékařů (praktický lékař, astmatolog, gynekolog).
Jak je vedena léčba astmatu v těhotenství?
U léčby alergických onemocnění využíváme tři principy léčby.
1. Režimová opatření. Nejdůležitější je odstranění aktivního, ale i pasivního kouření. Dále je důležité snížení množství alergenů v prostředí nastávající maminky (např. roztočů domácího prachu a vzdušných plísní) a odstranění spouštěčů astmatu (bakterií, virů a polutantů).
2. Léčba farmakologická. Léčba je vedena podle stejných principů jako mimo těhotenství s tím, že lékař vybírá bezpečné léky na základě mezinárodních doporučení léčby astmatu v těhotenství.
3. Léčba specifickou protialergickou vakcínou. Tuto léčbu vede alergolog. Léčbu nelze v těhotenství zahajovat, je však možno pokračovat v udržovacích dávkách. Pokud jde o injekční vakcínu, je nutné vždy zvažovat riziko anafylaktické reakce.
Čtěte dále:
- Roztroušená skleróza, revmatoidní artritida a další autoimunitní onemocnění versus těhotenství
- V těhotenství „převlékáme“ kůži. Jak ji udržet v kondici?
- I oči můžou být „těhotné“
Onemocnění často sdružená s astmatem
Rýma, sinusitida – zánět dutin a gastroesofageální reflux (stav, kdy se vrací kyselý obsah žaludku do jícnu uvolněným svěračem a projevuje se pálením žáhy i kašlem) jsou onemocnění, které jsou velmi často sdružené s astmatem, častěji se vyskytují v těhotenství a mohou způsobit zhoršení souběžně probíhajícího astmatu.
Jejich vhodná léčba je integrální součástí péče o astma. Velmi často se setkáváme s tzv. hormonální rýmou vlivem enormního zvýšení pohlavních hormonů po dobu celého těhotenství.
Její příznaky (zvláště ucpaný nos) ustupují do 7-14 dnů po porodu. Zánět dutin s projevy hnisavé rýmy, zatékání hlenu do nosohltanu a kašle bývá u těhotných žen až šestkrát častější.
Další alergická onemocnění
V těhotenství žena může dále trpět alergickými onemocněními, které se u ní vyskytly ještě před graviditu tj. alergickou rýmou, atopickým ekzémem a alergickou kopřivkou. Léčbu těchto chorob vedeme také podle existujících mezinárodních doporučení.