babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Nákupy > Nákupy během těhotenství > Těhotenská móda > Těhotenská móda – co od ní čekat?
Těhotenská móda – co od ní čekat?
Těhotenská móda už dávno není výhradní záležitostí zakázkového krejčovství, v horším případě pak dědictvím po urostlém manželovi. Specializovaných obchodů s těhotenskou módou stále přibývá, některé firmy si zakládají i na dlouholeté tradici – oblékly už několik generací českých maminek. „Také těhotné ženy chtějí být šik, a navíc těhotenská linie teď frčí,“ prohlašuje jedna z prodavaček pražské prodejny Trevet.
Některé modely jsou šité tak, abyste si je užily i po porodu. A co teprve když přijde další miminko? Základní charakteristikou všech oděvů pro těhotné jsou přírodní a prodyšné materiály, zejména stoprocentní bavlna, směsi hedvábí a vlna. Horní díly oblečení jsou obvykle dostatečně pružné, abyste je mohly nosit od počátku těhotenství až do porodu.
„Když jsem čekala Honzíka, koupila jsem si těhotenské kalhoty a jeden svetr. Jistěže bych si byla ráda pořídila víc oblečení, ale musela jsem myslet na další značné částky, které budu muset na miminko vynaložit,“ říká matka desetiměsíčního Honzíka Dita Bartoňová z Českých Budějovic. „Každopádně kalhoty byly velmi příjemné tím, že jsem měla bříško i záda neustále v teple. Tolik jsem si na to pohodlí zvykla, že dneska nesnesu mít břicho nebo záda holé,“ dodává.
Lucie Styblíková, matka dvou dětí, si těhotenské oblečení půjčila od kamarádek, které ho v té době už nepotřebovaly. „Zbytek jsem sehnala po bazarech, jinak jsem nosila volnější kusy ze svého šatníku,“ říká Lucie.
NEPOSTRADATELNÉ KALHOTY
Těhotenské kalhoty jsou pro budoucí maminky takřka nezbytností, to potvrdí i odborníci. Ačkoli podle mínění některých prodavaček je výběr pořád dost omezený, nejoblíbenějším a nejžádanějším sortimentem jsou bezpochyby speciální džíny, jež jsou k dostání hned v několika délkách a barvách. Kalhoty mohou mít vak na bříško, bývají opatřeny speciálním úpletovým pásem nebo jen rozšířenou gumou, některé modely se zapínají pod břichem. Snad jsou to obnažená bříška českých i světových celebrit na stránkách prestižních magazínů, co inspiruje některé matky k tomu, že nosí své staré oblečení a bříško nosí na odiv světu. „Podle mě je to nezodpovědný přístup, matky by si měly břicho chránit,“ ozývá se další z prodavaček obchodu s těhotenskou módou. Řešením pro takové maminky by mohlo být zakoupení těhotenského pásu.
Kromě džín pochopitelně všechny butiky pro maminky nabízejí také kalhoty do společnosti nebo do zaměstnání. V některých prodejnách najdeme kostýmky, které mohou obléknout i manažerky nebo úřednice. Velkým hitem letošní kolekce jsou kostýmky inspirované skotskou módou, ušité z tvídu a stoprocentní vlny. Tvůrci těhotenských oděvů myslí i na ženy, jež chtějí aktivně sportovat a na výběr je tak hned několik druhů sportovního oblečení.
A TO OSTATNÍ
Ke kalhotám si lze pořídit triko, které se svým střihem přizpůsobuje rostoucímu bříšku, delší tuniku nebo svetr. I těhotné maminky mohou jít v duchu současných trendů a jednotlivé svršky vrstvit a tím barevně ozvláštnit. O spodním prádle se zmiňujeme v samostatném článku.
Nejhůř dostupným zbožím jsou zimní kabáty. „Jejich výroba je příliš nákladná, což se pak samozřejmě promítá i do ceny. Pro maminky je jednodušší koupit si pohodlný kabátek áčkového střihu, za který určitě nedají majlant,“ vysvětluje odbornice z obchodu Mutti. Jistě, v několika prodejnách mají přímo těhotenské kabáty, například v luxusním obchodě Formes v pražské pasáži Černá růže. Kabát za 12 000 Kč je přizpůsoben tak, aby se dal nosit i po narození miminka.
ZVONÍCÍ MAMINKA
Na závěr ještě tip na jednu těhotenskou specialitu, kterou jsme objevili v pražském obchodě Anna & Viktorie. Je to doplněk v podobě mexické rolničky Bola a je zde k dostání v několika barevných provedeních. K čemu slouží? Kulička na dlouhé šňůrce sahá mamince až na bříško a při chůzi vydává libé zvuky, jež prý děťátko uklidňují. Je možné ho nosit už od dvacátého týdne těhotenství, ale samozřejmě je k použití i poté, co je miminko na světě. Je přece na zvuk kuličky Bola zvyklé už z doby, kdy se v maminčině bezpečném bříšku připravovalo na těžký život „tam venku“. Třeba je to i jedna z možností, jak v dítěti probudit lásku k hudbě.