babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Změny nálad, těhotenské deprese > Těhotenská deprese: Ohrožuje matku i dítě, ale moc se o ní nemluví
Těhotenská deprese: Ohrožuje matku i dítě, ale moc se o ní nemluví
„Jé, vy čekáte miminko, to se určitě strašně těšíte, že?“ A nastávající maminka se usmívá a přikyvuje, i když v srdci cítí děs a paniku. Narození potomka je přece šťastná událost a negativní pocity jsou tak nepatřičné…
Mělo to být šťastné období
Těhotenská deprese, případně úzkostné stavy, které vypuknou až v těhotenství (a je jedno v kolikátém, nemusí jít o prvorodičku) jsou častým problémem, o kterém se ale ve společnosti nemluví.
Zatímco poporodní deprese je mezi ženami všeobecně známa, o depresích v těhotenství budoucí maminky mlčí. Statistiky proto nejsou zcela stoprocentní, ale některé zdroje uvádějí, že postižená je každá pátá těhotná, kdežto depresí po porodu trpí „jen“ každá desátá maminka.
Depresi nikdy nepodceňujte
Deprese v těhotenství jsou vážný problém a navíc mohou mít i fyzické důsledky jak pro matku, tak pro plod. Pokud žena svůj stav neřeší, může se v jeho důsledku rozvinout preeklampsie, cukrovka, nespavost…
Nedostatečná strava zase přímo ohrožuje dítě, které může být podvyživené, a proto se i špatně vyvíjet. Nenarozené dítě také do sebe nasává pocity matky, což může v budoucnu ohrozit celý jeho život. Kdy je tedy třeba psychické řešit? A jaké řešení se nabízí?
Obavy vs deprese
Jiný stav s sebou nese i jiné pocity a je zcela přirozené, že nastávající maminku přepadnou obavy, zda porod a následnou péči o potomka zvládne. Tyto pocity by však neměly trvat dlouho a rozhodně by neměly být příčinou nespavosti či změn chuti k jídlu.
Pokud však jsou změny v chování výrazné a trvají déle než týden, je třeba problém konzultovat s odborníky. Neléčená těhotenská deprese se totiž může nejen zhoršovat, ale hlavně přelít i do deprese po porodu, kdy matka může zcela selhat v péči o novorozence.
Nepatříte do rizikové skupiny?
Ne všechny ženy jsou ohroženy stejně, k těhotenským depresím mají většinou vyšší sklony ženy, které trpí poruchou nálad v době menstruace. Ale výkyvy nálad během cyklu nejsou jediným kritériem. Větší riziko je u nastávajících matek, jejichž těhotenství nebylo plánované, nebo u těch, které měly problémy s početím.
Důležitá je i podpora partnera a rodiny. Když ta chybí nebo je nedostatečná, nese to těhotná kvůli graviditě mnohem hůře. Ohroženy jsou i ženy, které normálně trápí nízké sebevědomí, a ty, v jejichž rodině se deprese již vyskytla.
Deprese se však může projevit i u žen, které byly před těhotenstvím šťastné a spokojené. Spouštěčem může být například obava ze ztráty práce, prestiže či změny společenského statusu.
Nemoc se může rozvinout prakticky kdykoliv, ale nejčastěji se objevuje v prvním trimestru těhotenství. Na ženu působí silný koktejl hormonů a také na ni poprvé dolehne myšlenka na to, že bude matkou.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Zbystřete
Při změně nálady je třeba rozlišit, zda jde jen o krátkodobé zakolísání nálady, které nic neznamená a k těhotenství patří, nebo zda jde skutečně o těhotenskou depresi. Ta přichází pomalu a plíživě a nastávající maminka si to vůbec nemusí uvědomit, příznaky může přičítat graviditě.
Když těhotnou trápí neustálé obavy či dokonce úzkosti, beznaděj a únava, neschopnost soustředit se, uvažovat a rozhodovat o základních věcech, a když tyto pocity omezují spánek či jídlo, je třeba zbystřit. Stejně tak když maminka často a nekontrolovatelně pláče a obecně si vůbec neužívá těhotenství.
Okolí by mělo zpozornět i v případě, že těhotná o sebe přestává absolutně dbát, nemyje se, nečeše, neobléká, nebo naopak se věnuje přehnaně často hygieně. Také naprostý nezájem o očekávané dítě je výrazným varovným signálem.
Typické příznaky těhotenské deprese
Objeví se a trvají dlouho. Pokud se u vás, nebo třeba vaší partnerky, objeví podobné příznaky, je čas obrátit se na odborníky:
- často se cítíte smutně, máte špatnou náladu nebo pláčete,
- cítit se podrážděně nebo se snadno rozzlobíte,
- ztratila jste zájem o ostatní lidi a svět kolem vás,
- nechcete jíst, nebo jíte více než obvykle,
- máte negativní myšlenky, jako je strach, že se nebudete moci o své dítě postarat,
- pocit viny, beznaděje, nebo sebeobviňování,
- máte problémy se soustředěním, nebo rozhodováním.
Čtěte také:
- Hypnoporod je cesta, jak rodit příjemně
- Hypotrofie plodu – jeden ze strašáků těhotenství
- 7 vět, které potěší každou těhotnou
Zkuste s depresí bojovat, zapomeňte ale na samoléčbu
Těhotenská deprese může mít příčinu v mnoha aspektech, jedním z nich však je změna vaší role. Z pracující ženy a divoké milenky se má brzy stát zodpovědná matka. To jednoho vyděsí. Proto se svým strachům postavte čelem, pojmenujte je.
Myslíte si, že s narozením miminka vám skončí život, že budete špatní rodiče, že svět, do něhož dítě přivedete je špatný a zkažený? Až své obavy pojmenujete, podělte se o ně se svými blízkými. Je velká šance, že když je rozeberete na prvosoučástky, uleví se vám.
Urovnejte si vztahy s partnerem. Výzkumy potvrzují, že ženy, které nemají podporu partnera, pociťují před porodem i po něm negativní pocity mnohem intenzivněji. Ne každého muže napadne, co se ve vaší hlavě děje. Pokud se k tomu sám nemá, musíte si o podporu jasně říct.
Stejně tak si společně sedněte a rozeberte své nové role. Vyjasněte si, jací chcete být rodiče, co je ve vaší výchově důležité a co rozhodně dělat nebudete, kdo se bude o co v domácnosti starat a podobně. Opět platí, že je velká šance, že se vám uleví, když budete mít jasno v tom, co vás čeká.
Při psychických problémech se nemocní často uchylují k samoléčbě pomocí volně dostupných preparátů či bylin. V těhotenství ale tento postup může být nebezpečný, protože látky mohou spustit předčasné kontrakce, nebo dokonce ohrozit nenarozené dítě. Těhotenskou depresi je tedy nutné řešit s pomocí terapeuta, psychologa či psychiatra.