babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Syndrom mrtvého plodu
Syndrom mrtvého plodu
Jeden z nejhorších zážitků pro každou ženu. Miminko, kterému ještě v bříšku nebo při porodu přestane bít srdíčko. Bohužel i to se stává. Existuje nějaká prevence?
Syndrom mrtvého plodu
Do tohoto syndromu se zařazují všechna úmrtí plodu během těhotenství nebo za porodu, kdy se narodí plod s hmotnostní nad 1000g a nejeví známky života. Těchto případů je v České republice okolo 3 promile.
Příznaky
Hlavním příznakem, který žena zaznamená, je snížení intenzity pohybů, popřípadě pohyby necítí vůbec. Ale může to být únava, mírně zvýšená teplota, krvácení, výtok, kontrakce.
Miminko má svůj režim spánku, kdy může maminka vnímat pohyby méně. Ale pokud tato situace trvá déle, měla by ihned vyhledat lékaře.
Rozhodující je srdeční akce plodu
Ten bude pátrat po přítomnosti srdečních ozev. Pokud je nenajde poslechově stetoskopem ani použitím přístroje na monitorování ozev plodu kardiotokografem, udělá ultrazvukové vyšetření. Jestliže ani tam nezaznamená srdeční akci plodu, definitivně se tím potvrdí diagnóza mrtvého plodu.
Co následuje
Těhotná s mrtvým plodem je odeslána k hospitalizaci. Zde se provedou základní vyšetření krve. Podají se léky k prevenci vzniku trombozy a embolie a antibiotika. Porod se vyvolává pomocí podání prostaglandinů. Snahou lékaře je porod vést co nejšetrněji a dostatečně rodičce tlumit porodní bolesti. Po porodu se placenta i plod odesílají na patologicko – anatomické vyšetření.
Jaké mohou být příčiny
Příčiny se rozdělují na příčiny ze strany matky, ze strany plodu a příčiny vznikající na základě poruchy placenty a pupečníku. U 20 – 50 % se příčina s jistotou neurčí.
Mezi příčiny ze strany matky patří těžká preeklampsie, HEELP syndrom, cukrovka, onemocnění jater, ledvin, srdce, užívání drog a léků.
Ze strany plodu může být důvodem genetická odchylka u plodu, vrozené vývojové vady, metabolické vady a Rh inkompatibilita.
V důsledku špatné funkce placenty může plod v děloze špatně růst. I zde je riziko nitroděložního úmrtí plodu. Mezi další příčiny související se špatnou funkcí placenty patří předčasné odlučování lůžka, vcestné lůžko, nádory placenty.
Mezi pupečníkové komplikace patří pravý uzel na pupečníku, obtočení pupečníku okolo plodu, krevní sraženina, která ucpe pupečníkové cévy či vyhřeznutí pupečníku před hlavičku plodu.
Čtěte dále:
- Tvrdnutí bříška v těhotenství
- Umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů
- Až příliš častá těhotenská komplikace: Moje krev ubližuje děťátku!
Prevence nitroděložního úmrtí
V případě genetické příčiny úmrtí plodu je vhodné před dalším otěhotněním provést genetické vyšetření. Eventuelně genetik doporučí další opatření.
Při úmrtí plodu z placentární příčiny se doporučuje hormonální vyšetření, které by mohlo odhalit sníženou hladinu hormonů produkovaných vaječníky.
Každé další těhotenství je rizikové. Je důležité jeho pečlivé sledování, včasná preventivní hospitalizace a časté monitorování srdečních ozev.
Při známkách počínajícího nedostatku kyslíku pro plod (hypoxie) je nutné těhotenství včas ukončit císařským řezem. I přesto, že těhotenství probíhá bez komplikací, je vhodné zvážit jeho včasné ukončení vyvoláním porodu prostaglandiny.
Psychická zátěž pro ženu
Každá ztráta těhotenství je pro ženu velkou psychickou zátěží. O to víc, pokud je těhotenství již pokročilé a celá rodina se na příchod miminka těší. V takové situaci je důležitá opora partnera, rodiny, ale třeba i přátel. Není od věci vyhledat pomoc psychologa.