Symptotermální metoda prozradí, kdy ovulujete

Chcete mít jistotu, kdy máte plodné dny? Nebo kdy naopak můžete mít nechráněný sex bez starostí s nechtěným otěhotněním? Využijte metodu dvojí kontroly.

shutterstock_1826474324-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Symptotermální metoda

Někdy se v rámci periodické abstinence mluví také o takzvané symptotermální teplotě.

Co toto učené slovo znamená? Symptomy – to jsou všechny příznaky ovulace včetně změn hlenu a k tomu se ještě připočítá křivka bazálních teplot – metoda termální.

Je pochopitelné, že čím více ukazatelů ovulace se sleduje, tím musí být metoda přesnější a spolehlivější.

Samovyšetření děložního čípku

Některé ženy v den své ovulace bezpečně pociťují určitou bolest v podbřišku, u jiných se zase v termínu ovulace objevuje slabý náznak krvácení (viz růžové zbarvení ovulačního hlenu). Někdy je ještě možno všechny tyto úkazy doplnit vyhmatáním děložního čípku.

Je sice pravda, že některé ženy mají zábrany sahat si prsty hluboko do pochvy, nicméně v poloze v podřepu je většina žen schopna si svůj děložní čípek nahmatat.

Toto vyšetření je možno provádět prsty pravé ruky s levou nohou pokrčenou na židli (u těch, které píšou a vyšetřují se levou rukou, bude pochopitelně pokrčena noha pravá).

Bezprostředně po menstruaci je děložní čípek tuhý asi jako nosní chrupavka, uprostřed jeho vyklenutí je důlek nebo štěrbina (to je otvor vedoucí do dělohy).

Čtyři až pět dní po ovulaci čípek měkne, místo charakteru nosní chrupavky má pohmatový charakter dolního rtu a současně se špičkou prstu může žena přesvědčit o tom, že se otvor vedoucí do dělohy mírně pootevírá.

V období ovulace je čípek také obtížněji dosažitelný.

Intimní řeč těla

Všechny tyto způsoby samovyšetřování mají nespornou přednost v tom, že se žena učí rozumět svému vlastnímu tělu, které hovoří její přirození vlastní intimní řečí.

Čtěte dále:

Bezpečné období

Využívání symptotermální teploty se tedy v prvních dnech po menstruaci řídí podle charakteru hlenu – soulož je dovolena pouze v „suchých“ dnech. Po ovulaci je možno řídit se podle bazálních teplot (pravidlo „tři po šesti“ – viz výše), zjišťování hlenu zde může hrát podpůrnou a kontrolní roli.

Pokud se řídíme oběma kritérii, mají třetí den zvýšení bazální teploty a čtvrtý den po vrcholu hlenu stejnou výpovědní hodnotu a znamenají bezpečné období. Někdy se tomu říká metoda dvojí kontroly.

Vyšetření děložního čípku, slabé ovulační špinění a ovulační bolest v podbřišku mohou hrát další podpůrnou roli. Tato znamení však sama o sobě spolehlivou metodu neznamenají.

Zejména bolest v podbřišku může být úplně jiného původu. Ostatně – koho občas nebolí břicho?

28.2.2023 5:05 | autor: MUDr. Radim Uzel | zdroj: Článek byl napsán na základě klinických zkušeností MUDr. Radima Uzla.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist