babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Přirozený porod > Světový týden respektu k porodu. Méně zásahů více péče
Světový týden respektu k porodu. Méně zásahů více péče
Letošní Světový týden respektu k porodu si klade za úkol minimalizovat množství zásahů lékařů do přirozeného fyziologického porodu. Normální, přirozený porod je zdravý a bezpečný, jakékoliv zásahy jsou na místě až tehdy, když zdravotníci odhalí případná rizika, odchylky od normálu.
Letos už po třinácté patří třetí květnový týden festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství. Ten se letos uskuteční ve dnech 14.–20. května v MediaKlubu Spálená, Spálená 8 v Praze 1. Jako červená nit se letošním festivalem line třetí porod vévodkyně Kate. Před třemi týdny porodila své třetí dítě vévodkyně Kate. Vybrala si jednu z londýnských nemocnic, přitom porodila přirozeně a pár hodin po porodu už se s miminkem a úsměvem na rtech vydala zpátky domů. Samozřejmost, kterou si české ženy musí často velmi náročně obhajovat.
České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy nebo třeba i britský systém péče, kterému právě podléhá vévodkyně.
Podívejte se na videopozvánku:
Ten je totiž už několik let založen na neustálé analýze dat a odborných doporučení. Z nich vyplývá, že zbytečné zásahy porodnímu procesu škodí. Normální, přirozený porod je zdravý a bezpečný, jakékoliv zásahy jsou na místě až tehdy, když zdravotníci odhalí případná rizika, odchylky od normálu. Normálně, tedy přirozeně, může přitom porodit naprostá většina žen, statistiky uvádějí přes 85 %. Česká statistická data zveřejňovaná v každoroční publikaci Rodička a novorozenec přitom uvádí spíš opačný poměr – normálně, bez jakýchkoliv zásahů jen cca 10 % žen u nás.
Letošním ústředním tématem je tedy Méně zásahů víc péče.
Během těchto sedmi dní se mohou návštěvnice a návštěvníci těšit na přednášky a workshopy více než čtyřiceti osobností, které kromě porodu samotného zahrnou řadu souvisejících témat, jako je zdravá výživa, homeopatie, podpora bondingu, sexualita, harmonické partnerství, dilemata týkající se výchovy, očkování, různých přístupů ke vzdělávání ve školkách a základních školách a mnohá další.
Středeční debaty nad ústředním tématem se zúčastní například právník Ivo Telec a lékařka Helena Máslová, o úvodní slovní výkop se postará Lejla Abbasová.
Jako tradičně nebude chybět ani tematický obchůdek, knihkupectví. Velké oblibě se těší také vzdělávací expozice porodních pomůcek a expozice o přírodě a člověku šetrných prostředcích použitelných v domácnosti – Homo Ecologicus. Do této části je vstup volný. Během prohlídky můžete přemýšlet, na jakých přednáškách nesmíte chybět a můžete si zakoupit vstupenku.
Světový týden respektu k porodu :- vyhlašuje každoročně AFAR – Frankofonní aliance za respektovaný porod. Cílem je upozornit na celospolečenský dosah fenoménu porodu a napomoci prosazování nejnovějších výsledků vědeckých výzkumů do porodnické praxe.
.
Vstupenky na festival jsou k dispozici i elektronicky.
Děti se zatím mohou zabavit v originálním dětském koutku, kde vám je také během přednášky pohlídají.
Festival je pro veřejnost otevřen:
- pondělí–čtvrtek 12.30–20.00
- pátek–sobota 9.30–20.00
- neděle 9.30–15.00
Festival každoročně navštíví kolem dvou tisíc lidí a další tisíce navštíví přidružený program ve spolupracujících mateřských centrech a v dalších organizacích napříč republikou.
Program celého festivalu napříč republikou naleznete na webových stránkách Respekt k porodu.
S tématem souvisí:
- Přirozený porod je normální porod
- Zlatá hodina, první hodina s dítětem
- Bonding – láska na první dotek