Stres v těhotenství: Jak moc ohrožuje moje miminko?

Spěch, problémy s penězi, nepochopení v práci, neshody s partnerem i světové události posledních měsíců, to vše je součástí našich životů i během těhotenství. Jak moc ohrožuje stres ještě nenarozené miminko?

shutterstock_343040795-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Vědci z curyšské univerzity se na tuto otázku pokusili najít odpověď a zjistili, že záleží na tom, jak dlouho je těhotná žena pod vlivem stresu.

Samozřejmě, že nejlepší by bylo, kdyby těhotná žena dokázala nenarozené dítě uchránit před vším zlým. Ale když vás něco trápí, tak to není vůbec jednoduché. Do těla se totiž vylučují určité hormony. Na ně se zaměřila skupina vědců složená z vědců curyšské univerzity, lékařů curyšské univerzitní nemocnice a vědců z mnichovského Institutu Maxe Plancka. Zjistili, že psychický stres ovlivňuje růst nenarozeného miminka.

Rychlejší růst kvůli vystresované mamince

Jak mohou stresové hormony ovlivňovat těhotenství, už ukázalo několik studií se zvířaty. Tyto hormony zrychlují tempo vývoje nenarozeného miminka, což v průběhu evoluce byla zřejmě výhoda. Pokud se dítě narodilo předčasně, bylo vyvinutější a mělo tak vyšší šance na přežití.

Na druhou stranu vyšší dávky stresového hormonu mohly narušit vývoj orgánů. Jedinci, na které v matčině břiše působil stres měli ve vínku kardiovaskulární onemocnění nebo ADHD.

Krátkodobý stres nevadí

Jak ovlivňuje psychický stres matky pronikání stresových hormonů placentou, ukázala studie 34 zdravých těhotných žen, které v rámci prenatální diagnostiky podstoupily odběr plodové vody. Protože je tento výkon pro ženy stresující vyloučilo se do těla krátkodobě více kortizolu.

Aby vědci zjistili, jestli placenta k plodu tento hormon propouští, porovnávali vědci hladinu kortizolu v mateřských slinách s hladinou CRH (CRH je faktor, který podporuje vzrůst kortizolu v těle.

Dobrá zpráva je, že tady se souvislost neprokázala. Tedy zjistilo se, že ve slinách matky byl sice kortizol přítomen, ale k dítěti se skrz plodovou vodu nedostal.

„Je zřejmé, že pokud jde jen o krátkodobý stres, kterému je budoucí maminka vystavena, tak je dítě před jeho negativním vlivem chráněno,“ interpretovala závěry výzkumu psycholožka Ulrike Ehlertová.

Čtěte také:

Pomoct může i péče po porodu

To však neplatí, pokud je budoucí maminka vystavena dlouhodobému stresu. „Pokud je působení stresu dlouhodobější, hladina CRH v plodové vodě se zvyšuje,“ upozornila další spoluautorka studie Pearl La Marca-Ghaemmaghami. Vyšší koncentrace stresového hormonu zrychluje vývoj nenarozeného miminka.

Jak se mohou těhotné bránit, když jsou pod dlouhodobým stresem? V tomto případě má vědecký tým jednu radu – vyhledejte pomoc zkušeného psychologa, abyste se se stresem dokázala lépe vyrovnat. Vhodné terapeuty najdete na internetu nebo můžete o pomoc požádat svého ženského lékaře nebo porodní asistentku.

Pokud se stresu nedokážete vyhnout, nevěšte hlavu, neznamená to, že by vám a vašemu dítěti už nikdo nedokázal pomoci. Následky je možné zmírnit nebo i zcela odstranit později.

„Pevná vazba mezi matkou a dítětem dokáže usměrnit i negativní efekty stresu,“ uklidnila La Marca-Ghaemmaghami.

14.5.2024 5:45 | autor: Redakce Babywebu.cz | zdroj: https://spinalresearch.com.au/stress-pregnancy-much-stress-alters-amniotic-fluid/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist