Strava v šestinedělí a v 1. roce po porodu – spolehněte se na svůj rozum

Na téma stravy v šestinedělí i prvním roce života miminka už byly popsány stohy papírů a nespočet internetových článků. Většinou se však zapomíná zdůraznit čerstvým maminkám, ať následují svoje pocity a potřeby sebe i miminka nejen v období šestinedělí, ale i v celém prvním roce života jejich dítěte.

profimedia-0169361632-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Toto je nejzásadnější rada pro maminky:

 Naslouchejte potřebám svého těla i reakcím svého miminka

Obvykle maminky prvních dětí víc než samy na sebe spoléhají na rady a doporučení okolí. Není to samozřejmě špatně, ale zásadní je v jídle i péči o děťátko naslouchat nejvíc sama sobě a miminku.

Ono se krásně čte o tom, jak byste po porodu měla jíst dostatek ovoce, zeleniny a bílkovin… že vašemu mléku a následně broučkovi obvykle nedělá dobře hodně nadýmavých potravin, kynutých jídel a ve velkém množství džusy a káva, ale co když nemáte sílu ani stravu řešit a jíte prostě to, co je?

Vývar – základ jídelníčku

Proto by měla mít každá maminka na doplnění kvalitních bílkovin, minerálních látek a energie v období šestinedělí po ruce, nebo v mrazáku, silný slepičí vývar, případně masokostní hovězí. O uvaření požádejte svého muže, kamarádky nebo rodiče, případně si ho uvařte sama, pokud to nejde jinak.

Silný čistý vývar si dávejte k snídani jako nápoj, k obědu jako polévku (zavařte si do něj zeleninu, nudle nebo třeba vajíčko, případně si z vývaru udělejte zeleninovou nebo jinou polévku) a večer zakončete zase vývarem, namísto sladkostí a kávy.

Druhou zásadní radou k výživě v šestinedělí a při kojení je:

Vezměte rozum do hrsti

Nenechte ale svoji intuici a hlas rozumu přehlušit chutěmi na sladké a slané pochutiny. Není potřeba se úplně zdržet jejich konzumace, nicméně mějte v ledničce a spíži základní potraviny.

To znamená – zeleninu, ovoce, obiloviny a produkty z nich jako je rýže, pohanka, těstoviny, vajíčka, maso a případně mléko a mléčné výrobky. Z nich si snadno připravíte základní a rychlá jídla, o která se později podělíte i se svým děťátkem. I kdyby to měla být „jen“ míchaná vajíčka se zeleninou jako přílohou.

12 měsíců po porodu = rok intuice a respektu

Nejen u sebe po porodu, ale i u prvních jídel vašeho děťátka naslouchejte svojí intuici. Některé děti se začnou zajímat o jídlo v pěti měsících, jiné až v sedmi. Nebojte se, obojí je správně.

Obecně se doporučuje, aby dítě začalo jíst jako první zeleninová jídla a postupně se přidává ovoce, někdy maso a vývary a jindy dřív obiloviny. Některé děti ale zajímá jídlo tak, že přirozeně začnete zkoušet tzv. BLW metodu – Baby Led Weaning, kdy si dítě samo strká jídlo do pusinky a postupně se naučí jíst podle své chuti. Někdy však oběma vyhovuje spíš klasické zavádění příkrmů.

A proto – respektujte potřeby sebe i svého děťátka a nebojte se skutečně naslouchat svojí intuici. I když je to někdy možná trochu těžší, než dodržovat všechny ty osvědčené rady z okolí nebo internetových diskuzí. Ale spokojenost vašeho miminka vám bude tou nejlepší odměnou.


Zajímá téma jak se stravovat po porodu sama i s miminkem? Přijďte na workshop Strava v šestinedělí a v 1. roce po porodu (včetně BLW) na Festival o těhotenství, porodu a rodičovství 2019, která se koná 19. května 2019 a začíná v 10.15. Povede ho Veronika Hanzlíková – maminka dvou dětí a odbornice na potraviny a výživu.

16.5.2019 10:13 | autor: Redakce babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist