babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Jak otěhotnět > Jak podpořit otěhotnění > Strava před těhotenstvím
Strava před těhotenstvím
Úpravou stravy se dá udělat hodně. Kvalitní jídelníček zlepšuje psychickou pohodu budoucí matky a zlepšuje šance na otěhotnění a následně na nekomplikované těhotenství. Na úpravu životního stylu byste měly myslet již před početím a vyvarovat se dalším možným závažným komplikacím.
Právě těsně před otěhotněním a v prvních třech měsících je strava ženy pro vývoj plodu nejdůležitější.. V prvních třech měsících se rozhoduje o tom, zdali vaše dítě bude zdravé či ne. Tvoří se totiž jeho orgány.
Na co se soustředit ještě před těhotenstvím:
Kyselina listová
Tento vitamín ze skupiny B je důležitý v prevenci vrozených poruch, především v oblasti nervové trubice. Chrání před vznikem vývojových poruch, jako jsou např. rozštěpy tváře, rozštěpy páteře či poruchy vývoje mozku a míchy. Žena by měla tento vitamín přijímat již v době, kdy se snaží o otěhotnění. Gynekologové a porodníci doporučují 10mg kyseliny listové za den, a to až do 12. týdne těhotenství.
Kde tuto látku najdeme?
Dobrým zdrojem jsou obiloviny, brokolice, růžičková kapusta, pomeranče a kvasnicový výtažek. Kyselinu listovou vám ale též může předepsat váš lékař pod latinským názvem acidum folicum.
Podle WHO je doporučená denní dávka v graviditě 0,4 mg.
Vitamín E
Tento vitamín je v době, kdy plánujete otěhotnění, důležitý pro kvalitu pohlavních buněk a zlepšuje stav epitelových buněk (buňky výstelky). Též podporuje snadnější nidaci, tedy usazení zárodku do stěny dělohy tím, že zvyšuje prokrvení a novotvorbu cév a podporu růstu v raných stádiích embryonálního vývoje. Doporučuje se 100mg vitamínu E ob den či denně.
Kde tuto látku najdeme?
Vitamín E je obsažen v oleji z pšeničných klíčků, másle, mléce a v burských oříšcích. Dále v sóje, v zelených salátech a v mase. Uměle ho přijímáme v multivitaminových prostředcích určených pro těhotné a kojící ženy. Jeho nadbytečný příjem je ale škodlivý a podle posledních výzkumů může naopak některé zdravotní problémy plodu způsobit.
Vitamín C
Tento vitamín je důležitý, jste-li náchylnější k virózám či prochladnutí či jste jinak častěji nemocná,
Kde tuto látku najdeme?
Vitamín C je obsažen v černém rybízu, citrónové šťávě, v pomerančích, grapefruitech či kiwi.
Železo
Přijímat železo v době před otěhotněním je důležité tehdy, pokud víte, že trpíte anémií (chudokrevností), či jste vegetariánka. Je vhodné se soustředit na úpravu krevního obrazu ještě před těhotenstvím, protože v těhotenství jsou nároky rostoucího plodu na tento minerál značné.
Kde tuto látku najdeme?
Nejvíce železa, tedy téměř polovinu denní dávky, získáte konzumací masa a vnitřností. Z rostlinných produktů jsou významným zdrojem železa listová zelenina, fazole, čočka, meruňky, švestky, oříšky a mandle. Také obiloviny, celozrnný a semínky obohacený chléb. Dostatečné vstřebání železa umocníte i tak, že užíváte vitamín C.
Antioxidanty
Antioxidanty jsou zhášeče volných radikálů. Volné radikály jsou látky, které přeměňují chemické substance v tkáních našeho těla v látky škodlivé. Ty pak mohou způsobovat mutace genů či vznik rakoviny. Obzvláště důležité jsou tyto látky právě v době před početím a v době prvních 3 měsíců těhotenství. Právě v prvních třech měsících vývoje plodu se rozhoduje o tom, zda dítě bude zdravé či nikoliv. Je to období tvorby orgánů v těle plodu.
Kde tyto látky najdeme?
Běžně se nacházejí v ovoci a zelenině. Důležitým zdrojem je takézelený čaj. Mezi antioxidanty patří též vitamín C a E a betakarotén, z minerálů pak selen a zinek.
V lékárně se dají koupit jako výtažky z jader červených hroznů či jako koenzym Q10.
Na co si dát pozor?
Již v době, kdy plánujete otěhotnění, je dobré vyhnout se multivitamínovým přípravkům pro běžnou populaci a užívat výhradně multivitamínové komplexy určené pro těhotné a kojící ženy. Běžné multivitamíny obsahují více vitamínu
A a méně vitamínů skupiny B, dále méně vápníku a jódu. V těhotenství stoupá potřeba vápníku, jódu a B vitamínů, naopak nadbytek vitamínu A je škodlivý.
Nepříznivý účinek byl zjištěn u vysokého dávkování vitamínu A – retinolu. Ten můžeme ve stravě nadbytečně přijímat tehdy, pokud jíme hodně mrkve či vnitřností. Vede k poruchám budoucího plodu již v začátku těhotenství. Běžné dávky v multivitaminových produktech určených pro těhotné a kojící ženy nejsou pro plod toxické. Obdobné závěry jsou spojeny i s nadbytkem konzumace vitamínu E.
Hypervitaminóza A je z „přirozených zdrojů“ nepravděpodobná (játra ledního medvěda). Nebezpečná je neodborná substituce multivitaminy – dlouhodobě nesmí být překročena denní dávka vitamínu A 4500 mikrogramů – doporučená denní dávka je 800 mikrogramů.