babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Učení a zábava > Školka > Státní nebo soukromá školka? A máme na ni?
Státní nebo soukromá školka? A máme na ni?
Právě probíhají zápisy do mateřských škol. Pro mnoho rodičů má verdikt o přijetí či nepřijetí zásadní vliv na budoucnosti i ekonomickou situaci v rodině. Jak může maminka nastoupit do práce, když nemá hlídání? Těžko. Podívejme se, jaké jsou reálné šance a přijetí dětí do školky. A kolik vlastně mateřinka stojí?
Vlivem babyboomu v posledních deseti letech je míst ve školách méně než dětí, které se hlásí. Mluvíme tedy o státních mateřských školách. Převis poptávky částečně řeší nabídka soukromých školek, ty však bývají mnohdy pro mladou rodinu s dětmi finančně nedostupné.
Co rozhoduje o přijetí?
Nejmenší šance na přijetí mají maminky více dětí na rodičovské, které chtějí zapsat do školky své nejstarší sotva tříleté dítko, zvlášť pokud reálně bydlí v obci, kde nemají uvedeno trvalé bydliště. Většina školek zavedla tzv. bodový systém kritérií pro přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání. V něm bodově zvýhodňuje děti starší, s trvalým bydlištěm na území obce, která je zřizovatelem školky, děti, jejichž sourozenec již danou školku navštěvuje a mnohdy také děti zaměstnaných rodičů.
Více o kritériích přijetí dětí do mateřské školy si přečtěte v článku: Jak dostat dítě do státní školky
Soukromá školka jen pro horních 10 tisíc?
Soukromá a státní školka se liší především tím, že soukromá byla založena za účelem dosažení zisku, kdežto státní jsou neziskové příspěvkové organizace. Proto také v soukromé školce najdete větší škálu služeb a budou vám více ochotni vyjít vstříc v různých individuálních přáních a potřebách. Dítě můžete zapsat pouze na určitý počet dní v týdnu, ohlídají vám ho i po pracovní době, většinou fungují v menším kolektivu, a tudíž je možný individuálnější přístup a péče. Za to všechno se ale samozřejmě platí. A někde poměrně dost.
Jestli patříte mezi ty šťastné, kteří chtějí a mohou potomkům dopřát nadstandard a nevadí jim platit měsíční školné ve výši 18 tisíc korun, může si ratolest užívat v dvojjazyčném zařízení, které se zpravidla řídí britským systémem vzdělávání.
Často soukromá školka znamená spíš alternativu pro případ, že se dítě nedostalo do státní školky. V nabídce najdete soukromé školky za ceny přijatelnější. Při každodenní celodenní docházce se ale nedostanete pod šest tisíc měsíčně za školné. K tomu se zpravidla připočítává ještě stravné. Mnoho z nich také požaduje nevratný registrační poplatek kolem čtyř tisíc korun jako záruku, že přihlášené dítě do školky skutečně nastoupí.
Jídlo není zadarmo
Školkovné se hradí podle dohodnuté docházky, ať vaše dítě dochází pravidelně, nebo jste s ním strávili půlku doby doma. Stravné platíte jen za ty dny, po které dítě ve školce pravdu bylo. To je stejné pro státní i soukromé školky. Ve státních školkách platí rodiče pouze část skutečných nákladů na stravu. Tato platba je různá, ale zpravidla se pohybuje mezi 30 a 40 korunami na den. Zbytek nákladů hradí částečně obec jako zřizovatel a částečně stát (ze státního rozpočtu jdou mzdové prostředky zaměstnanců školky). Kalkulace stravy pro jedno dítě na den je zhruba 80 až 85 korun.
V případě soukromých školek, kde se za měsíc platí částky nad deset tisíc, někdy započítávají stravné už do ceny školného. Kde se školné pohybuje do deseti tisíc měsíčně je většinou potřeba počítat se stravným navíc. Někde cena zhruba odpovídá kalkulaci státních školek (kolem 80 korun za den), jinde vaše dítko nasytí za větší peníze, třeba i za 150 korun na den.
Cvičit, učit, rozvíjet
Ambiciózní rodiče svým dětem již do malička plánují na každý den v týdnu nějakou aktivitu, jen aby získalo náskok před vrstevníky. Vzdělávací agentury se předhánějí v nabídce volnočasových aktivit pro děti přímo v mateřských školách. Nejčastěji je to výuka angličtiny, hraní na flétnu, taneční kroužek nebo třeba keramika. V soukromých školkách je mnoho aktivit započtených rovnou v ceně školného a za další, poněkud exkluzivnější lze připlatit. Děti se tak můžou třeba naučit základy golfu.
Za kroužky se platí obvykle pololetně, a to od šesti set korun za aktivity typu sportovní hry nebo tanečky. Výtvarné činnosti náročnější na materiál stojí kolem tisícovky. Mnoho školek také nabízí kurz plavání pro předškoláčky. U těch je cena zpravidla kolem 1500 korun za kurz, musíte si ale připočítat také cenu za dopravu (ta může někdy převýšit i cenu samotného kurzu). Některé školky využívají své polohy v blízkosti lyžařských středisek a přes zimu nabízejí také výuku lyžování.
Podtrženo, sečteno
Na internetových stránkách soukromých škol najdete ceníky a přehledy služeb, není proto problém spočítat si, zda máte na to dávat dítko do školky každý den, nebo zvolit docházku, která se skloubí třeba s vaším částečným úvazkem. Dá se předpokládat, že vzhledem k menšímu počtu dětí ve třídě je péče v takovém zařízení individuálnější než ve školkách státních.
Jestli se rozhodnete pro soukromou školku, roli ve výběru bude hrát jak dostupnost pro vaši peněženku, tak vzdálenost, služby či výběr aktivit.
Ve státních školkách platí ohledně docházky striktnější pravidla. Děti mladší tří let, pokud se do školky kapacitně vejdou, mohou chodit do školky jen pět dní v měsíci. Od tří let potom platíte školné stejné, ač využíváte školku třeba jen tři dny v týdnu. Vzhledem k velkému zájmu o místa ve státních školkách je často v jedné třídě zapsáno až 28 dětí. Málokdy se stává, že by byly přítomny najednou všechny zapsané děti, nicméně je běžné, že jedna učitelka má na starost přes dvacet dětí. Takové počty dětí samozřejmě neumožňují tak individuální přístup, jaký je možný v menších kolektivech.
Čtěte také:Dítě? Průvan v peněžence. A to už před narozením! |
Kdo ve školce neplatí?
Za školku neplatí pouze děti, které docházejí poslední rok před nástupem do základní školy. Obecně se školné ve státních školkách pohybuje od 500 do 1000 korun. Stravné vychází při ceně cca 35 korun za den na částku kolem 750 korun měsíčně. Dál počítejte s jednorázovým příspěvkem na SRPŠ (kolem 500 korun), ze kterého se hradí různé akce školky jako například divadelní představení ve školce, výlety a podobně. Některé školky také požadují „dobrovolný“ sponzorský dar. Kupříkladu v jedné středočeské obci nedaleko Prahy přijmou do obecní školky dítě, které v obci nemá trvalé bydliště, za předpokladu, že rodiče uhradí sponzorský dar obci ve výši 18 000 korun. Tato praxe rozhodně není ojedinělá.
Státní peníze i pro soukromníky
Soukromé školky, které jsou zapsané v Rejstříku škol a školských zařízení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, mohou získat státní peníze. Tyto dotace jsou určeny na neinvestiční výdaje, především na mzdové náklady. Tato zařízení jsou pod kontrolou České školní inspekce a musí splňovat přísnější normy než školky, které jsou zřízeny podle živnostenského zákona. Ty nemají na státní příspěvky nárok.
Firemní školky?
Mateřské školy určené pro děti zaměstnanců zřizovatele jsou především zaměstnaneckým benefitem. Díky nové právní úpravě je nyní zřízení firemní školky jednodušší než dřív. I tato zařízení mohou čerpat dotace ze státního rozpočtu, pokud jsou zřízeny podle školského zákona. Investiční a provozní náklady platí zřizovatel sám. Případnou ztrátu z provozu může zahrnout do daňových výdajů.
autor: Jitka Šorfová, Převzato z Peníze.cz