babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Zdraví a péče > Test zraku pro děti > Stále více dětí má problémy s očima. Jak včas odhalit vadu?
Stále více dětí má problémy s očima. Jak včas odhalit vadu?
Dobrý a zdravý zrak u dětí je základem toho, aby vaše dítko vnímalo svět správně a učilo se jej poznávat. Statistiky ale bohužel ukazují, že každé desáté dítě od čtyř let věku trpí nějakou oční vadou, přičemž předškolních dětí je zhruba deset procent a školáků až čtvrtina. Co s tím?
Mezi dětské vady očí patří nejčastěji šilhavost, tupozrakost, krátkozrakost, astigmatismus a dalekozrakost. Něco je zřejmé na první pohled (šilhavost), ale něco rozeznáte jako laici těžko. A rozpoznat v nízkém věku u dítěte oční vadu není nic snadného. Přitom neléčené oči u dětí v raném věku mohou vést k trvalým problémům.
Jak odhalit u dětí oční vadu a co sledovat?
Správnému vývoji očí je zapotřebí se věnovat již od kojeneckého období. Proč? Protože zrakové funkce u novorozence nejsou zcela vrozené, ale pomalu se vyvíjejí. Dítko se prvotně učí dívat se na svět – na mámu, tátu, postýlku, hračky, prostě na okolí.
Až okolo sedmi let je tento vývoj zrakových funkcí dokončen. V té době by mělo vaše dítko vidět svět stejně dobře jako zdravý dospělý člověk. I z tohoto důvodu se právě v sedmi letech mohou objevit nejrůznější oční vady – krátkozrakost, dalekozrakost nebo tupozrakost.
Hned se ale nelekejte se, protože drobné vady jsou celkem běžné a vyskytují se u zhruba třetiny dětí do adolescentního věku, tedy do 15 let. Dají se korigovat a léčit. Samozřejmě je jasné, že když vidí špatně větší dítko, upozorní své rodiče samo, u menších dětí je to problém.
Nač si dát pozor?
- Dejte proto pozor na to, zdali nechodí vaše dítě blíže k televizi, aby na ni lépe vidělo.
- Pozorujte, jak si hraje, zda sáhne hned na poprvé či na podruhé pro hračku a danou věc správně a „trefí se“ na ni.
- Když už vaše ratolest rozeznává sama obrázky, zkoušejte formou hry, zdali je vidí i z větší dálky, nebo naopak zblízka.
- Zahrajte si na schované očičko (prvně levé a pak pravé) a nechte dítko hádat obrázky s jedním a pak druhým zakrytým okem.
- Jestliže si nejste jisti výsledkem svých sledování a máte pochybnosti, konzultujte stav s pediatrem nebo se přímo objednejte k dětskému očnímu lékaři.
Civilizační problém
Dnešní doba zrakovým vadám hodně nahrává, protože děti tráví mnoho času před monitory televizí, počítačů, displeji tabletů a mobilů. Víte, že již děti ve věku pěti let takto stráví ze dne skoro dvě hodiny? Zkuste to u svých dětí regulovat. Tak jim umožníte zdravější a kvalitnější vývoj zraku potažmo dobré vidění.
Proč? Protože právě v předškolním věku mohou televizní obrazovky, počítačové monitory a displeje mobilů s tablety zapříčinit poškození zraku. Minimálně zvýšenou únavu očí, s níž se pak pojí diskomfort dítěte s větší plačtivostí či zlobením. Maximálně pak vývojem nějaké oční vady.
Čtěte také:
- Znáte pravidlo 3–6–9–12? Aneb jak určit správný věk pro moderní technologie
- Oční vady u dětí: Často se projeví až při nástupu do školy
- 10 krůčků k harmonii aneb Zen a děti
Jak dohlédnout na zdraví zraku u dítěte?
Když už své dítě před obrazovku televize, monitor počítače či k tabletu a mobilu pustíte, dbejte na to, aby mělo přístroj ve správné výšce a vzdálenosti od očí. Čas, který dítěti s těmito technologiemi dopřejete, by neměl převýšit půl hodiny u počítače, mobilu a tabletu a hodinu u televize.
Od útlého věku je potřeba se u vašeho dítka zaměřit na prevenci a pečovat o jeho zrak důsledně a denně. Je známo, že dětské oči potřebují nejen stálé podněty, ale rovněž dostatečný odpočinek. Proto jim ho dopřejte. Mimoto je důležité i dobré osvětlení dětského pokoje při hře, nasvícení stolu při domácích úkolech a učení.
Dopřejte svým dětem hodně pohybu venku, mezi kamarády, v přírodě a v zeleni, která má na oči pozitivní vliv. Když k tomu přidáte ještě vyvážený jídelníček bohatý na zinek, lutein, vitaminy A, E, C a omega-3 mastné kyseliny, uděláte pro své děti maximum. Zmíněné výživné látky najdete v rybách, ořeších, semínkách, zelenině a ovoci.
Jak zjišťujete zdraví očí vašich dětí? Máte nějaký tip jak na to? Podělte se o něj s námi!