babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Strie v těhotenství > Jak správně pečovat o pokožku a pleť v těhotenství?
Jak správně pečovat o pokožku a pleť v těhotenství?
V těhotenství se vaše tělo výrazně mění. Je potřeba začít se o sebe více starat. K tomu patří i péče o vaši pokožku. Prozradíme vám pár osvědčených tipů.
Těhotenské změny pocítíte doslova na vlastní kůži
Pokožka je v době těhotenství trochu jiná než mimo něj. Trpí velmi díky hormonálním změnám i rostoucímu bříšku během těhotenství. Vše na ní hodně a radikálně působí. To proto, že těhotenství je zcela mimořádný stav, v němž se proměňuje jak vaše tělo, tak i váš život jako takový.
To, co dosud platilo, už platit nebude. Vaše rodina se rozroste o dalšího človíčka. A tak by každá z vás – nastávající maminka, neměla péči o sebe zanedbávat a svému stavu ji přizpůsobit.
Víte, že pleť těhotných žen velmi často podléhá nenadálým proměnám, i co se typu pleti týče? Stává se proto, že ta, která měla citlivou nebo suchou pleť zčista jasná zjistí, že její pleť je mastná nebo problematická a s výsevy akné. Vše je dáno právě zmíněnými hormonálními změna v ženském těle během těhotenství.
Ne vždy se děje během těhotenství to samé, u každé ženy je to individuální a odlišné, proto nelze rady a tipy o péči generalizovat, ale jen doporučit. Každá z vás – nastávajících maminek by tedy měla péči o pokožku přizpůsobit aktuálním potřebám a změnám.
Jak tedy správně pečovat o pokožku v těhotenství?
- Jestliže je vaše pleť stále stejná, nemění se její typ ani citlivost, můžete s klidem o ni pečovat jako doposud.
- Takový stav je však výjimečný a většinou bývá pokožka v těhotenství citlivější a je nutná větší opatrnost a zvýšená péče.
- Využijte proto v této době produkty na přírodní bázi určené pro citlivou pleť.
- Mimo přírodních kosmetických přípravků pro různé druhy pleti jsou také k mání bio produkty bez parabenů a parfemace.
- Do třetice pak zvažte využití pleťové a tělové kosmetiky s light tedy lehčím složením. Tato kosmetika má jemnější strukturu a konzistenci než jiné přípravky. Najdete mezi nimi kousky jak pro citlivou, tak pro smíšenou i mastnou pleť.
Čtěte také
- Linea Nigra – tmavý proužek na těhotenském bříšku
- Strie: Bojujte proti nim přírodní cestou
- V těhotenství „převlékáme“ kůži. Jak ji udržet v kondici?
Voda je základ
Během těhotenství je přirozená vyšší potřeba vody, a to jak v podobě navýšeného příjmu tekutin, tak ve formě hydratace vaší pokožky a pleti obličeje. Vhodné jsou tedy kosmetické přípravky s vyšším podílem vody pro hydrataci celého těla.
Ideálními adepty jsou pak produkty s rostlinnými výtažky bylin a dalších přínosných zelených kamarádů jako jsou aloe vera, oves, heřmánek, levandule, Q10 atp.
Jak na napínání pokožky?
S přibývající váhou a napínáním pokožky bříška, se můžete příjemně pěstit produkty s přídavkem bambuckého či kakaového másla nebo s esenciálními oleji. Ty pokožce přidají na pružnosti, elasticitě, promastí ji a zvláční.
Vhodný je třeba mandlový či levandulový olej, stejně jako meruňkový nebo kokosový. Chcete-li však oleje využít samostatně, a ne v kosmetických produktech, dbejte na to, aby to byly ty, jež jsou určeny k použití na tělo, nejen do aromalamp. Mělo by to být na nich napsáno.
Dobrým tipem je jednoduchá pomůcka – když je ve složení uvedeno 100 % oleje, je to v pořádku. Pokud je tam ale menší procentuální číslovka, tak zbylá procenta tvoří další, většinou syntetické látky. Takové prostě neberte.
Důležité je mazat a promazávat
Svoji pokožku a pleť promazávejte a více mazejte od prvopočátku svého těhotenství. Tak dopřejete své pokožce maximální výživu, elasticitu a hydrataci a ona se pak lépe popere s případnými náběhy na strie a dalšími kožními obtížemi, tolik charakteristickými pro těhotenství.
Zmíněné strie vznikají především napínáním pokožky a jsou to takové malé jizvičky, kterým se říká pajizévky. Bohužel je nelze zlikvidovat, a tak zůstávají na kůži trvale. Ovšem zmírnit – a to značně – je lze právě promazáváním a využitím vhodné hydratační tělové kosmetiky.
Co vás ještě může potkat?
Mezi další kožní obtíže, s nimiž se můžete setkat, jsou hemangiomy, nadměrná pigmentace, akné a těhotenská dermatóza.
- Hemangiomy jsou malé cévní nádorky, které časem samy vymizí. V případě, že ne, lze je po porodu odstranit laserem.
- Hyperpigmentace je ztmavnutí pokožky především na bříšku a prsou. I ty by měly časem samy vyblednout. Jinak je lze řešit za pomoci rad a řešení u dermatologa.
- Akné jsou černé nebo bílé pupínky, jež se v těhotenství objevují u zhruba třetiny žen. Na svědomí je má navýšená hladina hormonu zvaného progesteron, který startuje v pokožce vyšší produkci mazu. Tady pomáhá speciální kosmetická řada určená na akné. Je antibakteriální a vysušuje i zklidňuje pokožku.
- Těhotenská dermatóza – je to nepříliš příjemné svědění pokožky, které doprovází vyrážka nebo drobné puchýřky. Léčbu tohoto problému konzumujte vždy s kožním lékařem.