babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Nákupy > Nebezpečné výrobky a hračky > Šňůry na dětské oblečení nepatří
Šňůry na dětské oblečení nepatří
Členské státy EU přijímají opatření proti nebezpečným šňůrám a stahovacím šňůrám na dětských oděvech, které mohou způsobit riziko uškrcení dětí. Orgány dozoru nad trhem se vážně obávají možnosti vystavení dětí těmto rizikům a rozhodly se zvýšit informovanost veřejnosti o tomto problému. Je důležité, pro ochranu dětí před možnými zraněními, aby všichni zúčastnění, zejména rodiče a ti, kteří děti hlídají, byli informováni o možném nebezpečí.
Evropské orgány dozoru nad trhem dostávají oznámení o nehodách, ke kterým došlo v důsledku zachycení stahovacích šňůr a šňůr na dětských oděvech do dveří, dveří aut, do zařízení na dětských hřištích či o zamotání těchto šňůr do jízdních kol. Tyto nehody mohou vést k vážným poraněním a v nejtragičtějších případech ke smrti dítěte. Členské státy při své činnosti přednostně kontrolují tyto výrobky, aby zajistily, že stahovací šňůry a šňůry na vnějších stranách dětských oděvů, určených pro děti mladší 14-ti let, splňují nezbytné bezpečnostní požadavky.
7 doporučení orgánů dozoru nad trhem:
1) ošacení pro děti do 7 let (do výšky 1,34 m) nesmí mít šňůry nebo stahovací šňůry v oblasti kapuce nebo krku
2) ošacení pro děti ve věku 7 – 14 let nesmí mít šňůry nebo stahovací šňůry v oblasti kapuce nebo krku delší než 75 mm anebo stahovací šňůry s volnými konci. Stahovací šňůry v oblasti kapuce a oblasti krku nesmí být elastické s výjimkou ramínek a funkčních šňůr u halenek s volnými zády
3) dětské ošacení s funkčními šňůrami vedenými kolem zadní části krku např. šaty, halenky nebo bikiny nesmí mít volné konce
4) dětské ošacení, u kterého se předpokládá zavazování vpředu, smí mít pásky nebo šerpy, kterými jej lze zavazovat za předpokladu, že pokud jsou nezavázané a měřené od místa, kde mají být uvázané, není jejich délka větší než 360 mm
5) jiné šňůry na stažení na dětských oděvech by neměly mít volné konce pod rukávem nebo dolním lemem oděvu, díky kterým by mohlo dojít k zachycení a vlečení
6) nešijte sami doma oděvy, které nesplňují výše vyjmenované požadavky
7) pokud již vlastníte dětské oděvy, které nesplňují požadavky uvedené v bodech 1 až 5, měli byste odstranit nebo odstřihnout tyto šňůry nebo stahovací šňůry. Rovněž můžete zboží reklamovat v obchodě, kde jste jej zakoupili a informovat prodejce o nebezpečí, které vyplývá z prodaného zboží
Definice:
Šňůra:
Tkanice, stuha nebo pásek, která je upevněna na oděv a slouží k dekorativním účelům nebo se používá k úpravě velikosti při rozevření nebo zapnutí oděvu.
Stahovací šňůra:
Tkanice, stuha nebo pásek, procházející průvlekem, smyčkou nebo poutkem, k upravení velikosti otvoru oděvu nebo části oděvu nebo k upevnění oděvu.
Podle směrnice evropského společenství o Obecné bezpečnosti výrobků (GPSD) musejí být dětské oděvy, které jsou umístěné na trhu, bezpečné. Výrobci, dovozci a maloobchodníci jsou povinni toto zajistit. Evropská směrnice o obecné bezpečnosti výrobků zejména zaměřuje pozornost na ochranu zvlášť zranitelných skupin spotřebitelů, takových jako jsou děti.
Oděvy pro malé děti nebo novorozence, které obsahují šňůry nebo stahovací šňůry, představují vysoké riziko pro tyto skupiny velmi mladých konečných uživatelů těchto výrobků, kteří si neuvědomují nebezpečí. „Spotřebitelé by se měli snažit upustit od potenciálně nebezpečných módních doplňků,“ doporučila rodičům RNDr. Jana Příhodová, ústřední ředitelka České obchodní inspekce.
„Výrobci dětských oděvů jsou zodpovědní za bezpečnost výrobků, které dodávají na trh. Měli by respektovat legislativu a platnou technickou normu,“ dodala Příhodová.
Nová norma týkající se šňůr a stahovacích šňůr EN 14682:2007, byla vypracována Evropským výborem pro normalizaci CEN, je založena na ustanovení GPSD. Pokud prodávané oděvy odpovídají této normě, má se za to, že dětské ošacení je bezpečné. Společný projekt PROSAFE s názvem „Šňůry a stahovací šňůry na dětských oděvech“ vychází z ustanovení směrnice GPSD i výše uvedené normy. PROSAFE je nezisková organizace, která je, v rámci výměny nejlepších postupů v kontrolní činnosti, finančně podporovaná Evropskou komisí.