babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Nemůžu otěhotnět > Neplodnost > Snažím se otěhotnět. Jak a kde to mám řešit?
Snažím se otěhotnět. Jak a kde to mám řešit?
Těhotenství a porod dítěte je v životě páru důležité období, na které se každý snaží připravit. Otěhotnění se však nedá přesně naplánovat a jen malému počtu párů se podaří hned. Je to zcela přirozené, statistická šance na otěhotnění v jednom menstruačním cyklu je zhruba 20 %
Mám ovulaci?
Některé ženy pociťují ovulaci jako pobolívání v podbřišku nebo jako píchání v místech vaječníků. Jiným projevem ovulace může být zvýšený vodnatý čirý výtok z pochvy. Není zapříčiněný zánětem, ale zvýšenou produkcí hlenu v žlázkách krčku dělohy. Tento hlen přirozeně chrání dělohu před vnikem bacilů z pochvy do dělohy. V období ovulace se mění vlivem hormonálních změn fyzikálně chemické vlastnosti hlenu – je vodnatější a řidší. Některé ženy ovulaci vůbec nepociťují.
Měření bazální teploty
Měřením bazální teploty se dá zjistit, zda je cyklus ovulační. Teplotu je však třeba měřit na stejném místě a ve stejném čase nejlépe ráno po probuzení. Doporučuje se měřit teplotu v dutině ústní, v pochvě nebo konečníku. Podpažní jamka není pro toto měření vhodná.
Kdy mám hledat pomoc?
Při neúspěšné snaze otěhotnět se ženy nejčastěji obracejí na své gynekology. První vyšetření by měly podniknout už po roce neúspěchu, ženy starší čtyřiceti let po půl roce. Některé páry odkládají řešení problémů s otěhotněním až na patnáct či dvacet let s vírou, že se to podaří bez lékařské pomoci. Malému počtu párů se otěhotnění po dlouhodobé snaze podaří, ale většina z nich se „svépomocí“ těhotenství nedočká.
„Trnitá cesta k potomkovi“
Někteří gynekologové se kromě běžné gynekologické praxe zabývají i léčbou neplodnosti, jiní své pacientky odesílají do poradny pro neplodné páry. Gynekolog by měl zrealizovat a zorganizovat základní vyšetření, to znamená zjistit onemocnění a stavy, které mohou plodnost snižovat, a zabezpečit vyšetření spermiogramu u partnera. U gynekologa lze provést ultrazvukové folikulometrie čili sledování dozrávání vajíčka, jeho prasknutí a vznik žlutého tělíska, hormonálními testy stanovit funkčnost všech žláz, které mohou otěhotnění ovlivnit atd.
Zjistit pravou příčinu se vyplatí|
Vyšetření je dobře plánovat od jedodušších ke složitějším. Například u pacientky, která se snažila tři roky otěhotnět, se zjistilo, že se nejdřív podrobila laparoskopii a vyšetřovala se průchodnost vejcovodů a teprve potom se zjistilo, že partner trpí azoospermií (nemá žádné spermie).
Další možnosti
Po některých operacích anebo při dlouhodobější snaze otěhotnět může pomoci lázeňská léčba, při které si žena odpočine psychicky a léčebné procedury ovlivní vnitřní rodidla. Organizmus se na otěhotnění celkově připraví. Při problémech s početím je vhodné navštívit centrum asistované reprodukce. Do centra posílá gynekolog nebo urolog páry, u nichž se zjistí vážnější porucha bránící otěhotnění anebo kterou se běžnou léčbou nedaří odstranit.
Co mě v centru čeká?
První návštěva v centru je pro mnohé páry stresující. Přicházejí do nového prostředí, kde se řeší jejich intimní problémy. Personál se pacientům snaží vycházet maximálně vstříc, obě strany mají společnou snahu – dovést pár k těhotenství. Při první návštěvě lékař získává komplexní informace o zdravotním stavu obou partnerů, o způsobu jejich života, o frekvenci pohlavního styku apod. Je-li příčina neplodnosti známa, navrhne lékař léčebný postup. Bývá zvykem realizovat partnerův spermiogram a je proto vhodné mít před vyšetřením asi třídenní pohlavní abstinenci. Partnerka se vyšetřuje dle potřeby – ultrazvuk, odběry krve, průchodnost vejcovodů, eventuálně další složitější testy.
Při pohovoru se navrhují některé z těchto způsobů léčby:
1) odstranění problému, například polypů v děloze, velkého myomu, podpora funkce žlutého tělíska léky
2) stimulace dozrávání vajíček léky nebo injekcemi a následné plánování pohlavního styku nebo inseminace
3) umělé otěhotnění – některou z možných variant
4) jiné, méně časté způsoby řešení neplodnosti. Příčina neplodnosti nemusí být jen v ženských orgánech či v poruše spermiogramu. Někdy je třeba se obrátit na jiné odborné lékaře – urologa, endokrinologa, hematologa, genetika, popřípadě psychologa. Je nezbytné, aby byl pár o plánovaných vyšetřeních a léčbě náležitě informován. Léčba sterility není jednoduchá a vyžaduje velmi dobrou spolupráci. Partneři by se proto měli ptát na všechno, co je zajímá a trápí.
(redakčně kráceno)