Na co si dát pozor při koupání ve volné přírodě

Teplé počasí nám letos přeje a k teplému létu neodmyslitelně patří koupání. Ne každý se chce tísnit na veřejném koupališti či v chlorovaném bazénu. Koupání v přírodě má své kouzlo, ale přináší bohužel i rizika. Na co je potřeba dát si pozor zejména s dětmi?

profimedia-0096754988-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Kam ano a kam ne

Krkolomné vstupy do vody v kombinaci s prudkým spádem považuje spousta dospěláků za dobrodružství a těžko přístupná voda určitě nebude v obležení davů. Ovšem děti může odradit i na několik let. Uvědomte si, že v dětském vnímání je všechno „větší“, než přijde nám dospělým.

Když do vody zahučíte rovnou po pás, hezky se osvěžíte, ale pro dítě to může být dost nepříjemný šok. Takže buď volte přírodní plochy s pozvolným vstupem, nebo musíte dítě dopředu varovat a smočení přizpůsobit. Rozhodně ho nepouštějte samotné.

Stejně tak nemusí každé dítě ocenit průchod vysokou trávou byť i bez kopřiv. Dále mějte na paměti, že koupání v rybnících ve večerních hodinách je téměř vždy spojené s přítomností komárů.

Kdo nemusí koupání se zvířaty, ať se porozhlédne, zda se ve vedlejším koutě nekoupají pejsci nebo nejsou nablízku koně. I když takové plavení koní je pro děti na koukání velká zábava. Nese s sebou však mimo jiné i riziko vyššího výskytu ovádů a podobného bodavého hmyzu.

Máme vybráno

Pokud jste si vybrali přírodní koupačku, kdy nevidíte na dno, nejen děti ocení boty do vody. V takovém případě dno určitě zkontrolujte raději sami a až poté tam vpusťte malé potápěče. V tzv. písácích bývá voda čistá až průzračná. Hrozí tam riziko spíše od lidí v podobě rozbitých lahví než od špičatých klacků či ostrých kamenů. V lomech zas můžete potkat studenější vodu, výčnělky skal a různou hloubku.

Čtěte také:

Kvalita vody

Mrtvá ryba na hladině nebo na břehu neznamená katastrofu. To se prostě v přírodních vodách stává. Být na pozoru je zapotřebí, až když se mrtvých ryb vyskytuje více. Tekoucí vody bývají obecně čistší než vody stojaté, zde je největším nebezpečím asi proud, který se může s průtokem měnit. Velkým strašákem přírodního koupání jsou sinice.

V teplých dnech se rychle množí a při přemnožení způsobují hlavně alergie. Na stránkách Centra pro cyanobakterie a jejich toxiny“ se píše: „U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Sinice také mohou produkovat různé toxiny (jedovaté látky)“.

Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy.

Pomůže jednoduchý test

Zda se sinice ve vodě vyskytují, si můžete ověřit rychlým testem: láhev se zúženým hrdlem (lze použít třeba průhledné lahve od balených vod) naplníme zcela vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru „sekaného jehličí nebo zelené krupice“ (a voda přitom zůstane čirá), jedná se z největší pravděpodobností o sinice.

Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy. Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně (aby se nezvířily usazeniny ze dna) a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice (zdroj: www.sinice.cz). Mnoho přírodních koupališť je pravidelně monitorováno hygienickými stanicemi, jejich stav naleznete například na mapě koupacích vody.

Doporučení na závěr

Pokud si stavem vody nejste jisti, dodržte základní pravidla: nepolykat vodu, pobývat krátkodobě a osprchovat se. Více náchylné jsou děti trpící na astma či ekzém. Pediatři doporučují koupání v přírodních stojatých vodách až od jednoho roku věku dítěte.

17.7.2019 8:35 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist