babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Nejčastější dětské nemoci > Salmonelóza u dětí
Salmonelóza u dětí
Silný průjem, horečky a křeče způsobené salmonelózou umí potrápit i nejmenší děti. Lze jim zabránit? A jak salmonelózu poznáme?
Salmonelóza
Průjem vyvolaný salmonelou mívá podobný průběh jako klasický virový průjem. K onemocnění dochází požitím nakažených potravin nebo vody. Přenos kontaktem mezi lidmi je vzácný. Onemocnění může propuknout již po několika hodinách a může mít nejrůznější pozdější komplikace.
Příznaky salmonelózy
- Typickým příznakem salmonely jsou četné vodnaté průjmy, bolestivé křeče břicha a pocit na zvracení.
- Přidat se může horečka a celková schvácenost.
- Ve stolici se může objevit krev, hlen nebo dokonce hnis.
- Potíže trvají i několik dní.
Základ léčby průjmu
Pokud je dítě schopno pít, je základem léčby dostatek tekutin a minerálů s následným dietním režimem. Podávané tekutiny nesmějí být sladké. V lékárně je dostupný rehydratační roztok s obsahem minerálů. Mléko a mléčné výrobky po dobu akutního průjmu dětem starším jednoho roku nepodáváme.
Vhodné jsou rohlíky, housky, rýže, banán, škrábaná jablka, zeleninová polévka, brambor. Jídlo nesmí být slazené, mastné a nemělo by obsahovat projímavou vlákninu. Ke kratšímu trvání průjmu přispívají léky, které na sebe navážou nežádoucí látky v postižených střevních kličkách, a pomohou je tak rychleji vyloučit z těla (např. Smecta, Santax S).
Při salmonele je návrat k normální stravě velice pozvolný.
Kojení při průjmu
Průjem kojeného dítěte většinou zvládneme, aniž bychom přerušovaly na čas kojení, případně se po dohodě s lékařem doplňují ztráty tekutin rehydratačním roztokem.
U nekojeného dítěte v prvních čtyřech upřednostňujeme doplnění ztráty tekutin rehydratačním roztokem v množství alespoň 30–50 ml na 1 kg hmotnosti dítěte (např. Kulíšek, nebo ORS – rehydratační roztoky, které je možné zakoupit v lékárně). Poté můžeme pokračovat v podávání mléka, které dítě pilo před onemocněním.
Ztráty tekutin dále doplňujeme rehydratačním roztokem v menším množství – 10 ml na 1 kg hmotnosti dítěte po každé průjmové stolici. Mléko je velmi vhodné připravit místo ve vodě v rýžovém odvaru. Neztrácí kalorickou hodnotu a dítě ho lépe tráví.
Preventivní opatření
„Ideální prevencí je důkladná hygiena rukou a obezřetný přístup k potravinám během vaření i při konzumaci venku mimo domov,“ radí MUDr. Martin Gregora.
- Dbát na osobní hygienu dítěte (mytí rukou po návratu z toalety).
- Dodržovat hygienická pravidla při přípravě pokrmů a při konzumaci syrové zeleniny a ovoce (mytí ovoce a zeleniny před jídlem, příprava syrového masa v kuchyni na zvláštním prkénku).
- Neochutnávat a nepožívat syrová nebo nedostatečně tepelně zpracovaná masa (nedostatečně grilovaná kuřata).
Možné komplikace
Problémem mohou být především následky dehydratace, v krajním případě může dojít až selhání ledvin.
Dalšími komplikacemi mohou být následky vycestování bakterií krví do těla. Jakmile se vám cokoliv nezdá, kontaktujte ošetřujícího lékaře dítěte.
Čtěte dále:
- Na bolest bříška nejdřív zkuste osvědčené fígle babiček
- Co je kojenecká kolika a dá se na ni vyzrát?
- Miminko blinká. Kdy jít k lékaři?
Příznaky dehydratace
Dehydratace je vážný stav. U malých dětí je to důvod k okamžité návštěvě lékaře či kontaktování rychlé lékařské pomoci.
- Apatie
- Zrychlená srdeční činnost
- Snížený tonus kůže
- Křeče
- Nízký krevní tlak
- Slabě hmatný puls
- Halucinace
- Poruchy vědomí