S kojencem u moře

K moři jezdí těhotné, ale výjimkou nejsou ani maminky s dvou až tříměsíčními kojenci. Taková dovolená má svá velká ALE.

17-shutterstock_2087000005-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

K moři za každou cenu?

Je to známka úspěšnosti mladé rodiny. Společensky lépe se bude cítit žena sdělující dojmy z řeckého Zakynthosu, než kdyby popisovala, jak strávila hezký týden na Lipně. Otázkou je, kde by se víc líbilo dítěti, ale jeho se na to do určitého věku nikdo neptá.

Problematiku vlastní cesty na dovolenou ponechme stranou. Jen je třeba říci, že pro několikatýdenní dítě není cesta letadlem vhodná a tlakové změny mu mohou vadit. Stejně jako vadí matce a dítěti v pokročilém těhotenství. Vadí ale i vysoké teploty v místě, kam na dovolenou cestujeme a opět se to týká především malých kojenců a plodu v děloze.

Někdy je skutečně lepší zůstat doma, třeba na Lipně, a nezadělávat si na zbytečné problémy. Pro starší kojence a batolata už může být vhodně volená destinace koncem jara, začátkem léta nebo na podzim milou a radostnou zkušeností. Pro rodiče bývá spojená s krásnými zážitky při společném koupání a dovádění na písčitých plážích.

Potřebuje moje dítě nějaké zvláštní očkování před cestou? 

Pokud dovolená probíhá v hotelových komplexech známých destinací, není zvláštní očkování potřeba. Je dobře, když má dítě před cestou alespoň část základního očkování šestivalentní vakcínou (Infanrix Hexa).Přehled očkování najdete například v článku Očkování chrání dítě před nakažlivými nemocemi.

Pro pobyt v některých exotických krajinách, v Africe, Jižní Americe, ale i v Asii se doporučuje očkování proti žloutence typu A, malárii, žluté zimnici a další. V takovém případě je vhodné se před cestou poradit s epidemiologem nejbližšího očkovacího centra.

Jak chránit dítě před sluncem?

To je z pohledu lékaře nejdůležitější otázka. Pro kojence není pobyt na přímém slunci vhodný vůbec. U dětí starších jednoho roku se řídíme zásadou: čím je mladší, tím kratší dobu by mělo být na slunci. Opatrní musíme být i v polostínu. Pokrývka hlavy a dostatek tekutin jsou podmínkou. Pro větší dítě jsou vhodné sluneční brýle.

U moře musíme pamatovat na zesilující efekt odraženého slunce od písku a od vodní hladiny. Polední palčivé slunce je nevhodné jak pro děti, tak pro dospělé. V této době by mělo být dítě lehce, vzdušně oblečeno a nemělo by se vystavovat slunci. Ani dospělým se v polední době nedoporučuje slunit. Podrobnosti o tom, jak chránit děti při pobytu na slunci čtěte v článku: Děti a slunění aneb Aby léto nebolelo.

Čtěte dále

Jak na pláž?

Při slunění používáme vždy ochranné krémy, mléka nebo oleje s vysokým ochranným faktorem (pro děti je ideální např. Daylong Kids 30). Dáváme přednost kvalitním opalovacím prostředkům, které nanášíme na kůži před pobytem na slunci (15 – 20 minut) a ne až na pláži.

Důležitý je také tzv. fototyp kůže. Snědé dítě s tmavými vlásky toleruje vyšší dávku slunečního záření než světlé plavovlasé.

Pobyt na slunci začínáme několika minutami a postupně ho prodlužujeme. Toto pravidlo také málokdo dodržuje. Natěšení se vyvalíme na pláž hned po příletu, tam se namažeme, a než se krém vstřebá, už ho smýváme v moři. Výsledkem je zarudlá, spálená kůže druhý den.

Což o to, ona se zahojí. Jenomže kůže má svou paměť a čím víc je paměťových stop způsobených spálením, tím větší je riziko melanomu v dospělosti.

Které repelenty jsou vhodné pro dítě?

Repelenty můžeme užít i na citlivou dětskou pokožku, ale používáme ty, které mají nízkou koncentraci a jsou výrobcem doporučené pro děti. Repelent nanášíme hlavně na oděv, na kůži co nejméně. Na rukou je repelent pro dítě nebezpečný, protože si často sahá do očí a do úst a repelent ho tam bude dráždit.

Jedna aplikace repelentu vydrží čtyři až osm hodin. Nemá cenu nanášet přípravek častěji. Jeho účinnost to nezvýší, ale zvýší to riziko podráždění kůže nebo sliznic. Po návratu domů repelent smyjeme vodou.

 

13.7.2023 4:34 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Čláenk byl zpracován ve spolupráci s MUDr. Martinem Gregorou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist