babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Vzdělání a zábava > Sport a aktivity > S dětmi na lyže
S dětmi na lyže
Zima je v plném proudu a vy možná uvažujte o tom, že s dětmi zkusíte lyže. V tomto článku vám poradíme, jak vybírat dětskou lyžařskou výbavu a také srovnáme výhody koupě a půjčení lyžařského vybavení.
Dětské lyže
Vzhledem k malé hmotnosti dětských lyžařů nevyžadují dětské lyže žádná náročná konstrukční řešení. V drtivé většině případů se jedná o měkké a pružné lyže s kompozitovým jádrem, které jsou lehké, snadno se ovládají a odpouštějí chyby. Všechny dětské lyže jsou dnes již moderní carvingové, což lyží přidá na točivosti a dětem se na nich lépe zatáčí.
Hlavním atributem, který byste měli při výběru zohlednit, je délka lyží. Ta by měla být přibližně o 20 cm kratší, než je výška postavy dítěte. U nejmenších dětí a úplných začátečníků mohou být lyže ještě o něco kratší.
Dětské lyžařské boty
Mnoho rodičů se domnívá, že pro dětské přezkáče platí úměra „čím více přezek, tím lepší bota“. Je sice pravda, že vyšší boty s alespoň třemi přezkami lépe drží nohu, ale pro nejmenší lyžaře jsou jednopřezkové boty zcela dostačující.
Dítě, které se s lyžemi teprve seznamuje a spíše se na nich klouže, je důležitější pohodlí jak při vlastní jízdě, tak při nazouvání a vyzouvání. A to přezkáče se zadním nástupem s jednou přezkou splní beze zbytku.
Pro větší děti, které už začínají pilovat lyžařskou techniku a potřebují řádnou oporu v nákleku, už jsou samozřejmě nutné lyžařské boty s předním nástupem a dvěma až čtyřmi přezkami.
Velmi důležité je zvolit správnou velikost lyžařských bot. Stélka boty by v případě dětských lyžáků neměla přesahovat chodidlo více než o jeden centimetr. V tom většina rodičů chybuje a dětem kupuje lyžařské boty příliš velké.
Dětské lyžařské helmy
Děti by měly při lyžování vždy nosit lyžařskou helmu. A to i tehdy, když jezdí jen na dětském svahu, nebo na mírné modré sjezdovce. I zde totiž hrozí riziko srážky s jiným lyžařem, které může mít velmi vážné následky. Nejvážnější jsou přitom úrazy hlavy, které lyžařská helma dokáže do značné míry eliminovat.
Helmu vždy vybírejte certifikovanou podle normy EN 1077. Jen u takové helmy máte jistotu, že v případě nárazu skutečně dítě ochrání.
Také u lyžařské helmy dbejte na výběr správné velikosti. Helma musí na hlavě sedět na těsno, aby i v případě pádu či nárazu zůstala na svém místě. Zároveň však nesmí dítě nikde tlačit. Pro děti jsou ideální helmy s mechanismem pro nastavení velikosti, protože je lze přizpůsobit přesně na hlavu dítěte a zároveň je možné helmu o něco zvětšit, když pod ní chcete dát dítěti například ještě kuklu.
Koupě nebo půjčení?
Při pořizování výbavy se zamyslete nad tím, zda se vám vyplatí koupit výbavu novou, bazarovou, nebo si ji jen půjčit.
Nová výbava bude samozřejmě představovat nejvyšší počáteční investici, ale v případě, že jezdíte na hory často, tak se určitě vyplatí. Novou výbavu následně můžete lépe prodat, popřípadě ji může zdědit mladší sourozenec. Obecně se vlastní vybavení vyplatí už zhruba od 2-3týdnů na horách ročně.
Levněji vyjde bazarové vybavení, ale samozřejmě už bude použité a tedy ne ve stoprocentním stavu. Následně se bude už hůře prodávat.
Nechcete-li do lyžařské výbavy příliš investovat, můžete se rozhodnout pro její půjčení v půjčovně. Výhodou je, že vše dostanete oservisované a seřízené a nemusíte věci doma skladovat. Nevýhodou je nutná cesta do půjčovny před a po lyžování.
V poslední době nabízejí lepší půjčovny možnost celosezónního pronájmu dětské lyžařské výbavy. Jestliže jste rozhodnuti pro půjčení, ale pojedete na hory vícekrát za zimu, jde určitě o zajímavou možnost. Půjčení dětských lyží na celou sezónu vychází většinou pod 2tis. Kč za celou zimu a pokud dítě náhodou povyroste, můžete si v půjčovně vybavení bezplatně vyměnit za větší.