Rizika nákupů aneb pro děti to nejlepší

Naposledy to byl minulý týden keramický hrnek (kód EW 1270) s motivem zajíce, který se dostal na černou listinu Ministerstva zdravotnictví ČR. Právem: obsahuje totiž nadměrné množství kadmia. Kolik takových výrobků máme na trhu? Kolik jich nevědomky koupíme dětem?

Budiž, stalo se

Jak postupovat při nákupu závadného výrobku, který může ohrozit zdraví dítěte? Ptali jsme se na České obchodní inspekci. „Nejlépe s dokladem o koupi požadovat náhradu (výměnu výrobku za bezvadný nebo peníze při odstoupení od smlouvy) přímo u prodejce,“ radí tisková mluvčí ČOI, Mgr. Miloslava Fléglová. „Nemáte-li doklad o koupi, ale místo nákupu prokážete jiným způsobem, můžete náhradu vzniklé škody uplatňovat také u výrobce nebo dovozce vadné věci. Hlavně u dražších výrobků (kočárky, přebalovací pulty, židličky pro děti), se někdy stává, že se výrobce či dovozce reklamacím vad zboží zjištěným orgány dozoru brání, dokud rozhodnutí kontrolního orgánu o závadnosti není pravomocné (řízení nebylo ukončeno). Pak je na místě podání žaloby – spotřebitel se může domáhat svých nároků soudní cestou a nečekat, kdy a jakým způsobem skončí správní řízení kontrolního orgánu s výrobcem, dovozcem, případně distributorem vadného zboží. Kontrolní orgán nevymůže plnění požadované spotřebitelem, toho se lze domoci pouze prostřednictvím soudu, není-li dohoda mezi stranami sporu možná.“

Užiteční informátoři

Další podrobné informace získáte na webových stránkách kontrolních orgánů: České obchodní inspekce, Ministerstva zdravotnictví ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Vadné výrobky jsou zveřejněny na webu ČOI a jejich rizika představuje jednak „zdravotní závadnost“, a jednak nestandardní mechanické a fyzikální vlastnosti. U většiny výrobků bylo zjištěno, že nesplnily stanovené podmínky pro uvedení na trh nebo kritéria obecné bezpečnosti (seznam „rizikových“ výrobků pro vaše ratolesti najdete i na našem webu).

Pomoc v tísni

„Naštěstí se mi nikdy nestalo, že by přišla vyděšená maminka, která koupila závadný výrobek a dala ho dítěti,“ komentuje MUDr. Petr Karger, lékař pro děti a dorost, Praha 4. „Poradil bych se asi se zařízením, kde vyšetřují toxikologické látky, jaká rizika dítěti hrozí a podle toho bych dál postupoval. Určitě maminky varuji před nákupy nejistých, neznačkových produktů.“

Toxikologické informační středisko v Praze je jediným zařízením svého druhu v Česku. Na telefonní lince 224 919 293 nebo 224 9195 402 je nonstop lékařská služba, která radí s intoxikací, s první pomocí při otravě. To jen pro případ. Samozřejmě není linkou, na které byste mohli řešit nákup závadných výrobků. Postupujte přes dětského lékaře, případně kontaktujte Hygienickou stanici hl. m. Prahy se sídlem v Praze (www.hygpraha.cz), či hygienické stanice v krajích. Tam najdete radu, jak dál postupovat.

Co je vlastně kadmium a co způsobuje?

Patří mezi několik málo prvků, jejichž vliv na lidský organismus je jednoznačně negativní.
Požité kadmium se vylučuje jen pozvolna a obtížně, většina se ho koncentruje v ledvinách, v menší míře i v játrech. Bylo prokázáno, že kadmium může v ledvinách setrvat i desítky let. Právě ledviny jsou při chronické otravě kadmiem nejvíc ohroženy.
Dlouhodobá otrava kadmiem se projevuje poškozením ledvin, jater, osteoporózou (řídnutí kostí) a anémií (chudokrevnost). Zvyšuje se i riziko srdečních a cévních onemocnění. Kadmium je prokazatelně karcinogenní.

10.8.2008 9:42 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist