Rakovina prsu se už týká i žen do 35 let!

„Na karcinom prsu dnes umírají daleko častěji i mladé ženy,“ upozorňuje Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc. z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, spoluautorka aktivity Projekt 35.
„To je dáno tím, že je nádor objeven již v pokročilém stádiu. Nepodceňujte proto prevenci,“ upozorňuje lékařka.
Karcinom prsu u žen do pětatřiceti už dnes není žádnou výjimkou.

Jaká je pravděpodobnost, že žena pod 35 let onemocní rakovinou prsu?
Naštěstí malá, ale protože je to onemocnění, na které je možné umřít, je nezbytné ho včas diagnostikovat. Ženě to může zachránit život.
Proto na Onkologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze vznikl v roce 2005 Projekt 35 jako reakce na fakt, že na karcinom prsu daleko častěji umírají mladé ženy. Důvodem je jednak nepříznivá biologická charakteristika jejich nádoru a jednak jeho pokročilost.

Je to důsledek zanedbané prevence?
Ano, jelikož se jedná o relativně vzácné onemocnění. Na tuto možnost proto nemyslí ani pacientky, ani jejich ošetřující lékaři. A tak je každý rok v České republice diagnostikováno kolem 100 nových případů karcinomu prsu do 35 let.

Souvisí rakovina prsu v tomto věku s tím, zda má žena dítě?
Karcinom prsu může být ovlivněn některými hormonálními příčinami, například časným nástupem menstruace, jejím pozdním ukončením, prvním porodem po 30. roce života, krátkým nebo žádným kojením.
To jsou ale jen některé nepříznivé faktory, které se podílejí na vzniku karcinomu prsu obecně. V současné době, kdy mladé ženy odkládají své první těhotenství, řešíme stále častěji problém karcinomu prsu v těhotenství, při kojení, ale také u žen, které zatím nerodily a přitom si dítě přejí.

Souvisí vznik karcinomu prsu i se životním stylem – výživa, kouření, alkohol – nebo je to především vliv genetický?
V mladém věku je hlavním rizikovým faktorem genetická dispozice. V roce 1990 byly objeveny dva geny BRCA 1 a 2, které jsou zodpovědné za vysoké riziko vzniku karcinomu prsu a dalších nádorů. Nosičky tohoto genu je třeba vyhledávat a sledovat, aby se předešlo vzniku nádoru, nebo aby se zachytil včas v léčitelném stádiu.
Dalším významným rizikovým faktorem je obezita.

Co mohou mladé ženy a dívky udělat pro prevenci a odkdy a jak provádět sebevyšetření?
Je dobré vědět, že i mladá žena může onemocnět nádorem, aby případný nález na prsu nepodceňovala. Samovyšetřování je vhodné provádět v rámci hygieny pravidelně již krátce po dvacátém roce. V případě jakékoliv pochybnosti je lepší absolvovat vyšetření ultrazvukem, než případný nádor zanedbat.

Kam se mají mladé ženy obrátit, pokud chtějí vyšetření prsou? V případě pochybností se pacientce doporučuje ultrazvukové vyšetření. V této věkové skupině je vhodnější než mamografie, neboť mladá prsní žláza má hutnou strukturu.
Gynekologové prsa většinou nevyšetřují a na riziko karcinomu prsu, například při předpisování hormonální léčby nebo plánování IVF, málo myslí. V rámci Projektu 35 proto chystáme školení pro gynekologické sestry, aby dokázaly zhodnotit rodinné riziko zhoubného nádoru prsu a instruovat pacientky o samovyšetřování.

více na:
www.projekt35.cz
samovvyšetření např.: http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-verejnost–rakovina-prsu–samovysetreni-prsu

18.2.2011 12:00 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist