Rádi s dítětem házíte a třesete? Tak opatrně!

„Eště, eště!“ malé děti jsou vyhazováním do výšky většinou nadšené, ale lékaři varují: Pozor! Podle nich může dojít k velmi nebezpečnému syndromu natřásaného dítěte, při kterém může dojít k poškození cév a nervů. „Pokud rodiče třepou s dítětem nebo ho vyhazují do výšky, mohou tak nechtěně poškodit jeho mozkové cévy a nervy, “ vysvětluje Petr Gál z kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice v Brně.

Týká se to především malých dětí do jednoho roku věku, ale projevit se může i u batolat. Problém je, že rodič poškození nepozná ihned, příznaky se vyvíjejí plíživě. Projevuje se to nejčastěji omezeným vývojem dítěte a psychomotorickou retardací. Podle odborníků jsou tato poranění prakticky nezvratná.

Nebezpečný záklon hlavy

Velmi nebezpečné je při vyhazování také zaklonění hlavy dítěte. Lze to přirovnat k čelnímu nárazu při dopravní nehodě. Při prudkém ohybu krční páteře se poškodí mozková tkáň vlivem nedostatečného prokrvení cév, hrozí též poranění nervů. Následkem je snížená hybnost, postižení smyslových funkcí a duševního vývoje dítěte, případně poruchy vědomí a křeče.

Dítěti můžeme zastavit i dech

„Při tomto poranění nazývaném shaken baby syndrom dojde prudkými pohyby hlavy k jakýmsi ždímavým pohybům mozkové tkáně a poranění cévních a nervových svazků, které může končit v krajním případě smrtí dítěte z důvodu zástavy dýchání.,“ upozorňuje pediatr MUDr. martin Gregora.

„Dokud není krční a šíjové svalstvé dostatečně pevné, aby dokázalo tlumit výkyvy hlavy zepředu dozadu při třesení trupem dítěte, je taková manipulace krajně riziková. Je ale třeba říci, že rodiče za normálních běžných okolností kojencem takto netřesou a hrají si s ním jiným, bezpečnějším způsobem.,“ dodává.

„Pozor na vykloubení ručiček!“

Jiná věc je zátěž kloubů při nešetrné manipulaci s dítětem, kdy může dojít až k poranění, vykloubení, např. předloktí ( pronatio doloroza). K tomu docela často dochází poté, co se dítě osmělí k prvním krůčkům a my ho bereme za jednu ruku. Pokud dítě např. při pádu držíme celou váhou za předloktí, nebo při různých hrách, většinou tatínků s dětmi, může k vykloubení v lokti dojít. Je to bolestivé, ale zkušenému chirurgovi na ambulanci stačí jeden hmat a vše je zase v pořádku, bez následků.

„Přesto doporučuji při všech takových hrách s dětmi zvýšenou opatrnost. Pamatujte na to, že dětský rychle rostoucí organismus je zranitelný a některá poranění mohou děti nenávratně invalidizovat,“upozorňuje Gregora.

Dítě s podezřením na syndrom by mělo podstoupit vyšetření zobrazovací technikou, například rentgenem, kvůli možným doprovodným zraněním. Zároveň by měl malého pacienta prohlédnout oční lékař a neurolog.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist