Pylorostenosa a invaginace

Relativně vzácné, ale závažné diagnózy – pylorostenosa a invaginace. Jak se onemocnění projevují a léčí, jsme se zeptali MUDr. Evy Matouškové.

7-shutterstock_366049238-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Diagoza pylorostenosa

Pylorostenosa je zbytnění cirkulární svaloviny na přechodu žaludku ve dvanáctník (tzv. vrátníku), které se stává překážkou postupu stravy ze žaludku do tenkého střeva.

Kdy se onemocnění projevuje?

Nejčastější věk manifestace je mezi 3 – 6 týdnem života (maximálně do dvou měsíců věku).

Vyskytuje se třikrát častěji u chlapců, častěji se jedná o děti prvorozené a kojené. Byl vysledován vyšší výskyt u chlapců, jejichž matka toto onemocnění prodělala.

Jaké má příznaky?

Klinicky se pylorostenosa projevuje zvracením žaludečního obsahu, zvracení je obloukem, tzv. projektilové, většinou bezprostředně následuje po krmení. Dítě je hladové, jí s chutí, ale v podstatě veškerý obsah žaludku vyzvrací.

Může mít zácpu, či tzv. hladové stolice. Projevy začínají jako pozvolné a postupně se stává zvracení výraznějším, častějším (po každém jídle), dítě nepřibývá na váze.

Možnosti léčby

Diagnóza se stanoví sonograficky (ultrazvukem), řešení je pouze chirurgické, neodkladné. Operace se provádí v celkové anestézii, principem operace je protětí zbytnělé svaloviny tak, aby se umožnilo rozpětí příslušné části trávicí trubice.

Po operaci se dítě velmi rychle zotaví, brzy se adaptuje na běžné porce mléka, k recidivě obvykle nedochází. Někdy může první dny po operaci přetrvávat mírné zvracení způsobené otokem operované oblasti, které ale záhy odezní.

Pobyt v nemocnici je obvykle týden až 10 dní.

Invaginace (intususcepce)

Invaginace znamená vsunutí jednoho úseku střeva spolu s jeho cévami do úseku sousedního. Výsledkem je neprůchodnost střeva a současně porucha krevního zásobení postižené části. V 95 % se tak děje na přechodu tenkého a tlustého střeva.

Příčiny onemocnění

U dospělých pacientů bývá příčinou polyp či nádor, u dětí je příčina neznámá. Podezřívá se změna stravy, střevní infekce, zduření lymfatických uzlin.

Většinou postihuje děti od šesti měsíců do dvou let věku (v 70 %).

Prokazuje se sonograficky.

Čtete dále:

Příznaky onemocnění

Invaginace se projeví jako náhlá záchvatovitá prudká bolest břicha, při které dítě zbledne, může se i opotit. Bolest trvá krátce, 10-15 sekund, vzniká často ve spánku, poté ustává, dítě znovu usíná a po 10 – 15 min se opět probouzí stejnou bolestí. Postupně je bolest intenzivnější a přestávky se mohou zkracovat.

Dítě může zvracet, zvracení však může chybět. Současně dochází k zástavě plynů a stolice, i když zpočátku může ještě jedna stolice z oblasti pod uzávěrem odejít. Zásadním nálezem je odchod hlenu s krví, tzv. malinové želé.

Možnosti léčby

Řešením je nezbytně hospitalizace, v příznivém případě lze provést rozvinutí postiženého úseku speciálním klyzmatem v celkové anestézii. Nedaří-li se, zejména trvá-li situace déle a postižená část střeva je výrazně oteklá, či významně porušeno jeho krevní zásobení, je nezbytná operace, neboť dítě je ohroženo na životě.

Pokud se podaří situaci vyřešit pomocí klysmatu, je pobyt v nemocnici krátkodobý, cca tři dny. Pokud bylo dítě operováno, pobyt se řídí operačním nálezem a nutným postupem, zpravidla týden až deset dní.

Toto onemocnění se může u dětí opakovat, a to zejména u dětí starších.

29.9.2023 5:36 | autor: MUDr. Eva Matoušková | zdroj: Na článku spolupracovala MUDr. Eva Matoušková.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist