Psychický a fyzický vývoj dítěte – prvních 6 měsíců

V průběhu prvních šesti měsíců se nám děti mění doslova před očima. Jak je můžete uspokojit a motivovat ke zdravému vývoji?

1. měsíc

Již u novorozených dětí můžete pozorovat krátké chvilky, kdy je vaše novorozené děťátko bdělé, klidné a má široce rozevřená očka. Takových chvilek určitě využijte, skloňte se ke svému děťátku, mírným pohybem hlavy a se širokým úsměvem ho pozdravte a povídejte si s ním. Uvidíte, že po chvíli zachytí váš pohled, bude vás krátce sledovat a pozorně poslouchat. Jsou to důležité okamžiky, kdy děťátko a rodič spolu prožívají vzájemnou sounáležitost, která je naplňuje uspokojením a vede k pěstování stále intenzivnějšího vzájemného láskyplného pouta.

2. měsíc

Zatímco v prvním měsíci života jste se museli při povídání se svým maličkým spokojit jen s jeho pozorným pozorováním vaší tváře, v průběhu druhého měsíce života vás již potomek odmění za projevenou přízeň spokojeným úsměvem. Většina dětí tak dává najevo své libé pocity, když si s ním maminka nebo tatínek povídají v době, kdy je bdělé a klidné. Nezapomínejte, že společné povídání je velice důležité pro vývoj dítěte i v následujících měsících, kdy se postupně naučí na čas se zabavit vhodnou hračkou samo.

3. měsíc

S věkem se prodlužuje doba bdění dítěte a zároveň se zlepšují jeho pohybové dovednosti, zejména držení hlavičky a pohyby ruček. Během třetího měsíce je proto již vhodné zavěsit nad hrudníček děťátka ležícího na zádech hračku. Pak můžete pozorovat, že se vaše maličké nejdříve hračky jen náhodně dotkne, a jak živě pohybuje ručkama, rozhoupe ji. Zanedlouho si však uvědomí, že samo hračku rozhoupalo a bude do ní bouchat úmyslně. Jak bude postupně lépe a lépe ovládat pohyby ruček, naučí se je nejen vztahovat směrem k hračce, ale také si je dávat úmyslně do úst a spojovat si je, takže si pak jednou ručkou osahává druhou.

4. měsíc

Když mělo děťátko možnost sahat po hračce, kterou nad sebou mělo zavěšenou, začne ji v průběhu čtvrtého měsíce uchopovat oběma ručkama a dávat do pusinky. Rozhodně mu v tom nebraňte, protože ústa našich nejmenších jsou důležitým poznávacím orgánem a ocucávání všeho, co jim přijde do ruky, je zcela normální a potřebné. Jen pozor na bezpečnost a hygienu!
Některé děti se již nespokojí jen s polohou na zádech a začínají se otáčet na bok. Pokud je váš potomek pohodlnější, lákejte ho k takové pohybové aktivitě hrou na zemi nebo na gauči. Nezapomínejte na polohu na bříšku, která je velice zdravá. Dítko by mělo být spokojené a naučit se sahat po hračkách i v této poloze.

5. měsíc

Když leží děti v pátém měsíci na zádech, zvedají nožky stále výš. Začnou si sahat na kolínka a některé si hrají i s prstíky na nožkách, případně si je dají až do pusinky. Takové dovednosti můžete podporovat pomocí různých her s jejich nožičkami, které budete doprovázet jednoduchými rytmickými říkánkami. Takové dovádění a různé další hrátky mají děti rády, a dokonce se i hlasitě smějí a vískají. Někdy vás mohou samy vybízet svým „vykřikováním“ k tomu, abyste si s nimi začali hrát nebo ve hře nepřestávali.

6. měsíc

Dříve převládalo uchopování hraček či předmětů oběma ručkama současně, nyní děti již sahají a uchopují věci každou ručkou zvlášť. Mohou si také vzít do každé ruky jinou hračku a držet je tak současně. I způsob úchopu se vyvíjí: paleček bývá v opozici proti ostatním prstům, což umožňuje lepší držení a jemnější manipulaci s předměty. K hračkám je tedy možné navázat různé tkaničky a mašličky, s nimiž si pak děti hrají, případně si mohou vzdálenější hračku i náhodně přitáhnout.
Děti v šesti měsících už začínají chápat, že předmět či osoba, která náhle zmizela z jejich pohledu, může existovat dál, a začínají věci a osoby hledat. Je proto vhodné zařadit v různých obměnách i oblíbenou hru „kuk“.

18.2.2009 3:19 | autor: Daniela Sobotková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist