První výlet s miminkem vyžaduje plán

Tři až pět dní zavřená v porodnici, šest týdnů doma s procházkami jen v nejbližším okolí a předtím třicet let stále někde. Dá se to přežít? To víte, že dá, ale nebojte se pak vyrazit! Mému prvnímu jednodennímu výletu s miminkem předcházela důkladná příprava a vyplatilo se.

hands-105455_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Kam

Nejdřív si budete lámat hlavu s tím, kam vyrazit. Samozřejmě záleží i na ročním období, ale ideální je, abyste vzali miminko někam, kde není moc lidí. Miminka jsou totiž ze začátku života dost náchylná. Pokud jste spíš typ do přírody (jako já), čerstvý vzduch udělá dobře určitě všem a dostatečné zázemí může poskytnout větší auto.

Rozhodně však doporučuji ještě sledovat předpověď počasí, vyrážet za každou cenu nemá smysl. Přeci jen, už nerozhodujete jen za sebe.

Jak

Ze začátku se mi osvědčily výlety autem, a to jednoduše proto, že jsem si tam mohla vzít všechno, co by mohlo být potřeba. Více jak polovinu věcí jsem samozřejmě nevyužila, ale byla jsem v klidu, když jsem o nich věděla.

Další v pořadí může být i vlak, tam je výhoda většího prostoru na zkoumání okolí, což už třeba tříměsíční miminko ocení – pokud zrovna nebude spát. Ale pozor, některým kojencům může vadit hluk. Autobus se pro delší cesty doporučuje asi nejméně.

Na jak dlouho

Pro první čtyři měsíce je fajn využít na spaní pohodlí domova, miminko se vrátí do známého prostředí, odpočine si a maminka je také v klidu, že je ve svém. Hlavní je, aby byla spokojená mamka, protože pak je spokojená celá rodina – to je dokázáno!

Pokud jste naopak výletní typy a už potřebujete vyrazit na delší pobyt, nechci vás od toho odrazovat. Jen si promyslete dopředu, jak a kde budete s malým spát a že třeba bude cítit, že není úplně ve známém prostředí, může se chovat trochu jinak anebo nemusí mít zrovna svůj den. Vždy je fajn vědět, že se můžete kdykoliv vrátit, a jak si dítě naučíte, tak bude zvyklé. Vždyť je přeci po vás a hlavně vaše!

Čtěte také:

Vybavení s sebou

Co si vzít s sebou? Nebude mi něco chybět? Bude to případně možné koupit? Na první výlety jsem si raději brala všechno své a nespoléhala se na to, co kde půjde případně dokoupit. Kamarádka si dokonce psala seznam, jiná zas měla připravenou „standardní výletní tašku“ a jen ji každý večer zkontrolovala, doplnila či obměnila dle počasí.

Určitě jsem s sebou vozila přebalovací podložky, plenky (raději více), vlhké ubrousky, krém na zadeček, plenu klasickou látkovou, náhradní sadu oblečení včetně varianty do teplejšího či naopak chladnějšího počasí, pokrývku hlavy, hračku, dudlík, síťku proti hmyzu + pláštěnku na kočárek.

Miminko bylo při přesunech v kočárku, nebo později jsem na seznam zařadila i nosítko či šátek. Dále se mi osvědčilo mít deku, na kterou jsem mohla děťátko položit mimo kočárek i ještě dečku na přikrytí. Jídlo pro malého jsem řešit nemusela, protože bylo plně kojené. Pro sebe nebo na umytí čehokoliv jsem s sebou vozila ještě láhev s čistou vodou.

V létě je fajn mít i dětský krém na opalování. Věcí navíc oproti tomu, co jsme zvyklí mít jen sami pro sebe, je na první pohled celkem dost, ale taška na kočárek a úložný prostor pod kočárkem všechno potřebné úspěšně pobere a vy máte nakonec volné ruce.

Výletům zdar!

14.8.2024 5:12 | autor: Gabriela Povýšilová | zdroj: https://www.babycenter.com/family/travel/traveling-with-a-newborn-to-8-month-old_7157

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist