První pomoc při pokousání psem

Pokousal vaše dítě pes? Psí kousnutí patří mezi časté úrazy dětí. Jak postupovat, když k této nehodě dojde.

31-shutterstock_2140652935-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Standardní ošetření rány

Ránu po kousnutí opláchnout proudem čisté pitné vody, krýt pokud možno sterilním krytím. Nemáte-li po ruce originálně zabalený obvaz, poslouží stejně dobře vyžehlená utěrka.

Zajistit psa a jeho majitele

Pokud budete potřebovat, nebojte se obrátit na policii, která v těchto případech pomůže. Pes by měl být do 24 hodin po pokousání vyšetřen veterinářem a znovu pak po pěti dnech.

Je-li pes neznámý, je vhodné konzultovat epidemiologickou situaci (výskyt vztekliny v oblasti) s infekčním oddělením spádové nemocnice či hygienickou stanicí.

Lékařské ošetření

Větší rány s mohou vyžádat návštěvu u chirurga. Nezapomeňte si s sebou vzít kartičku pojišťovny a očkovací průkaz.

Postup při pokousání jiným zvířetem

Stejně je třeba postupovat i při poranění způsobeného jiným zvířetem (kočka, myš, krysa, morče, kůň, netopýr).

U všech ran způsobených zvířecím kousnutím je přes maximální snahu při ošetření třeba očekávat komplikované hojení, rannou infekci, hnisání apod.

Vážnější poranění

Je-li je poranění závažnější – například současné poranění tepny (stříká jasně červená krev) – je potřeba kromě provizorního ošetření rány končetinu zaškrtit nad ranou, místo krvácení stlačit. Čas zaškrcení je třeba zaznamenat.

Při současné zlomenině kosti je potřeba končetinu zavěsit na šátek, či znehybnit provizorní dlahou, neprodleně vyhledat chirurgické ošetření či volat rychlou záchrannou službu na lince 155, případně integrovaný záchranný systém na lince 112.

Pokud by kousnutím zvířete došlo k oddělení třeba prstu, je nutné ránu provizorně ošetřit, oddělenou část zabalit do sterilního krytí (čisté vyžehlené navlhčené látky) a přidat kostky ledu, neodkladně volat rychlou záchrannou službu. Dispečerovi na lince je nutné tuto okolnost sdělit, aby mohl být převoz směrován na pracoviště, které se replantacemi zabývá.

Pokousání lze předejít

Je však nutné dětem od nejútlejšího věku vysvětlovat, jak se mají k pejskům chovat. Děti by měly vědět, že i domácí pes může v zápalu hry vážně ublížit. Vůči cizím psům je nutné zachovávat opatrnost. V žádném případě děti nesmí psa provokovat ani dráždit.

 

21.11.2023 5:38 | autor: MUDr. Eva Matoušková | zdroj: Odborným garantem článku je MUDr. Eva Matoušková.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist