babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Zdraví miminka > První pomoc miminkům > První pomoc při otravě
První pomoc při otravě
Náhodné otravy jsou u dětí časté a mohou vážně ohrozit jejich zdraví. Radili jsme se s MUDr. Martinem Gregorou, jak nejlépe poskytnou dítěti první pomoc.
Je mnoho věcí, které mohou malému dítěti způsobit poměrně vážnou otravu. Nejčastěji to bývá požití léků, čistících prostředků či jedovatých rostlin. Proto i zde je základem prevence. Zkrátka musíme za naše nejmenší myslet tak trochu dopředu.
Nezapomeňte na
- bezpečné uložení čisticích prostředků a léků v domácnosti,
- pokojové květiny, které mohou být jedovaté (Dieffenbachie), dejte z bytu pryč, nebo alespoň do míst, kde na ně dítě nedosáhne.
První pomoc u miminek
Komu volat o radu a pomoc?
- Toxikologickému informačnímu středisku – v Praze má stálou telefonickou pohotovost na linkách 224 91 92 93 a 224 91 54 02. Lékaři vám podají informaci o závažnosti otravy a budou vás instruovat, jak zajistit první pomoc.
- Ošetřujícímu lékaři, nebo záchranné službě.
Čtěte dále:
- Nebezpečí číhá doma: 7 nejčastějších dětských úrazů
- Jak předcházet dětským úrazům doma?
- Febrilní křeče: Minuty plné hrůzy
Několik základních pravidel první pomoci při otravě
- Je-li dítě v bezvědomí, zkontrolujte, zda dýchá. Pokud nedýchá, začněte s umělým dýcháním.
- Dítě uložte do stabilizované polohy. Jestliže zvrací, zajistěte vzorek zvratků na rozbor.
- Zajistěte zbylou toxickou látku, která otravu způsobila.
- Při požití saponátů, kyselin, louhů a těkavých látek, jako např. benzínu, nevyvolávejte zvracení. Dutinu ústní vypláchněte tekoucí vodou.
- Nedávejte nic pít, pokud se toho dítě nedožaduje. Okamžité vypití většího množství mléka nebo vody po požití kyseliny nebo louhu může částečně snížit riziko poleptání jícnu, ale protože k poleptání dochází již v prvních okamžicích po požití, opatření se často míjí účinkem. Mléko může naopak některým jedovatým látkám usnadnit vstřebání do těla.
- Podejte 5 až 10 rozmačkaných tablet živočišného uhlí, rozmíchaných ve vodě na černou kaši. Má to význam zejména u otrav léky, houbami a rostlinami. Může ale více či méně pomoci u každé otravy. Živočišné uhlí nepodáváme při otravě kyselinou nebo louhem.
- Nepodávejte nápoje s bublinkami.
18.10.2023 5:50 | autor: MUDr. Martin Gregora
| zdroj: Odborným garantem článku je MUDr. Martin Gregora.