babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Výživa předškoláka > Zdravé svačinky > Průvodce zdravou výživou dětí
Průvodce zdravou výživou dětí
Chcete naučit děti zdravě jíst? Stačí „pár“ osvědčených fíglů a zásad. Zdravá výživa tak jako u dospělých vychází z výživové pyramidy, kde základem jsou obilniny s přiměřeným poměrem celozrnných, těstoviny, pečivo, rýže, brambory ale i rostlinné oleje.
Další složkou je zelenina a ovoce, dále mléko, mléčné výrobky a maso včetně ryb, vejce, ořechy, luštěniny. Špičku výživové pyramidy a tedy i nejmenší díl z denních porcí jídla tvoří sladkosti, živočišné tuky a sůl. Denní množství jednotlivých potravin a počet porcí lze nalézt v každé správné kuchařce, ale jde stejně jen o orientační dávky, které v praxi nemají samy o sobě velký význam.
Důležité je, aby dítě jedlo 4x – 5x denně, aby strava byla pestrá, a co je neméně důležité, aby dítě mělo na jídlo dostatek času.
Doporučení pro výživu dětí:
- Pro dítě od roku věku do 2 let není vhodné zásadním způsobem omezovat konzumaci tuků. Odtučnělá mléka a mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku nejsou pro batolata vhodná. U obézních dětí je nezbytná porada s lékařem.
- Při přípravě pokrmů upřednostňujeme rostlinné tuky. Obsahují pro organizmus nezbytné nenasycené mastné kyseliny.
- Stejně jako u dospělého by měly tvořit základ jídel zelenina a obilniny. Zajistí příjem energie, minerálů a vitamínů, ale i vlákniny. Zelenina by optimálně měla být součástí každého jídla.
- Celozrnné obilniny podávejme dětem po druhém roce věku v omezeném množství. Větší poměr vlákniny v potravě u malých může snížit vstřebávání vitamínů a minerálů a celkově zatížit trávicí trakt dítěte. Doporučované množství vlákniny pro děti ve školním a předškolním věku je 5 – 10 g na den.
- Mezi 1. a 2. rokem můžeme postupně přidávat malé množství vařených luštěnin. Z živočišných bílkovin podáváme dítěti libové maso, drůbež, mléko, mléčné výrobky a vejce.
- Mléko je velmi důležité i pro batole. Mělo by ho vypít 300 – 500ml denně, nebo sníst adekvátní množství mléčných výrobků. Dítě může pít kravské pasterované mléko (do 2 let vždy plnotučné), ale odborníci na výživu upřednostňují umělé mléčné formule, batolecí mléka (na obalu označená slovem Junior nebo číslicí 3), která jsou obohacena o vitamíny, minerály, stopové prvky, polynenasycené mastné kyseliny, jsou fortifikována železem, mohou obsahovat probiotika, prebiotika a další látky a z výživového hlediska přesně odpovídají potřebám dítěte batolecího věku.
- Maso je pro rostoucí organismus jeden z nejdůležitějších zdrojů železa. Mezi 1.a 2. rokem věku se jeho denní množství zvyšuje ze 2 na 3 lžíce. Červené maso má více železa než bílé a játra a vnitřnosti ještě více než červené maso.
- Nejlepším nápojem k jídlu je pramenitá voda. Sladké čaje a džusy by neměly být konzumovány ve velkém množství. Denně stačí sklenice džusu nebo čaje.
- Ve srovnání s jídlem pro dospělého, ochucujeme batolecí stravu méně. K dochucování pokrmu u dětí po 2. roce věku se může použít zelené koření, kmín, koriandr. V předškolním věku lze v omezeném množství užít dochucovadla s glutamovou kyselinou a jejími solemi.
- Zavádění nových druhů potravin může být v každém věku spojené s rizikem alergické reakce, proto je dobré stejně jako u kojence zavádět nové druhy ovoce, zeleniny a jiné potraviny postupně s odstupem 2 – 3 dnů, abychom rozpoznali případnou nesnášenlivost.
Co by dítě jíst nemělo
Slaná smažená tučná jídla (často produkty rychlého stravování), pizzy, hamburgery, uzeniny, kolové nápoje, Fanta, Sprite atp.
Pitný režim
Následující objemy tekutin pro děti podle věku jsou orientační. Záleží na mnoha okolnostech (okolní teplota, fyzická zátěž, jídlo, které předcházelo, atp.), jakou bude mít dítě žízeň a kolik čeho vypije. Pravda je, že malé dítě si o pití většinou samo neřekne a je dobré mu ho nabízet. Žízeň dobře zažene voda, neslazený bylinkový či ovocný čaj. Důležitou část z celkového objemu tekutin je u zdravého dítěte stále mléko. Kojení má význam i pro dítě po roce věku! Sladké šťávy a džusy by mělo dítě pít jen v omezeném množství. Mohou se naředit vodou, minerálkou nebo slabým čajem v poměru 1:1. Vhodné jsou zeleninové šťávy nebo kombinace zeleninové a ovocné šťávy s minerálkou. Všeho ale s mírou! Minerálky mohou obsahovat větší množství solí, což zbytečně zatěžuje dětský organizmus.
Orientační potřeba tekutin podle věku:
U staršího kojence od 6 měsíců do jednoho roku: kolem 900-1 200 ml za 24 hodin.
Batole 1 – 2 leté: 1200 – 1500 ml za 24 hodin
Dítě 3 – 6 leté: 1500 – 2000 ml za 24 hodin
Dítě starší 8 let: minimálně 2 litry tekutin denně jako dospělý.