babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Preventivní prohlídky > Prospívá vaše dítě dobře? aneb Přehled preventivních prohlídek (1)
Prospívá vaše dítě dobře? aneb Přehled preventivních prohlídek (1)
Máte čerstvé miminko a nevíte, kolik vás čeká preventivních prohlídek? A co všechno se na nich sleduje? To vše se dozvíte v našem kompletním přehledu preventivních prohlídek pro děti od narození do pěti let.
V kojeneckém věku zpravidla vyšetřuje pediatr dítě při pravidelných preventivních prohlídkách, zpočátku po čtrnácti dnech, později po dvou měsících průběžně do roku věku.
První vyšetření proběhne po příchodu domů z porodnice.
Lékaře zajímají kromě vlastní registrace dítěte anamnestická data rodičů, průběh porodu a okolnosti bezprostředně kolem porodu a po něm.
První vyšetření dále slouží k posouzení celkového stavu dítěte a jeho výživy, techniky kojení, vysvětlení základních pravidel péče o dítě. Rodiče by se měli dozvědět, co jejich dítě v nejbližší době čeká, která pravidelná a případně doporučená očkování. Dostanou předpis na vitaminy D a K s poučením, jak tyto vitamíny podávat.
Následuje prohlídka ve 14 dnech věku.
Lékař zkontroluje zdravotní stav dítěte a především stav jeho výživy. Do této doby by dítě mělo být poprvé vyšetřeno ortopedem včetně ultrazvukového vyšetření kyčlí. Začíná se podávat vitamín D ve formě kapek jako prevence onemocnění křivicí.
Prohlídka v 6 týdnech
Je důležitá zvláště k odhalení hrubších odchylek ve vývoji pohybových dovedností dítěte – zvedání hlavičky, vývoj aktivního vzpřimování.
Lékař dále zjišťuje, zda dítě fixuje zrakem předměty a blízké osoby. Dítě mělo mít už druhé vyšetření kyčlí, včetně ultrazvukového. (První probíhá v porodnici nebo krátce po propuštění).
Prohlídka ve 3 měsících
Třetí měsíc je mezníkem ve vývoji pohybových dovedností dítěte.
Umí pást hříbátka, neboli v poloze na břiše se opírá o předloktí a dolní polovinu hrudníku, dlaně má rozevřeny. Při přitahování drží hlavičku v ose trupu. Zpozorní, když uslyší nějaký zvuk. Nicméně hodnocení sluchu je do 3 měsíců problematické. V této době se zahajuje pravidelné očkování podle očkovacího kalendáře, pokud je zhojena jizva po BCG vakcinaci z porodnice. Nezávisle na průběhu hojení jizvy je možné dokonce již od devátého týdne věku podat vakcínu proti rotavirům. V rámci screeningového programu probíhá třetí ortopedické vyšetření. Když je vše v pořádku, ortoped již dále dítě nesleduje.
Hodnotí se samozřejmě růst a výživa dítěte jako při každé prohlídce.
Prohlídka ve 4 měsících
Opět se kontroluje celkové prospívání a psychomotorický vývoj dítěte.
Rozhodně nelze tolerovat zaťaté pěstičky při pasení hříbátek nebo dokonce oporu jen o zápěstí místo o celé předloktí.
Dítě se začíná přetáčet.
Pokročil vývoj smyslů. Dítě by nemělo šilhat. Kolem 4 měsíců jde orientačně posoudit i sluch. Můžeme očekávat úlek po hlasitých zvucích v jeho blízkosti, neklid nebo probuzení ze spánku, pokud někdo mluví nebo je hlučný. Poruchy sluchu nejsou nijak vzácné a je třeba na ně myslet. Mohou být spojeny s nedonošeností, s vrozenou nitroděložní infekcí. Roli hraje i dědičnost, aniž se vada projeví u rodičů.
Jestli se dosud nezačalo s očkováním šestivalentní a pneumokokovou vakcínou, je nejvyšší čas.Má-li matka málo mléka, je možné již po čtvrtém měsíci podávat příkrmy. Je žádoucí, aby nové potraviny dítě dostávalo právě ještě v době, kdy je aspoň částečně kojeno. Platí to i pro lepek, což je velká změna. Donedávna jsme maminky nabádali, aby lepek zaváděly až po šestém měsíci. Základní tekutinou ale zůstává mléko.
Prohlídka v 6 měsících
Rodiče mají někdy představu, že si v šesti měsících dítě umí samo sednout. Není tomu tak. Vydrží chvíli v pasivním sedu. Dokud se dítě samo neposadí, nemělo by volně, bez opory sedět déle než několik minut! Mnohem důležitější je, že se umí přetáčet. Zvládá krmení lžičkou. Základem lékařského vyšetření je zhodnocení zdravotního stavu, ale i pohybových dovedností dítěte. Již v této době se doporučuje první návštěva zubního lékaře. (V závislosti na prořezání prvních zoubků. Nejpozději by se tato návštěva měla uskutečnit do dvou let).
Prohlídka v 8 měsících
V 8 měsících se lékař při preventivní prohlídce zaměřuje opět na vyšetření sluchu dítěte, prořezávání zoubků a především na rozvoj pohybových schopností. Je to období plazení a začátku lezení.
Důležitý milník ve vývoji dítěte. Zopakujme si tedy, co všechno umí 8 – 9 měsíční kojenec
Zkoumá předměty rukama, ústy i očima, předává si je z ruky do ruky. Začíná tvořit řetězce slabik, někdy již umí říct máma, táta, umí ,,paci-paci“. Začíná projevovat obavu z cizích lidí ve svém okolí a je výrazněji fixováno na maminku. Sedí s oporou a zvládá přetáčení ze zad na bříško a obráceně, z bříška na záda, začíná se samo posazovat. Tuto důležitou dovednost by mělo zvládnout v 9 měsících. V této době, na přelomu druhého a třetího trimenonu nastupuje aktivní stoj. V následujícím měsíci by se mělo umět postavit tak, že k opoře využije nábytek a předměty kolem. Říkáme tomu šplhání po nábytku. Končí totiž vývojové období přirozeně nižšího svalového napětí a tím se otvírá cesta k budoucí chůzi. Zatím se ale pohybuje plazením. To se postupně vyvíjí z nejrůznějších způsobů pohybu, kterým se děti snaží přesunout z místa na místo. Některé se kutálejí, jakmile si osvojí přetáčení ze zad na bříško a obráceně. Některé se zvednou na všechny čtyři, vrhnou se kupředu, skutálejí se přes rameno na bříško a znovu se zvednou a tak postupují kupředu. Po této průpravě si vytvoří typické postavení při plazení, kdy se opírají o kolena a natažené ruce, s dlaněmi otevřenými. Děti se kolébají dopředu a dozadu a vyvažují rovnováhu. Není dobře dítěti bránit v pohybu a uzavírat ho do ohrádky. Je lepší snažit se být mu nablízku a odstranit z jeho okolí vše, co by mohlo vést k jeho poranění. Po plazení a jiných způsobech pohybu následuje koncem osmého, nebo spíše v devátém měsíci lezení. Může začít dříve, v sedmém ale také později, až ve dvanáctém měsíci a jsou i děti, které tuto fázi pohybu prakticky přeskočí. Při lezení dítě pohybuje současně pravou rukou a levou nohou a levou rukou a pravou nohou. Tento křížový pohyb je velmi důležitý pro propojení hemisfér a pro rozvoj mozku. Říká se, že lezení je důležité pro pozdější správné držení těla.
Prohlídka v 10 – 11 měsících
Lékař hodnotí kromě zdravotního stavu také další pokrok v pohybových dovednostech. A je toho hodně, co už naše děťátko dokáže: Žvatlá, říká pár slov, rozumí jednoduchým otázkám, dává svým oblíbencům pusinku. Stojí s oporou, samostatně se přitahuje do stoje.Chodí do stran, chůzi kombinuje s lezením, pomáhá při oblékání.
Lezení zůstává stále u většiny dětí dominujícím způsobem pohybu. Dítě vyzrává, zlepšuje se technika lezení a také jeho rychlost. Někdy lze pozorovat, že se dítě při lezení místo o kolínka opírá o chodidla a že zadeček zvedá nahoru. Takže vlastně chodí po čtyřech. To je poslední stadium před chůzí po dvou. Doleze k židli, nebo k jinému předmětu, který slouží jako opora, vytáhne se do stoje a úkroky do stran obejde nábytek. Pak zase pokračuje po čtyřech. Vlastní chůze ho teprve čeká v následujících měsících.
V tomto věku dochází k převratným změnám také v jemné motorice.
Dítě začíná brát předměty jinak a lépe: objevuje se klíšťkový úchop. Dlaň leží na stole či na podložce jako tomu bylo dosud, když bralo hračky jakoby do nůžek, ale palec a ukazováček už dokáže uvolnit tak, že se dostanou proti sobě a uchopí hračku svrchu jakoby do kleští. Úchop není ještě dokonalý, ale bude se dále zlepšovat.
Házení předmětů se stolu je stále populární. Dítě ale objevuje novou zábavu. Hází jednu hračku po druhé. Takže už nejde jen o to shodit všechno najednou, pěkně si vychutnává pád jedné, pak druhé, třetí, čtvrté hračky a když ho to přestane bavit, teprve pak shodí všechno najednou.
Rozumí pochvale a pokárání. Samozřejmě jen od těch, kteří jsou mu nejbližší, ke kterým má silné citové pouto, u nichž cítí, že pochvala posiluje vzájemný vztah a pokárání ho naopak může oslabit. Toho lze náležitě využít při výchově.
Nejsou to již jen pamlsky, kterými ho odměňujeme, ale něco víc, výchovný postup založený na osobním vztahu. Pochvala a pokárání učí dítě ovládat samo sebe a vedou k rozvíjení vyšších citů, jakými bude přátelství, soucit, ohleduplnost atp.