Proč jsou školkové děti tak nemocné?

Nástup dětí do školky přináší změny. Denní režim rodiny i dítěte dostává pevný řád, dítě se učí odloučení od rodičů a životu mezi vrstevníky. A s tím přicházejí i časté nemoci.

9-shutterstock_552315844-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

S jakými nemocemi se dítě ve školce setká a proč

S příchodem dětí do předškolních zařízení přicházejí hlavně opakované virózy, rýma a kašel.

„Pokud dítě před nástupem do školky nechodilo do žádného kolektivu, tak jeho imunitní systém pravděpodobně nebyl natolik stimulován, aby to stačilo k vytvoření dostatečné obranyschopnosti. Ta se v čase vyvíjí a souvisí s tím, jak často je dítě kontaktováno s infekčními podněty.

Zvýšená nemocnost tedy vlastně přispívá k dozrání imunity. Opakované infekty horních cest dýchacích u malých dětí jsou zcela běžné,“ popisuje MUDr. Markéta Geleneky z Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Kromě kašle a rýmy děti často onemocní i typicky dětskými virózami, jako jsou neštovice či pátá dětská nemoc.

„I tato onemocnění k dětskému věku patří. Vzhledem k tomu, že jde o virová onemocnění, tak se léčí hlavně klidem, pobytem na lůžku a mírněním příznaků. Nejčastěji děti dostávají léky na snížení teploty, která virová onemocnění doprovází. Důležitá je také dostatečná rekonvalescence,“ dodává lékařka.

Čtěte také

Obavy z vážných onemocnění jsou zbytečné

Pokud je dítě nemocné opakovaně, tak některé rodiče napadne, zda dítě netrpí nějakým vážným onemocněním, v důsledku kterého je tak často doma.

„Ve velké většině případů jde skutečně jen o to, že dítě nemá dozrálý imunitní systém a rodiče toto období musejí přečkat. Pokud by se k běžným infektům přidaly další potíže, například často opakované bakteriální komplikace, těžké průběhy viróz, nevysvětlitelná únava, neustupující kašel nebo celoročně přetrvávající vodnatá rýma, je dobré se s pediatrem poradit o dalším řešení. V takovém případě lékař může dítě odeslat na alergologii či na vyšetření imunity,“ vysvětluje lékařka.

Podpořte imunitu dětí

Ideální je vsadit na přirozenou podporu imunity. Většinou jsou to jen drobnosti a úprava životního stylu rodiny, co mohou vést k lepší obranyschopnosti dětského těla.

  • Dbejte na to, aby dítě mělo dostatečný pohyb.
  • Umožněte mu častý pobyt venku na zdravém vzduchu, ideálně někde v přírodě.
  • Zdraví prospívá častá konzumace čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou přirozeným zdrojem vitaminů.
  • Dbejte na to, aby dítě nebylo zbytečně moc oblečené a abyste doma neměli přetopeno (dítě je následně zbytečně zchoulostivělé).
  • Pokud dítě onemocní, dopřejte mu čas na uzdravení, předčasná návštěva kolektivu po nevyléčené rýmě a kašli vede k další nemoci.
  • Dbejte na to, aby dítě dostatečně relaxovalo a mělo dostatečně dlouhý a nerušený spánek.
  • Pokud dítě zvládne návštěvu sauny a páry v době zdraví, tak to jeho imunitě také může prospět.

 

5.3.2024 4:32 | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s dětským lékařem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist