Proč jet na dovolenou?

Červenec a srpen, báječný čas prázdnin a dovolených. Někoho láká exotika, jiný si raději odpočine v tuzemsku. Jsou i tací, kteří se zlákat nenechají a dají přednost práci. Je to v pořádku?

Dovolená jako lék

Jedním z hlavních důvodů, proč si vybrat dovolenou, je prevence syndromu vyhoření. Syndrom vyhoření neboli burn-out syndrom, je odborný název pro stav dlouhodobého vyčerpání z práce, který se především projevuje zvýšenou unavitelností a sníženým zájmem o práci.

Mezi profese nejvíce ohrožené syndromem vyhoření patří ty s vyšší hladinou stresu, například manažeři nebo pomáhající profese jako učitel či lékař. Příznaky syndromu vyhoření se však mohou objevit prakticky u každého pracujícího člověka.

Náchylnější k těmto obtížím bývají lidé s určitými osobnostními rysy, jako je třeba zvýšená úzkostnost nebo zvýšená citlivost na podněty. Pro jedince ohrožené syndromem vyhoření může být právě dovolená ideální způsob, jak přijít na jiné myšlenky, odpočinout si od stresu z práce a pak se s novou energií a nápady vrátit zpět do pracovního procesu.

Dovolená pro inspiraci

Čas strávený na dovolené může být zdrojem inspirace a kreativity, kterou lze využít v zaměstnání. Dovolená se také doporučuje jako zdroj obnovy sil u osob, které procházejí náročným životním obdobím, a to nejen v zaměstnání.

Navíc se právě během ní může člověk plně věnovat své rodině a známým. Během prázdnin mohou společně nastřádat příjemné zážitky, upevnit své vztahy a ze zásoby příjemných vzpomínek mohou čerpat po zbytek roku.

Jak má být dovolená dlouhá?

Odborníci obecně doporučují minimální délku dovolené dva týdny. Ideální jsou však tři týdny a více. První týden se totiž člověk teprve dostává z pracovního tempa, skutečně odpočívá až druhý týden a ve třetím týdnu už zase začíná myslet na práci a duševně se na ni připravovat.

Dovolená jako kontrast

Typ dovolené záleží na tom, co kdo preferuje. Doporučuje se, aby dovolená byla protikladem k činnosti, kterou člověk po celý rok vykonává v zaměstnání. U sedavého zaměstnání je dobře volný čas více věnovat pohybu. Pozor však na přehnanou fyzickou námahu, která by nemusela skončit zcela šťastně.

U monotónního zaměstnání není špatné dovolenou zpestřit nějakou formou vzrušení, například cestou do exotických krajů. U namáhavého zaměstnání se naopak doporučuje strávit volný čas více v klidu a pohodě.

Pozitivní stres

U osob s vysokým pracovním stresem se doporučuje vyměnit pracovní stres za stres pozitivní, jakým například může být vysokohorská turistika či jízda na kole. Náhlá změna z nadměrného stresu do úplného klidu může být pro některý organismus šokem.

24.2.2009 10:18 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist