babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše tělo > Příznaky těhotenství > Proč je hlenová zátka důležitá?
Proč je hlenová zátka důležitá?
V průběhu těhotenství je hlenová zátka ochranou vašeho miminka před viry a bateriemi z vnějšího prostředí. Těstě před porodem dává jeden z prvních signálů, že těhotenství se blíží do finále. Co to ale je?
Jak a kdy vzniká hlenová zátka?
Začíná se tvořit už na začátku těhotenství v cervikálním kanálu, co je úzký průchod děložním hrdlem. Hleny se zhustí vlivem působení těhotenských hormonů, které se začínají vyplavovat do krve těhotné ženy. Je to jedena z prvních změn v těhotenství, vy sama ji zatím ale pozorovat nemůžete.
Co to je a jaký je její význam?
Je to hustý kus přirozeného děložního hlenu. Během těhotenství blokuje otevření děložního čípku. Je to vlastně neprostupné těsnění, které brání bakteriím a infekci dostat se přes děložní hrdlo do dělohy k vašemu miminku. Obsahuje látky, které zajišťují zdravé vnitřní prostředí a při průniku infekce ji likvidují.
Pro bezpečí a zdravý vývoj miminka je přítomnost hlenové zátky naprosto zásadní. Je to ochranný štít proti všem škodlivým patogenům, které by k němu mohly do dělohy proniknout.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Kdy se hlenová zátka ztratí?
Hlenová zátka zůstává v děložním kanále po celou dobu těhotenství a plní svou ochrannou funkci. Nadneseně se dá říct, že brána se na začátku těhotenství uzavřela. Opět se otevře až v čase před porodem.
Jakmile se tělo začne chystat na porod, začne se měnit i děložní čípek. Průchod děložním hrdlem se začne otevírat a děložní čípek se změkčuje a ztenčuje. V tuto chvíli začne hlenová zátka odcházet z těla ženy. Je vytlačena do pochvy a vy si jí můžete všimnout na spodním prádle.
V kterém týdnu těhotenství dochází k těmto změnám?
Obvykle hlenová zátka odchází okolo 37. týdne těhotenství. Ale je to velice individuální. Většinou je to znamení, že porod nastane během jednoho až dvou týdnů.
Pozor: Máte-li podezření, že jste ztratila hlenovou zátku výrazně dříve než v 37tt, kontaktujte svého lékaře.
Čtěte dále:
- 35 nejčastějších příznaků těhotenství
- Jak poznat první pohyby miminka v bříšku
- Kdy jet do porodnice aneb Pět základních situací
Jak vypadá hlenová zátka
Opět neexistuje úplně jednoznačný popis, protože každé tělo je jiné. Nicméně obvykle bývá hlen čirý, nebo lehce narůžovělý (nahnědlý). Struktura je lepkavá a podobá se hustšímu rosolu. Při natažení má několik centimetrů na délku. Množství může být až dvě lžíce. Hlen by neměl zapáchat.
Příznaky těhotenství
Rozdíl mezi hlenovou zátkou a výtokem
Během těhotenství můžete pozorovat zvýšený vaginální výtok. Ten mívá řidší konzistenci a bílou až nažloutlou barvu. Hlen má hustší konzistenci a bývá čirý.
Stopy krve na intimce
V rámci příprav těla na porod můžete na intimce zpozorovat jasně červené stopy krve. Je-li jich jen malé omezené množství, není potřeba panikařit. Vlivem změn na děložním čípku, totiž může dojít k popraskání žilek a úniku malého množství krve.
Příprava na porod
Ochod hlenové zátky vždy znamená, že se tělo začíná připravovat na porod. Obvykle můžete začít rodit během následujících dvou týdnů, ale není výjimkou i daleko dřívější příchod porodu. Zatím ale není čas vyrazit do porodnice.