babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Menstruace > Přirozený menstruační cyklus a role hormonů
Přirozený menstruační cyklus a role hormonů
VÁŠ DOTAZ Jak je vlastně přirozený menstruační cyklus řízen a jakou roli hrají hormony? Zdenka
Názor odborníka:
Řízení menstruačního cyklu je děj, kde mezi sebou spolupracují hormony produkované vaječníky a specifické útvary v mozku.
V oblasti hypofýzy vzniká folikulostimulační a luteinizační hormon (FSH a LH), které ovlivňují hladiny ženských hormonů (estrogenů a progesteronu), které se tvoří ve vaječnících. Pokud je v těle málo estrogenu, tvorba hormonů v mozku se zvýší, a tím se podpoří i tvorba hormonů ve vaječnících. Pokud je ženských hormonů dostatek, mozek utlumí tvorbu FSH a LH. Každý z těchto hormonů hraje v průběhu menstruačního cyklu ženy důležitou roli.
FSH v první polovině cyklu podporuje růst dutinky, tzv. folikulu ve vaječníku, kde dozrává vajíčko, které se v polovině cyklu uvolní – ovuluje. V rostoucím folikulu se tvoří estrogeny, které podporují růst děložní sliznice, její výšku a cévní zásobení.
Uprostřed cyklu dochází zároveň se zvýšením hladiny LH k ovulaci a k vytvoření žlutého tělíska z prasklého folikulu.
V druhé polovině cyklu se ve žlutém tělísku tvoří progesteron, který zastaví růst děložní sliznice a připraví ji na možné přijetí oplozeného vajíčka. Pokud nedojde k oplození vajíčka, hormony progestron a estrogen na konci cyklu poklesnou, a tím dojde k odloučení děložní sliznice a k menstruačnímu krvácení.
„Plodnost ženy nemá přímou souvislost s intenzitou jejího měsíčního krvácení. Žena se slabou a bezbolestnou menstruací má v průměru stejnou šanci otěhotnět jako žena s abnormálně silnou, bolestivou nebo nepravidelnou menstruací,“ říká MUDr. Zuzana Fučíková z gynekologické ordinace v Praze – Kyjích.